OLEDRecenzijeTelevizori i monitori

LG 65EC970V (EC970V) UHD zakrivljeni OLED Smart TV – recenzija

Kvaliteta slike (Picture Quality)

lg-65ec950v-uhd-patternVerzija softvera u televizoru na dan testa: 04.55.40

LG-jev Full HD OLED TV dijagonale 55″ već više od 9 mjeseci imamo na testu, što nam pruža jedinstvenu priliku da ovu tehnologiju isprobamo u kućnom ambijentu, s pravilno podešenom slikom i gledajući najrazličitije vrste sadržaja. Reference class nagrada koju smo televizoru dodijelili u veljači ove godine s pravom stoji i danas jer novi LED LCD televizori i dalje ostaju ograničeni kontrastom, prikazom crne i uskim kutem gledanja. Na testu sada imamo Ultra HD OLED u 65″ dijagonali, s četiri puta više organskih piksela i 25.4 cm većom dijagonalom. Je li bolji od Full HD OLED TV-a ili je razlika zanemariva?

Da odmah izbacimo “slona iz prostorije”: LG-jev 65EC970V je najbolji televizor koji smo testirali do danas i njegova izvrsnost prikaza nadilazi i LG-jeve Full HD OLED modele. Krenimo redom.

Kontrast zaslona je beskonačan, baš kao i kod Full HD OLED TV-a – ako su na zaslonu samo zvijezde noćnog neba, samo ćete njih vidjeti. U crnoj boji nema apsolutno ničega, slobodno se približite zaslonu koliko god želite, ako je pravilno podešen samo ćete vidjeti crninu. Na plazmama se u crnoj, a posebno u sivim nijansama moglo uočiti “igranje” piksela, kao da su nervozni – na OLED zaslonu takve pojave nema.

lg-65ec950v-uhd1
UHD demo

65EC970V prikazuje sve boje Rec.709 specifikacije, tako da je idealan za gledanje svih trenutno dostupnih HD sadržaja. Naša preporuka je da ovaj televizor “hranite” Blu-ray izdanjima kako biste uživali u svim blagodatima koje nude ugrađene tehnologije poput Tru ULTRA HD Engine Pro i Triple XD procesora.

Prvi sadržaj koji smo gledali na ovom televizoru nakon kalibracije bila je Gravitacija na Blu-rayu u izdanju Menarta. Film je kao stvoren da demonstrira sve blagodati OLED-a zbog radnje koja je smještena u orbitu Zemlje i gdje dobrim dijelom dominiraju kadrovi s mnogo crne boje, ali i mnogim zvijezdama koje na muku stavljaju svaki LCD televizor s lokalnim zatamnjenjem. U slučaju OLED TV-a, muke nema jer je svaki piksel cjelina za sebe i potpuno je izvedivo da jedan maksimalno svijetli, a drugi da bude potpuno ugašen.

lg-65ec950v-uhd2
UHD demo

Skaliranje slike bilo je izvrsno i svaki prigovor vezan za “stepeničasti” prikaz na 55″ Full HD OLED televizoru ne vrijedi u slučaju Ultra HD modela. HQV Benchmark Blu-ray disk i njegovi 1080i testovi su izvrsno prošli zahvaljujući kvalitetnom skaliranju koje je pružilo near-UHD kvalitetu pri Blu-ray reprodukciji. Skaliranje je solidno i za SD signale, no mekan prikaz i manjak detalja jednostavno pozivaju za sadržajem veće rezolucije. Očekivano, najbolji rezultat smo postigli gledanjem Ultra HD demo snimaka, živopisnih kadrova, kombinacije statičnih scena s mnoštvom detalja i onih dinamičkih gdje je OLED pokazivao solidnu čistoću prikaza objekata u pokretu.

