FilmoviSinopsisi filmova

Sinopsis filma: Australia [2008]

O produkciji

Osnovni rad na filmu AUSTRALIJA započeo je 30. travnja 2007. godine u Strickland Houseu u Vaucluseu, Novi Južni Wales. Snimanje se zatim preselilo na obalu Bowena, Queensland, gdje su scenografkinja / kostimografkinja Catherine Martin i njezin umjetnički tim pod vodstvom glavnog umjetničkog direktora Iana Graciea i umjetničke direktorice Karen Murphy sastavili jedan od dva ogromna filmska seta na otvorenom: gradić Darwin iz tridesetih, rastuću tropsku ispostavu na sjeveru Australije kamo stiže Lady Sarah Ashley i odakle započinje njezino burno putovanje preko australske pustopoljine.

„Bowen je bio idealna lokacija, jer smo pronašli dva ogromna prazna zemljišta smještena uz morski žal, a igrom slučaja, i Darwinov i Bowenov žal okrenuti su u istom smjeru, pa smo mogli uskladiti svjetlo na obje lokacije,“ komentira Martin.

Filmski set površine dva hektara, za čije je podizanje utrošeno čak deset tjedana, uključuje pub na dva kata, kinesku četvrt, telegrafske stupove i uličnu rasvjetu iz tog vremena, prljave ceste i ogromne preinake postojećih građevina kako bi se uklopile u izmišljene konstrukcije. „Iz početka nam je bilo prilično problematično, jer se Darwin nalazi na strmoj uzvisini, a naš set u Bowenu je potpuno ravan,“ pojašnjava Martin. „Na kraju nam je to omogućilo da zgusnemo sve elemente Darwina na nešto manjem geografskom području, a da pritom zadržimo mjerila, dubinu i atmosferu potrebnu za oživljavanje ovog filmskog gradića.“

Snimanje u Bowenu započelo je 28. lipnja, a produkcija se zatim preselila na ‘Top End’, najsjeverniji dio Sjevernog Teritorija, kako bi dio materijala snimili u samom Darwinu. Luhrmann se poslužio jedinstvenim izmjenama morskih struja uz sam žal, kako bi snimio scene Sarahinog dolaska u Darwin, kao i neke akcijske sekvence koje se odvijaju nakon kobnog japanskog napada.

Nakon što su se na nekoliko tjedana preselili u Sydney kako bi snimali u zvučnim studijima u vlasništvu Fox Studios Australia, filmska se ekipa prebacila u istočni dio regije Kimberley usred Zapadne Australije, gdje se cjelokupna produkcija utaborila u Kununurri. Sagrađene su privremene prilazne ceste i izdubljeni seoski putevi kako bi ogromni kontejneri s opremom mogli biti dopremljeni do Carlton Hilla, izolirane lokacije 60 kilometara udaljene od Kununurre, gdje su Martin i njezina ekipa izgradili Faraway Downs, Sarahino raspadnuto ognjište smješteno na ogromnom stočnom ranču usred ničega.

Luhrmann, Martin i direktorica fotografije Mandy Walker koristili su kombinaciju digitalne tehnologije i ekstenzivnih lokacijskih izvidnica lokacije Carlton Hill kako bi stvorili savršen odnos između Sarahinog ognjišta, krajolika i svjetla. Martin pojašnjava: „Nakon što smo pronašli lokaciju, pregledali smo okoliš i zatim izgradili digitalni model kuće koju smo selili po terenu sve dok nismo pronašli savršenu poziciju. Unatoč tome, bilo je potrebno detaljno pregledati teren, a Baz je prohodao kroz svaku scenu, kako bi bio siguran da su udaljenosti koje glumci prelaze dramatski ispravne. Ispred same kuće nalazi se ogromno drvo baobaba, koje služi kao ključni element u cijeloj kompoziciji. Proveli smo dosta vremena istražujući njegov volumen kako bismo odredili koje veličine bi to drvo trebalo biti u odnosu na kuću i na kojoj udaljenosti bi trebalo stajati.“

Martin je uživala u izazovu oživljavanja Luhrmannove vizije ranča Faraway Downs. „Uživala sam u suradnji s dekoraterkom Beverley Dunn i našim kreativnim timom, osmišljavajući promjene teksture na kući, od njezine prvotne zapuštenosti do zelene oaze u koju se kasnije pretvara,“ pojašnjava. „U oba svoja pojavna oblika, kuća je trebala zadržati karakter. Logistički je bilo prilično teško postići tu transformaciju, ali u konačnici smo svi bili vrlo zadovoljni.“

Kako bi dodatno naglasila tu tranziciju, Walker je Sarahin prvi dolazak na ranč Faraway Downs prožela tamnim, prašnjavo-crvenim tonovima, a zatim se prebacila na bijeli, prozračni izgled kako bi okoliš prilagodila Sarahinoj unutarnjoj transformaciji.

