ReportažeVijesti

Report [Zagreb i Split]: Panasonic Trade Show 2010.

Panasonic Hrvatska je u cilju promocije i bolje edukacije o svojim 3D-sposobnim proizvodima organizirao tzv. Trade Show događanja diljem Hrvatske, a koja su uz novinare bila namijenjena i maloprodajnim predstavnicima te ljudima iz struke. O 3D-u nije manjkalo govora i demonstracija, a kroz poludnevno druženje posjetitelji su mogli vidjeti kako rade 3D televizori, kamere, fotoaparati i Blu-ray reproduktori. HD Televizija je bila prisutna na Trade Show seminarima u Zagrebu i Splitu, no u ovoj reportaži ćemo se tekstom osvrnuti na događanja u Splitu, a fotografijama na onaj u Zagrebu. Ukratko, Show u Zagrebu je bio vrlo profesionalno izveden uz stručne predavače i pregršt aktualnih modela iz Panasonicove ponude, a za lokaciju je odabran ugodan ambijent hotela Antunović. Trade Show u Splitu je održan 28. listopada u prelijepom ambijentu hotela Le Meridien Lav. Ponosno ističemo naljepnice osvojenih nagrada HD Televizije za modele VT20 i GT20, a koje su se nalazile na izloženim televizorima. Iste ćete uočiti i i na Panasonic televizorima u mnogim trgovinama diljem Hrvatske.

Panasonic Trade Show 2010., Hotel Le Meridien Lav Split

Splitski seminar održan je u tri konferencijske sale hotela Lav, a podijeliti ga možemo na dva dijela: prezentacija i demonstracija. Prisutnima je najprije Panasonicov predstavnik na video zidu prikazao paletu AV proizvoda za 2010. godinu, pojasnio detalje vezane za 3D općenito kao i za konkretne 3D proizvode, koje su prisutni mogli isprobati na demonstraciji u sve tri sale, u manjim grupama. Mi ćemo se više posvetiti detaljima 3D AV proizvoda, no iz prezentacije smo smatrali nužnim izdvojiti činjenicu da je Panasonic ove godine otvorio dvije nove tvornice panela u Japanu, što mu omogućuje da u ovom trenutku nema potrebe za kupnjom panela, već su paneli na svim plazma i LCD TV-ima proizvedeni u Panasonicovim tvornicama u Japanu. Također, najavljen je daljnji rad na smanjenju potrošnje energije neoPDP panela za dodatnih 20% u sljedeće dvije godine.

Jedna bitna stvar za hrvatsko tržište, Panasonic u razdoblju od 15.11. do 31.12. za sve svoje full HD TV modele nudi 5 godina garancije.

U sve tri demonstracijske sale glavnu ulogu imao je Panasonicov top model 3D neoPDP plazme, VT20E, u različitim dijagonalama. Tu je naravno bio i “mlađi brat”, model GT20E. Za same demonstracije korištene su 3D naočale prve generacije TY-EW3D10E, dostupne uz VT20E, no predstavljene su i nove 3D naočale mnogo ljepšeg dizajna, težine svega 39 grama i s mogućnošću punjenja. Nove naočale dostupne su u tri veličine (S, M i L) i sukladno time u tri različite boje. Nakon što smo isprobali jedan pa drugi model, zaključak je očit: nove naočale su mnogo bolje što se tiče jednostavnosti korištenja i punjenja, te mnogo bolje rješavaju problem ulaska okolnog svjetla – jedan od većih problema koji mući stari model.

O Panasonicovim 3D plazma televizorima sve je rečeno u našim recenzijama oba trenutno dostupna modela, te ćemo samo navesti činjenicu da je model GT20E dostupan isključivo u veličini dijagonale od 42” (107cm) te ima mogućnost pretvorbe 2D u 3D, dok je model VT20E dostupan u veličinama dijagonale od 42, 46, 50 i 65”, uz napomenu da 42 i 46-inčni modeli imaju 2D-u-3D pretvorbu te mogućnost reprodukcije MKV video sadržaja. 50” i 65” dijagonale VT20 modela koje su izašle prije predstavljanja GT20 modela, će dobiti podršku za MKV spremnik i 2D-u-3D pretvorbu putem nadogradnje firmware-a.

