4K Ultra HDAudio-video uređajiCES - Las VegasHDRSajmovi elektronikeSamsung ElectronicsVijesti

CES 2015: Samsung predstavio JS9500 – Super Ultra HD HDR televizor

samsung-js9500-presentation

Najveći proizvođač televizora na svijetu, Samsung Electronics, predstavio je perjanicu svoje ponude televizora za 2015. godinu – model JS9500. U odnosu na prošlogodišnju HU8500 UHD seriju najviše se ističe činjenica kako novi model nije samo Ultra HD, već Super Ultra HD.

Ultra HD televizori bili su velika tema 2014. godine, donoseći kristalno oštru sliku u naše domove, iako dobar vlasnika takvih televizora još ništa od video sadržaja te rezolucije na njima nije pogledao. No proizvođači ne prestaju s novostima i poboljšanjima, pa je tako ove godine vidljiv trend “poboljšanja” Ultra HD-a tehnologijama kao što su High Dynamic Range (HDR) i Quantum dot za veći dinamički raspon i bolju reprodukciju boja. Samsungov top model, oznake JS9500 će posjedovati obje tehnologije, a koje će biti implementirane na zaslon 10-bitne dubine boja, zakrivljene geometrije i iste one Ultra HD rezolucije kao i prošlogodišnji modeli – 3840 piksela u 2160 linija.

samsung-js9500-header

JS9500 će biti dostupan samo u velikim dijagonalama od 65″, 78″ i 88″, što je i razumno s obzirom da će se nove mogućnosti najbolje moći vidjeti upravo na velikim ekranima.

Iako će u suštini JS9500 biti LCD televizor s LED pozadinskim osvjetljenjem, valja istaknuti kako ono više neće biti postavljeno na rubovima ekrana već iza njega, što će pružiti ujednačeno osvjetljenje ekrana i preciznije lokalno zatamnjenje. John Archer, poznati recenzent s TrustedReviewsa je za Forbes napisao kako JS9500 pati od poznatog efekta aureole (halo effect) kada se neki objekt nalazi na crnoj pozadini i ekran kad se gleda iz kuta, što je poznato ograničenje FALD (Full Array Local Dimming) tehnologije. S druge strane, Archer hvali izvrsnu dinamiku slike koja je prezentirana na novo pripremljenom HDR izdanju Ang Leejevog filma Pijev Život, a koji izgleda življe nego ikada prije.

Na slici niže se može vidjeti kako efekt aureole izgleda na najnaprednijem FALD televizoru do danas, Toshibinom 55ZL1 s 512 zona lokalnog zatamnjenja. Testovi novog Samsungovog televizora će pokazati jesu li korejski inženjeri uspjeli umanjiti ovaj efekt.

toshiba-55zl1-fald-halo
Efekt aureole oko objekata na crnoj pozadini – Toshiba 55ZL1

Super Ultra HD

Bilo je očigledno kako sama povećana rezolucija prosječnom korisniku nije dovoljna, odnosno razlika između Full HD-a i Ultra HD-a nije nešto zbog čega će se svatko odlučiti za potonji čim ga ugleda u trgovini. Zbog toga će ovogodišnji Ultra HD televizori iz Samsunga imati tehnologiju koju će svatko jasno uočiti – uz odgovarajući materijal naravno. Veliki dinamički raspon će tako povećati dinamiku slike i to tako da će objekti velike svjetline (izvori svjetlosti, refleksije, sunce) biti blještaviji nego ikada prije. Kako navodi HDTVtest, Samsung je razvio vlastitu HDR tehnologiju i tako odbacio Dolbyjev Dolby Vision. Očevici navode kako ovo donosi izniman rezultat i percepciju mnogo boljeg kontrasta nego što bilo koji LCD može prikazati u odnosu na OLED tehnologiju.

Na prezentaciji je Samsung otišao toliko daleko da je tvrdio kako njegovi SUHD televizori imaju bolji kontrast od OLED-a – to je točno jedino po pitanju svjetline slike jer bez obzira na ugrađene tehnologije, Samsung i dalje koristi VA LCD panele s dobro poznatim ograničenjima. Jasno da će HDR povećati percepciju kontrasta i da će izgledati odlično, no to će biti tako samo na sadržajima koji će imati zapisane informacije o HDR-u – na svim ostalima dodatna svjetlina neće imati nikakav benefit. Očito je kako Samsung u ovom trenutku nema tehnologiju kojom može konkurirati superiornom OLED-u po pitanju crne boje pa koristi argument veće svjetline kada je riječ o kontrastu i njegovoj percepciji.