Premda 25.4 cm veća dijagonala u odnosu na onu od 140 cm ne zvuči drastično veća na papiru, u praksu je efektnost prikaza bila mnogo bolja na Ultra HD OLED TV-u. Svi objekti su veći i djeluju detaljnije, a crna boja tim više dolazi do izražaja. Doista ponekad ovakav zaslon pruža uranjajući efekt u sadržaj i to ne samo zato što je njegova geometrija zakrivljena.

lg-65ec950v-uhd3
UHD demo

Što se pokretne rezolucije tiče, odnosno oštrine u dinamici, ona je po testovima istovjetna Full HD modelu 55EA980V – uz isključen TruMotion radi se o 600 od 2160 linija, a kada je TruMotion aktivan oko 1200 od 2160 linija. Podijelite li ove brojke s 2 dobiti ćete potpuno isti rezultat kao i kod Full HD modela, što sugerira da je isti algoritam iskorišten i u ovom slučaju. S obzirom da su zamućenja blaga i nisu onako izražena kao kod primjerice LCD televizora s VA panelima, smatramo ovo dobrim rezultatom.

Baš kao i na ranije testiranim OLED TV-ima, kao i 65EC970V ima varijabilnu najveću svjetlinu ovisno o tome koliko je bijele boje na zaslonu, odnosno koliko je piksela aktivno. Tako smo dobili raspon od 311 cd/m2 pa do 85 cd/m2 ovisno o tome je li 2% ekrana bilo prekriveno bijelom bojom ili on cijeli. Ovo ograničenje nismo uočili tijekom gledanja filmova ili drugih sadržaja, no dobar primjer da ovo vidite je ako povežete računalo na OLED TV i na crnoj ekranu otvorite prozor bijele boje koji povećavate i smanjujete. Bez ikakvih mjernih instrumenata ćete uočiti kako će prozor postajati sve više siv što bude veći, odnosno čiste bijele boje dok je relativno mali.

lg-65ec950v-sd
RTL (SD, 576i)

Na kraju, tu je 3D prikaz koji izgleda značajno bolje nego na Full HD OLED TV-u zbog činjenice što je slika oštrija i što nema ometajućih vodoravnih linija. Polarizacijski 3D prikaz pruža dobru pozitivnu i negativnu dubinu koju možete iskusiti gledajući kroz bilo koje od ukupno četiri para 3D naočala koje stižu uz ovaj TV. Jedini nedostatak 3D prikaza jest uočljiv efekt dvostruke slike koji prati ovu tehnologiju trodimenzionalnog prikaza. S jedne strane želite  da zaslon prekrije što više vašeg vidnog područja i približavate mu se, no efekt dvostruke slike je time veći. Bez obzira na spomenuto ograničenje, ovo je najbolji 3D prikaz u cjelini koji smo do danas vidjeli.

paragraph-separator-divider

Gaming

Tijekom kratkog vremena testiranja tek smo se malo dotaknuli igranja na ovom televizoru što je šteta s obzirom na izvrsnu sliku velike dijagonale. Ulazno kašnjenje u najbolje slučaju iznosi 80 ms što je slabiji rezultat nego na Full HD modelu 55EA980V (njegovo najmanje kašnjenje iznosi 55 ms). Uz UHD televizore koji danas postižu rezultate ispod 30 ms, ovo je rezultat koji neće zadovoljiti zahtjevne igrače, no sve one manje zahtjevne, casual igrače ne bi trebao previše smetati. Mi smo isprobali The Elder Scrolls: Skyrim igru iz prvog lica za jednog igrača i spomenuto kašnjenje nas nije ometalo. Zapravo smo bili oduševljeni kvalitetom prikaza u kakvoj do danas nismo igrali ovu igru, čak unatoč igranju u Full HD rezoluciji (zbog ograničene snage našeg računala). Tko ima adekvatan hardver može zaigrati i u Ultra HD rezoluciji sve do 60 sličica u sekundi, što ne sumnjamo da izgleda apsolutno fantastično.