Za izradu cjelokupne palete boja za film AUSTRALIJA, filmska ekipa proučila je boje na starinskim fotografijama iz tridesetih i četrdesetih godina prošlog stoljeća. „Željeli smo prenjeti atmosferu tog vremena kroz lagano izbljedjelo platno, iz kojeg iskoči poneka boja,“ pojašnjava Martin. „U tome nam je uvelike pomoglo prirodno okruženje u kojem smo snimali, jer je zemljana prašina jednostavno sve prekrila. Priroda nam je pomogla u stvaranju prigušene pozadine iz koje povremeno iskoči poneka boja.“

Walker i njezin tim odgovorni su za reprodukciju prekrasnih boja i tekstura krajolika u zvučnim studijima gdje je Luhrmann mogao snimati reprodukcije vanjskih kadrova u kontroliranom okruženju. „To smo nazvali ‘Lucasovim i Leanovim pristupom’ snimanju filma,“ Walker pojašnjava. „Baz bi na samoj lokaciji snimio spektakularne široke kadrove u maniri Davida Leana, a zatim bi se vratili u studio i odradili dio karakterističan za Georgea Lucasa, snimajući ostatak kadra s plavom pozadinom ili kulisom. Uzeli bi ono što je snimljeno vani, uskladili snimke, a zatim ih neprimjetno spojili. To je bio stvarno ogroman izazov, jer su boje krajolika Sjeverne Australije doista jedinstvene. Bio nam je svima ogroman kompliment kad smo gledali snimke, a ljudi nebi primjetili razliku između onog što smo snimili na vanjskoj lokaciji i materijala snimljenog uz kulise.“

Hugh Jackman uživao je u Luhrmannovom stilu snimanja u kojem glumci kadrove iz bliza ponekad snimaju čak tri mjeseca nakon što su snimili široke kadrove na samoj lokaciji. „To je zapravo vrlo slično radu u kazalištu, jer vam scena nekako legne, stalno razmišljate o njoj i raspravljate s Bazom, a ona se pritom stalno razvija,“ primjećuje Jackman. „Mnogi se redatelji prestraše da bi se stvari mogle dodatno razviti, da će se stvari izgubiti tijekom brojnih proba i da im neće uspjeti dobiti to isto na filmu. Bazov pristup je upravo suprotan. On obožava taj put otkrivenja. Ne boji se da će vam čarolija iz prvog snimanja nestati u drugom ili trećem snimanju. Stvarno je predivno raditi s njim, jer je umješnost nekog glumca upravo u tome da nastavi s istraživanjem, da nastavi pronalaziti tu čaroliju, a Baz ima nevjerojatnu sposobnost ponovnog pronalaženja čarolije.“

Martin i njezin kostimografski tim, predvođen garderobijerkom Elizom Godman, suočili su se s ogromnim zadatkom stvaranja gotovo 2000 kostima za ovaj film – što je čak četiri puta više nego za film ‘Moulin Rouge!’ (Kako je autentična starinska odjeća iz tridesetih bila premalena za suvremene glumce, kostimografi su za samo jednu scenu morali osmisliti čak 60 večernjih toaleta.)

„Ono što je zanimljivo kod Bazovog pristupa kostimima, jest da jednaku važnost pridaje teksturi kostima pozadinskih likova kao i kostimima koje nose Nicole i Hugh,“ priča Martin. „Ne zadovoljavaju ga šablonski kostimi kad je riječ o statistima. Svaka uloga u svakoj sceni zahtijeva poseban styling.“

Martin je dizajnirala ogromnu garderobu za Lady Sarah Ashley koja reflektira osobnu transformaciju lika kako se priča razvija. „Sarah je vrlo samostalna i sposobna moderna žena, a taj se duh odražava i u njezinom načinu odijevanja,“ tvrdi Martin. „Ona nosi hlače, što je vrlo napredno, u duhu vrlo smjelih žena tog vremena, poput Katherine Hepburn i Carole Lombard.“