S obzirom da HDR sadržaji još nisu dostupni, ponovno vidimo slučaj preranog lansiranja tehnologije za koju sadržaji još nisu pripremljeni. Ultra HD Blu-ray možemo očekivati najvjerojatnije tek krajem godine, a streaming kompanije poput Netflixa će tek započeti s distribucijom manje količine HDR sadržaja.

Tizen operativni sustav će biti ugrađen u nove modele, a o kojem smo pisali u ranijem članku. Ovako na osnovu prvih fotografija vidimo veliku sličnost s LG-jevim webOS-om po pitanju jednostavnosti i preglednosti – novo sučelje više ne zauzima čitav zaslon već njegove manje dijelove.

Dizajn je također doživio promjenu – karakteriziraju ga skošenja (Chamfer bezel design) na JS9500 modelu, odnosno tzv. “textured shirring” stražnji panel kod slabijeg LS9000 modela.

Cijene za sada nisu poznate, a dostupnost se spominje sredinom ožujka.

Više na ovu temu: Forbes | HDTVtest

Više o Dolby Vision HDR tehnologiji možete doznati ovdje >>

Adsense

Darko Hlušička

Osnivač i glavni urednik HD Televizije. Licencirani ISF kalibrator (Level II). Veliki ljubitelj tehnologije koja ga danas očarava jednako kao i kad je po prvi put pokrenuo .exe datoteku u DOS-u u 90-im godinama prošlog stoljeća. Uživa slušajući filmsku glazbu.

Povezani tekstovi

8 komentara

  1. …a vec u ozujku izlazi i Super Duper UHD tv. Do kraja ljeta se ocekuje i Super Duper Mega UHD a vec za Bozic cete moci kupiti i Super Duper Mega Turbo UHD modele. Naporni su vise….. Jel mozemo dobiti neku tehnologiju koja ce trajati duze od jogurta pa da se mozda i isplati iskesirati za nesto a ne da sve bude stara krama nakon 12 mjeseci.

    Nego, jel se ima mozda kaj vise informacija o onom Hisense, cini mi se, laser cudu?

    1. Malo ga pretjera sa Super Duper Turbo itd… Ne moraš kupiti jer u Hrvatskoj ionako još ni hd nije uobičajen, lijepo je vidjeti da tehnologija napreduje… Ja sam već pripremio mjesto u boravku za budući UHD televizor 85-90″, kad se cijene upristoje, kupujem. Sad koristim 55″ star skoro 3 godine i još nije krama, znači trajat će još bar 2-3 godine.

      1. slazem se da je lijepo da tehnika napreduje, no bezvezno povecavanje rezolucije bez materija u toj rezoluciji i cinjenicu da ljudsko oko uopce ne vidi razliku nakon neki 300ppi nije napredak nego marketing za ovce.

  2. Tako je to kod tehnike, mora se izbacivati nešto novo da se opravda visoka cijena, to je to. Ali hvala Bogu da je tako, to znači da će se rušiti cijene “starih” tehnologija.

    1. da, ali to veliku vecinu tjera od top modela. Nekada davno u proslom stoljecu kad sam si poceo kupovati tehnikalije to su uvijek bili modeli iz vrha ponude. Danas mi ne pada na pamet dati za tv vise od 5-6 kkn. Jednostavno, roba danas vise nema vrijednost, nije future proof, vecina tih codeca i peezdarija koje bi se dale nadograditi softverski se nikad ne nadogradi i sve crkne cim prodje garancija.
      A oni se cude kako profit pada. Da ne velim da imaju 47 modela po seriji koji se bas i ne razlikuju a svaka proizvodna linija kosta vjerojatno vise nego sto se da zaraditi izmedju tih modela.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Back to top button
Close

Adblock Detected

Molimo podržite naš rad tako da onemogućite blokiranje oglasa na ovoj stranici - hvala! Please support our work by disabling Adblock in your browser - thank you!