Kvaliteta zvuka (Sound quality)

LG je u 65EC970V ugradio harman/kardonove zvučnike s pogledom prema podlozi, a koji nude solidan rezultat s obzirom na njihovu veličinu i orijentaciju. Zvuk je čist, jasan i dovoljno glasan, uz dobro reprodukciju srednjetonskog područja. Reprodukcija visokih i niskih tonova je slična ostalim televizorima visoke klase, no ništa spektakularno i posebno dojmljivo. Naša iskrena preporuka je da uz ovaj televizor ne investirate u soundbar/soundstand već u pravi višekanalni audio sustav uz koji će gledanje filmova postati vrlo nalik (pa čak i bolje) nego u kino dvorani.

paragraph-separator-divider

Alternative

S cijenom od oko 47.999,00 kn za 65″ dijagonalu, LG-jev UHD OLED ima sljedeće alternative:

1. SAMSUNG UE65JS9502 – oko 34.000,00 kn

Samsungova perjanica ovogodišnje ponude iste dijagonale, pripadnih SUHD linije televizora spremnih za nadolazeće UHD Blu-ray doba. Podrška za HDR i WCG (Wide Color Gamut) raspon boja, kao i izvrsna slika uslijed korištenja Direct LED tehnologije s lokalnim zatamnjenjem čini ovaj model kvalitetnom alternativom za manje novaca. Ne treba zaboraviti ni bitno manje kašnjenje slike (ispod 30 ms) što je podatak koji će cijeniti okorjeli gameri.

Recenzija 65JS9502 modela >>

2. Sony KD-65X9305C – oko 33.300,00 kn

Sonyjev najbolji model za ovu godinu koji nudi nekoliko poboljšanja u odnosu na prošlogodišnji X9005B. Kvalitetan prikaz uz podršku za HDR i WCG, malo kašnjenje signala (manje od 40 ms) čine ovaj model dobrom alternativom za značajno manje novaca.

Recenzija na HDTVtest.co.uk stranici >>

 

Zaključak

lg-65ec950v-header

[review]

lg-65ec950v-award

> informacije o sustavu ocjenjivanja <

Maloprodajna cijena na dan objave (Sancta Domenica): 47.999,00 kn

Aktualne cijene provjerite na jeftinije.hr i nabava.net

jeftinije-hr

Na test ustupio: Sancta Domenica

sancta-domenica-logo-black

© HD Televizija 2015. Sva prava pridržana.

Adsense
Prethodna stranica 1 2 3

Darko Hlušička

Osnivač i glavni urednik HD Televizije. Licencirani ISF kalibrator (Level II). Veliki ljubitelj tehnologije koja ga danas očarava jednako kao i kad je po prvi put pokrenuo .exe datoteku u DOS-u u 90-im godinama prošlog stoljeća. Uživa slušajući filmsku glazbu.

17 komentara

    1. Slažem se u potpunosti. Možda i dodaju kroz kakvu nadogradnju u budućnosti, mislim da bi ovaj TV mogao izvesti HDR efekt i bolje od mnogih edge LED LCD-a.

  1. Stepeničasti” prikaz na 55″ Full HD OLED televizoru. Volio bih ja i takav Oled, prije nego bilo koji led 4K.

    1. Ne, 600 linija od 2160 koliko ih fizički ima na zaslonu. 300 linija samo spominjem jer je originalni test u Full HD rezoluciji i kad gledam uzorak na ekranu na toj vrijednosti se još mogu raspoznati pojedine linije.

  2. Zanimljivo da kada u biznis uleti konkurancija “savršenstvo bez mane” začas postane ružna “žaba krastača sa hrpom mana” http://www.hdtvtest.co.uk/news/tx65cz950-201509024162.htm!

    Također linkovi iz linkanog teksta poakzuju flickering na nečemu što ne bi čovjek očekivao i da to toliko utječe na zamor očiju. A sjetimo se onda i priča sa novim monitorima gdje se plava komponenta prigušuje jer šteti vidu, kao naši monitori su bolji, pa postavljam pitanje što je onda sa time kod TV uređaja? Dakle nije baš sve tako idealno kako se prikazuje, dok ne nastupi konkurencija koja mora da bi opravdala sebe i da je njihov proizvod bolji naći i mane na proizvodu od tržnog konkurenta.