Iako napredna u svom načinu odijevanja, Sarah je vrlo zakočena i odmjerena. „Baz je imao vrlo jasnu viziju ‘engleštine’ koju Sarah odražava na samom početku filma,“ Martin pojašnjava. „Ona stiže hidrogliserom, a na sebi ima plavo-bijelu mornarsku kombinaciju koja bi bila prikladnija za francusku Rivijeru nego za Darwin iz tridesetih godina prošlog stoljeća. Kad kreće na putovanje prema ranču Faraway Downs, na sebi ima tvrdi šešir s gazom protiv komaraca, kao da odlazi na safari u Afriku. Zamisao je bila da je portretiramo kao prilično uštogljenu i suzdržanu damu. Svaki put kad se pojavi na platnu, odaje dojam formalnosti, kao da je riječ o nekoj sasvim posebnoj prilici za koju se odjenula.“

„Kad zaglavi usred stampeda goveda i ostane bez svoje kompletne garderobe, ona na neki način ostaje bez svoje patvorenosti. Tada odlučuje kako joj je preživljavanje važnije od izgleda, a u procesu gonjenja 1500 grla stoke preko grubog i nemilosrdnog terena, transformira se u vrlo drugačiju ženu. Nakon stampeda, zadržali smo neke karakteristike njezinog stila s početka filma, ali smo ga znatno pojednostavili kako bi izgledala što realističnije kako film napreduje.“

„Jednostavno sam se prepustila Catherine i potpuno joj vjerujem,“ komentira Nicole Kidman. „Već je dobila jednog Oscara za kostimografiju, ali mislim da ih zaslužuje još hrpu, jer u ovoj industriji zaista nema puno takvih talenata.“

Martin je zamolila modnu kuću Ferragamo, nasljednike legendarnog dizajnera cipela, za suradnju na izradi i osmišljavanju Sarahine obuće. „Ferragamo je sinonim za slavu i modu iz tridesetih godina prošlog stoljeća, a ujedno je i pokretač prave revolucije u izgledu i proizvodnji cipela,“ pojašnjava. „Jedna od glavnih odlika Ferragamovog dizajna jest njegova hrabrost u kombiniranju često egzotičnih materijala s vrlo luksuznim tkaninama. Njegova sklonost materijalima poput neštavljene kože sjajno se nadopunjuje s egzotičnom prirodom Sjeverne Australije iz tog vremena.“

Martin je Sarahinu garderobu dodatno uresila bisernim naušnicama u obliku suza koje je posebno za tu priliku izradio Paspaley, vrhunski australski dobavljač bisera iz južnih mora iz tog povijesnog razdoblja. Dizajner dijamantnog nakita Stefano Canturi izradio je set nakita za glavni ženski lik, uključujući dijamantni broš, zaručničko i vjenčano prstenje, kao i naušnice od dijamanata i koralja. Renomirana modna kuća Prada, omiljena među aristokracijom i kraljevskim obiteljima iz tog vremena, opremila je Sarah setom plavo-bijelih kofera.

Inspiraciju za izradu Droverovog kostima i odjeće za oko 200 stočara, Martin je pronašla u arhivima R.M.Williamsa, kompanije osnovane 1932. godine i poznate po proizvodnji tradicionalne odjeće karakteristične za australsku divljinu.

Nakon što je odredila koji je stil prikadan za svakog pojedinog lika stočara, Martin je od garderobijera tražila da izrade šablone i prilagode ih glumcima prije nego što ih pošalju krojačima kompanije R.M.Williams, koji su izradili većinu odjeće i obuće stočara. (U filmu su korišteni postojeći modeli R.M.Williams čizmi i ostale obuće i kožne galanterije, posebno izrađeni na zahtjev Catherine Martin.)

Kostimi Hugha Jackmana zasnovani su na tradicionalnoj odjeći australskog ‘drovera’ – kombinacija kepera, kariranih košulja i R.M.Williams čizmi, uz neizostavan dodatak Akubra šešira širokog oboda.