Za pohvaliti je činjenicu kako je Panasonic pripremio izvještaj o ispitivanju kvalitete 3D prikaza na svojim i televizorima dvaju neimenovanih konkurentnih proizvođača, izvedenih uz pomoć neovisnog ISO-certificiranog laboratorija TESTfactory u Njemačkoj. Panasonic je predstavljao 50VT20E model, dok su konkurentni modeli bili 46-inčni 200Hz LCD televizori s rubnim LED osvjetljenjem. Naglasak testiranja je bio na preplitanju (crosstalk), pojmu koji podrazumjeva nesavršeno odvajanje slika za lijevo i desno oko, što može značajno pokvariti 3D iskustvo gledanja. Preplitanje se može testirati vizualno ili izmjeriti pomoću standardnih uzoraka i mjerača (primjerice, Minolta Probe CA-PSU 12/15 kojeg je koristio navedeni laboratorij). Iako nijedan od tri testirana TV-a ne može posve spriječiti preplitanje, Panasonicova plazma u mjerenjima je nadmašila oba LCD TV-a. Rezultati su dostupni svima putem prospekta. O problematici crosstalka (pojave duhova u 3D-u) smo govorili prilikom recenzija GT20 i VT20 modela te u našim edukativnim člancima o NeoPDP modelima druge generacije u 3D izdanju.

Uz već spominjane i recenzirane 3D neoPDP plazma televizore, najveću pozornost privukla je prva potrošačka 3D kamera na svijetu – SDT-750. Ova kamera omogućuje 3D snimanje s 3D konverterom – jednostavno priključite 3D konverter na HD video kameru i snimanje (bez zoom-a!) može početi. 3D konverterski objektiv pomoću svoje dvije leće istovremeno snima slike za lijevo i desno oko, kako bi dobili prirodni 3D učinak. Slika za lijevo i desno oko (svaka s 960 x 1080 piksela) snima se metodom “side-by-side”. Video kameru nakon snimanja povežete na TV s podrškom za side-by-side metodu 3D reprodukcije i uživajte u 3D slici u vlastitom domu!

SDT-750 ima utor za SDXC memorijsku karticu, što omogućuje izravno snimanje na SD karticu visokog kapaciteta, te reprodukciju na TV-u. 3D snimke možete pohraniti i na Blu-ray disk ukoliko posjedujete odgovarajuću opremu. Bitno je napomenuti da je SDT-750 vrhunska 2D video kamera, opremljena Leica DICOMAR objektivom, 3MOS sustavom s poboljšanim tehnologijama uklanjanja šuma, 1020/50p snimanjem, inteligentnim automatskim načinom (iA) s novim HYBRID optičkim stabilizatorom slike te brojnim ručnim kontrolama.

SDT-750 stiže nam na test 05.11.2010., a zanimljivo je što kamera ima integrirani standardni HDMI priključak radi povezivanja na televizor umjesto mini HDMI ulaza, što je veliki plus za ovaj model. Više o mogućnositma ove kamere u samom testu.

Ostalo

Na seminaru su također predstavljeni i novi modeli Lumix fotoaparata, FZ100 (14 MP, 25-600mm Leica objektiv, fullHD video) i FZ45. Detaljnje specifikacije novih modela pronađite na Panasonic stranicama.

Za ljubitelje modela s izmjenjivim objektivima, tu je DSLR digitalna kamera oznake DMC-GH2, a koju krasi 16 MPx Live MOS senzor, dvostruko brže automatsko izoštravanje u odnosu na stariji model DMC-GH1, te mogućnost podešavanja ISO osjetljivosti između 160 i 12800. Tu je i mogućnosti automatskog prepoznavanja lica, snimanje u 1080p rezoluciji, a za povezivanje se koristi USB2.0 ili HDMI priključak.

Novost na našem tržištu su i Panasonic Lightning štedne žarulje, no samo ćemo ih spomenuti obzirom da ne ulaze u naše područje rada.

Za kraj, Panasonicov 2010. seminar organiziran je kvalitetno na lijepoj lokaciji. Predstavljani su proizvodi koji su uglavnom već neko vrijeme dostupni na našem tržištu i prikazani su na IFA sajmu u Berlinu, no za pohvaliti je trud da se isto pokaže i na našim prostorima.

Galeriju slika možete pronaći u HDTV Images repozitoriju.

Adsense

Povezani tekstovi

2 komentara

  1. Bio na prezentaciji u Osijeku…nijed loshe, samo je trebalo to malo bolje organizirati…od demo 3D je bio samo Ice age3 i nekakva igrica, a nesto konkretno od filmova..NULA :) a osim toga, kolega koji je bio zaduzen za cinema dio prezentacije je nezreo, lose educiran i definitivno nije za taj posao

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Također pogledajte
Close
Back to top button
Close

Adblock Detected

Molimo podržite naš rad tako da onemogućite blokiranje oglasa na ovoj stranici - hvala! Please support our work by disabling Adblock in your browser - thank you!