    E sada tu dolazi ono glavno pitanje, a što svi ovi profesionalno certificirani revidenti za tako nešto do sada nisu znali, pa su proizvodima lijepili oznake “REFERENCE” samo zato što nije bilo boljih proizvoda iako su bili svjesni mana istih proizvoda, ovo je pitanje za urednika oveog web portala. Nije dobro kao i svi ostali recenzenti samo hvaliti, a u isto vrijeme prešućivati očigledne nedostatke tehnologije, koji se riješavaju tek kada nastupi konkurencija.

    Kao što rekoh pročitajte ono što piše na linku a u njemu ima i drugih linkova pa će sve biti jasnije.

    To je sve kao i sa biznisom sa automobilima i autom od 3 litre potrošnje najavljenim još za prve naftne krize 70 godina prošlog stoljeća, od onda prošlo 40 godina a auti troše podjednako kao i onda.

    Nova tehnologija se uvijek hvali da je bolja, a kada konkurencija najuši lovu onda počinju ratovi i dokazivanje tko ima bolji proizvod. OLED je do sada bio savršenstvo bez mane, a sada kada stiže konkurencija onda to i nije baš tako, jer to savršenstvo od tehnologije ima sto i jednu manu koju ćemo mi bolje riješiti od ostalih. Tako stvari funkcioniraju, a ove sve recenzije su tako tako.

    Uzmite neki video koji je malo ispod FULL HD rezolucije i otiđite to pogledati na 4K UHD televizorima i vidjećete savršenstvo od upskaliranja i kako i najjači procesori na vrhunskim modelima imaju problema.

    Ja doma na 8 godina starom PC i grafičkoj kartici u FULL HD modu imam bolju sliku. čistiju i jasniju jer grafička kartica stara 8 godina ima jači procesor nego svih ovih 4 ili 8 procesora na najnovijim 4K UHD televizorima. Da ne pričamo da većina TV ima loš zvuk i loše očitava ton zapisan na videu koji sam testirao. Također i soundbarovi od 6 ili 7 K kuna nisu tako dobri kako se reklamiraju. Doma imam soundbar od 20 cm i za 22 EUR koji daje super zvuk u odnosu na ove TV koji koštaju par tisuća EUR-a. Dakle video player na PC daleko bolje obrađuje sliku i ton iz video od ovih vrhunskih TV zadnje generacije. Nije problem što novi TV imaju savršenu sliku sa 4K signalom, već je problem što kod upskaliranja materijala koji nije 4K, a to je sve što smo do sada snimali digitalno kroz dosadašnju povijest ima problema kod apskaliranja, i polazuje se da su i ovi novi procesori preslabi za video koji nije 4K rezolucije, što loše reproduciraju ton i sliku sa takvih video materijala i imaju problema sa apskaliranjem naročito u jako dinamičnim scenama. Testirao sam više kratkih videa u više trgovina na nekoliko TV uređaja iz 2014 i 2015 i došao do zaključka da je to sve još dosta loše od onoga kako bi to trebalo raditi, tako da moj FULL HD monitor i PC star 8 godina kao i soundbar od 22 EUR-a meni za sada još uvijek daje kvalitetniju sliku svog ovog video materijala kojeg imam. Nova tehnologija izgleda lijepo i savršeno samo sa video materijalima snimljenim u 4K rezoluciji, jer je tada obarada signala u 1:1. Ako se radi upskaliranje onda je to jako loše čak i na TOP modelima bilo kojeg proizvođača. Čak i ovaj vrhunski OLED koji košta 50K kuna video na njemu izgleda loše i zadovoljniji sam sa slikom na 24″ monitoru u FULL HD rezoluciji, jer video plajer sa PC-a daleko bolje upskalira sliku, a da ne pričamo o obradi tona sa istog videa, jer očito velika većina ovih super TV ima problema i sa tonom koji se kod nekih jedva i čuje, dok na pisiju moram i stišavat i to na soundbaru od 22 EUR-a. Prije dok sam imao prikopčano pojačalo iz 1980 i dvije velike zvučničke kutije na PC te puštao sa PC midi XG fajlove, to je savršenstvo od zvuka, kristalno, jasno, čisto i prostorno definirana zvučana slika iako pojačala iz tog doba nemaju kao neka danas odnos signal šum od preko 110 db.