Jackman je godinu dana trenirao razne jahače stilove karakteristične za australske stočare kakav je i Drover, poznat po svojoj vještini vladanja konjem. „Iako sam i prije jahao, trebalo mi je gotovo devet mjeseci dok sam se konačno uspio opustiti i uživati u tome,“ priznaje. „Treba vam neko vrijeme dok ne steknete povjerenje u konja. Ali kad vaš konj to osjeti, potpuno će vam se predati, a to je istinski prekrasan odnos. Jedan od najvećih užitaka snimanja ovog filma bilo je upravo učenje jahanja. Zakačio sam se za čitav život.“

Martin i društvo posvetili su dosta truda istraživanju i stvaranju kostima za likove autohtonog stanovništva. Kako sama pojašnjava, „U filmu prikazujemo dvije potpuno različite grupe autohtonog stanovništva: pleme iz regije Kimberley koje je nekoć vladalo zemljom na kojoj se smjestio ranč Faraway Downs, i pleme iz okruga Arnhem Land. Odlučili smo, konzultirajući se s Miriwoong plemenom, stvarnim tradicionalnim vlasnicima zemljišta na kojem se nalazi farma Carlton Hill, da predstavimo upravo te dvije skupine kao predstavnike kulture iz regija Kimberley i Arnhem Land, iako se kulture brojnih plemena unutar svakog od navedena dva geografska područja znatno razlikuju.“

„Svaki autohtoni lik nosi pomno proučen kostim zasnovan na podacima koje smo prikupili putem intervjua, stručnih savjeta i fotografskih arhiva, s posebnim naglaskom na fotografije Donalda Thompsona i Baldwina Spencera koji su tijekom tridesetih godina prošlog stoljeća svojim kamerama zabilježili živote autohtonog stanovništva s ‘Top Enda’. Puno nam je pomogla i stručnjakinja za aboriđinsko ukrašavanje tijela, Dr. Louise Hamby, postdoktorantica na Research School of Humanities pri Australskom Nacionalnom Sveučilištu, koja je ujedno i stručnjakinja za Thompsonovu fotografiju. Naša je zamisao bila srušiti stereotipe o tome kako je izgledalo autohtono australsko stanovništvo tijekom tridesetih, te na neki način proslaviti umjetnost i ljepotu tradicionalne odjeće s tog područja.“

Nakon snimanja AUSTRALIJE u čak četiri države na sasvim suprotnim krajevima ovog ogromnog kontinenta, filmska ekipa i glumci razvili su novu ljubav prema mističnosti i čaroliji australskog krajobraza. „Za vrijeme boravka u regiji Kimberley, snimali smo po nevjerojatnoj vrućini i pritom se pitali, jesmo li u stanju nastaviti ovako?“ prisjeća se Luhrmann. „Ali sa svakim zalaskom sunca, ta se brutalnost pretvarala u apsolutnu ljepotu. Kad se pojave zvijezde, a zrak se ohladi, sve opraštate i taj vas prizor jednostavno puni životnom energijom. Kao u nekom snu.“

„Tijekom snimanja ovog filma imala sam priliku upoznati puno više različitih strana ove zemlje nego u trideset godina svojeg života u njoj,“ komentira Kidman, koja nikad ranije nije posjetila Sjeverni Teritorij. „Iako je ponekad bilo nevjerojatno naporno, stvarno sam sretna što smo putovali tim dijelovima Australije i što smo snimali na navedenim lokacijama. Osjećati zrak i biti izložen na milost i nemilost okrutnim prirodnim elementima, za mene je bilo jedno nevjerojatno i nadasve nužno iskustvo.“

„To vas stvarno temeljno promijeni,“ slaže se Jackman. „I mene je promijenilo. Kao i većina, i ja sam se rodio i proživio najveći dio svojeg života u gradu. Ovaj nam je film pružio priliku da po prvi put otvorimo svoje oči i srca, te da zaista osjetimo ovu nevjerojatnu zemlju. Svu njezinu raznolikost. Njezinu nepreglednost. Što dulje boravite ovdje, to je više upijate. To je vrlo snažno iskustvo koje vas istovremeno čini vrlo poniznima.“

Adsense
Prethodna stranica 1 2 3Sljedeća stranica

Darko Hlušička

Osnivač i glavni urednik HD Televizije. Licencirani ISF kalibrator (Level II). Veliki ljubitelj tehnologije koja ga danas očarava jednako kao i kad je po prvi put pokrenuo .exe datoteku u DOS-u u 90-im godinama prošlog stoljeća. Uživa slušajući filmsku glazbu.

Povezani tekstovi

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Back to top button
Close

Adblock Detected

Molimo podržite naš rad tako da onemogućite blokiranje oglasa na ovoj stranici - hvala! Please support our work by disabling Adblock in your browser - thank you!