    Eto toliko o savršenim tehnologijama, ali pitam se na čemu ću gledat do sada snimljene video materijale koji nisu niti u FULL HD rezoluciji, a kamoli kada se upskaliraju na 4K rezoluciju, a vidim da svi trenutni TV imju dosta problema s tim.

    Jedino što nisam mogao probati, a to je pitanje za urednika ovog portala, dali se sa PC-a može poslati direktni signal na 4k UHD TV bez da elektronika koja procesuira video signal ima utjecaja na to, dakle da radi kao čisti monitor, jer sa novim grafičkim karticama koje imaju 4K rezoluciju, a obrada tona iz videa je i dalje na strani PC-a, a onda pretpostavljam i video signala kod upskaliranja jer ipak je procesor na grafičkoj daleko bolji od ovih 4 ili 8 procesora što obrađuju signal na 4K televizorima, dali ako bi se taj signal propustio direktno na ekran bez utjecaja procesora na samom televizoru na obradu tog sigbala iz PC-a dobio bolji prikaz filmova na tim super televizorima ako signal nije 4K a apskaliranje radi grafička kartica umjesto ovih jadnih 4 ili 8 procesora koje nam prodaju za skupe pare, a kako vidimo i oni loše obrađuju taj posao, jer svaka tvrtka ima svoje algoritme za apskaliranje.

    Evo stvari o kojima se ovdje na portalu ne govori niti testira iako se hvalimo sa službenim cestifikatom! Nije osobno protiv nikoga, ali tako je i nasvim ostalim poznatim portalima, recenzije koje to u stvari i nisu, jer tek kada kupite onda vidite dosta mana koje nitko nije prije toga spomenuo. Ja za sada testiram neke stvari i mogu reći da sve to jako lijepo izgleda sa pripremljenim propagandnim videom snimljenim u 4K rezoluciji, ali kada ubacite stare dobre stvari onda nastaju problemi o kojiima se baš i ne govori a to je kvaliteta slike nakon apskaliranja, kao i loše očitavanje zvučnog zapisa sa tih starih dobrih stvari. Znam da je bilo kroz povijest raznih video standarda i zvučnih u tim videima, ali ako može to riješiti PC sa jednim plajerom koji ima dodatke za video i zvučne codece onda bi to morali moći riješiti bez problema i na ovim televizorima koji koštaju kao i jedan automobil a u njima ima sve skupa 15 do 20 kg materijala od čega velik dio otpada na sam ekran od stakla i kutiju od plastike, asve ostalo teži u omjeru prema cjelini manjem nego što je to omjer ljudskog mozga prema težini ljudskog tijela. Za raliku od toga u automobilu ima 1000 kg materijala, a elektronike u težini većoj nego što je težina elektronike u jednom 4K televizoru.

    Dakle prodavanje male količine materijala koji i ne košta bog zna što jer je najveći dio staklo i plastika za vrlo skupe pare, a da kada hočeš pokrenuti stare dobre stvari na njemu izgleda jadno i bijedno u odnosu na proizvode od prije 10 godina na kojima te stare i dobre stvari izgledaju puno bolje.

    Očito tvorci 4K televizora misle da povijest digitalnog video zapisa počinje sa njima i da sve starije od toga i slabije rezolucije zapisa trebamo zaboraviti.

    Toliko o savršenstvu bez mane za 50 K kuna, vidio. testirao neke stvari i reko nije to to!

    1. Moram priznati da mi nije baš jasan ovaj komentar. Odakle podatak da OLED do sada nije imao mana? One su sasvim jasno istaknute u svim dosadašnjim recenzijama. I što znači “sada” – dolazak Panasonicovog OLED-a ili objava konkretne recenzije? I tko se hvali sa službenim certifikatom? Što bi to trebalo značiti?

      1. Po načinu kako je sve ne samo na ovoj stranici nego i drugim stranicama OLED tehnologija opisana je kao sveti gral. Ono što na ovom linku http://www.hdtvtest.co.uk/news/tx65cz950-201509024162.htm sada konkurencija nabraja kao manu LG OLED televizora nisam baš pročitao na ovom kao niti na drugim stranicama, i svi ističu samo crnu kao nešto neviđeno, a onda konkurencija od tog crnog kaže da je to čušpajz!

        NIsam mislio ništa loše u vezi certifikata, ali netko tko itakne na svojoj stranici istakne da je certificiran za nešto onda bi morao i uočiti nešto od onoga što konkurencija u malo prije navedenom linku spominje. Na žalost dosta spomenutog na navedenom linku što konkurencija spominje za LG OLED televizorn ili mi je promaklo ili mi se čini da baš nisam našao spomenuto u recenziji koje je dala ocjenu reference za ovaj model. Po meni ako je konkurencija tako nešto spomenula kao manu, onda bi i recenzent to trebao primjetiti i napomenuti u recenziji. Nije ništa osbno jer čitam i recenzije na drugim stranicama ista je stvar i tamo.

        1. Hvala na komentaru – sad je malo jasnije što je pisac želio reći.

          Panasonic je za mnoge bio i ostao proizvođač najboljih televizora na svijetu dok su plazme bile aktualne. Dolaskom OLED-a želi tu titulu natrag. U međuvremenu je pokušao osvojiti titulu proizvođača s najboljim LCD televizorima AX800, odnosno AX900 serijama, no u tome baš i nije uspio. Naime, imao sam priliku testirati AX800 i kalibrirati AX900 i mogu reći da me nisu posebno oduševili u odnosu na ono što konkurencija nudi, a cijena im je paprena (posebno AX900).

          Bez sumnje da je Panasonic napravio dobar benchmarking LG-jevih OLED-a, čitao što se piše, što ljudi hvale, a što im se ne sviđa i svoju ekspertnost okrenuo u smjeru optimizacije LG Displayevih OLED panela da pruže bolju sliku. Koliko bolju? Hoće li ta poboljšanja biti vidljiva? To ćemo tek vidjeti.

          Koliko sam pročitao cijena 65″ modela bi trebala iznositi 10 000 eura, što znači ekvivalent cijeni prvih OLED-a LG-ja i Samsunga u 55″ dijagonali prije 2 godine. LG 65EC970V trenutno košta 45.600 kuna – što znači da Panasonic mora napraviti vraški dobar posao inače neće biti interesantan široj publici osim videofila dubokog džepa.

          Segment koji ne znam kako će riješiti, s obzirom da svi televizori prolaze ocjenjivanje energetske učinkovitosti jest varijabilna svjetlina slike ovisno o količini bijele boje na ekranu. S druge strane, treba li to uopće rješavati kada su sve plazme patile od istog “problema”?

  3. Molim vas Darko, da mi date odgovor, KAKO I GDJE UCI U POSTAVKE PODESAVANJA TITLOVA NA lg TV, kada reproduciram preko DLNA ? Nikako tu opciju da pronadjem (web os 2.0). Na Samsunga stistnes tools i to je to, a ovdje nikako. Hvala!

    1. Ako koristiš smartshare za gledanje filmova preko DLNA, onda kada pustiš film protresi daljinski i kada se komande pojave na ekranu na desnoj strani ekrana imat ćeš oznaku strelice.
      Klikni na nju i tada će ti se pokazati daljnje opcije zvuka i titlova ako ih je player uopće pronašao. Tada možeš mijenjati sve, od vrste kodiranja, veličine, položaja, boje pa do sinhronizacije s slikom. Očekuj da će ti najbolje raditi titlovi koji se nalaze unutar mkv spremnika (mislim na čitanje naših znakova).

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Back to top button
Close

Adblock Detected

Molimo podržite naš rad tako da onemogućite blokiranje oglasa na ovoj stranici - hvala! Please support our work by disabling Adblock in your browser - thank you!