Recenzija LG SC9S soundbar + subwoofer kompleta
Krcat mogućnostima i proširiv surround zvučnicima.
Dobrodošli u recenziju LG SC9S 3.1.3 soundbar sustava koji podržava mnoge popularne tehnologije i dolazi s bežičnim subwooferom (samo je kabel za napajanje potreban). Koristio sam ovaj proizvod s mnogo različitih televizora, uključujući C3 OLED s kojim je posebno kompatibilan. Provjerimo kakvi su dojmovi nakon testa.
Soundbarovi sa subwooferima obično se isporučuju u kutijama u obliku slova L, poput one koju sam testirao prije mnogo godina. SC9S dolazi u pravokutnoj kutiji u kojoj ćete pronaći puno kartonske i reciklirane ambalaže, ali još važnije soundbar, subwoofer, kabele za napajanje, HDMI kabel i posebno dizajnirani metalni nosač.
Soundbar ima ukupno 9 zvučnika – 4 sprijeda, tri na vrhu i dva na stražnjoj strani. Subwoofer ima jedan prednji zvučnik i otvor za bas refleks na stražnjoj strani, s tkaninom postavljenom na tri strane. Obje komponente izrađene su od tamno sive plastike i ostavljaju dobar dojam. Svi zvučnici soundbara zaštićeni su kućištem tako da ne možete skinuti mrežicu, čak ni sa središnjeg zvučnika okrenutog prema gore. Tri LED diode na prednjoj strani svijetle u različitim bojama da obavijeste o ulazu, razini glasnoće i tako dalje.
Soundbar možete spojiti na bilo koji TV, ali da biste imali koristi od odgovarajućeg dizajna i metalnog nosača, morate posjedovati LG C2 ili C3 OLED TV od 55”, 65” ili 77”. Priloženi nosač omogućuje fizičko povezivanje ta dva uređaja, bilo da ih postavljate na TV postolje ili montirate na zid.
Nosač će podići TV više od izvornog postolja tako da zvučna traka ne ometa senzore smještene uz donji rub, infracrveni prijemnik i senzor ambijentalnog svjetla. Možete vidjeti kako to izgleda u slučaju C3 OLED TV-a koji sam koristio. S druge strane, ako televizor postavite na zid, soundbar će biti montiran zajedno s njim. Uzmite u obzir da ćete ipak morati kupiti zidni nosač koji mora biti dovoljno jak da nosi ne samo TV, već i sam nosač i zvučnu traku.
Mogućnosti povezivanja uključuju dva HDMI konektora, jedan optički ulaz, jedan USB i DC ulaz. Jedan HDMI ulaz podržava eARC i treba ga spojiti na TV, a drugi je za spajanje vanjskih uređaja.
Soundbar ima 7 tipki osjetljivih na dodir za napajanje, odabir ulaza, podešavanje glasnoće, kontrolu reprodukcije, Bluetooth vezu i Wi-Fi. Uz to, možete ga kontrolirati s isporučenim daljinskim upravljačem, s LG Sound Bar aplikacijom ili s glasovnim asistentima iz Googlea i Amazona. Također možete koristiti daljinski upravljač za TV kako biste podesili glasnoću, što sam ja uglavnom radio nakon što sam prilagodio zvuk prema svom ukusu pomoću aplikacije na telefonu.
Kvaliteta zvuka
SC9S donosi poboljšanje u smislu jasnoće, niskih frekvencija i zvučne scene u usporedbi sa zvučnicima ugrađenim u moderne televizore – čak i one visoke klase.
Soundbar ima nekoliko načina rada zvučnih efekata, uključujući AI Sound Pro koji optimizira zvuk na temelju vrste sadržaja. Isprobao sam ih sve, ali sam se brzo odlučio za standardni koji zvuči najbliže izvoru. Tu je i postavka surround zvuka koja pojačava stereo izvore na svim zvučnicima.
Dok sam slušao stereo glazbu bez ikakve obrade, bio sam zadovoljan vokalima i dinamikom, ali se jednostavno nisam mogao oteti dojmu da soundbar generira prilično usku zvučnu kulisu s lijevim i desnim kanalima vrlo blizu jedan drugome. Zvuk je dolazio ispod TV-a, tako da se pozornica činila nižom nego što bi trebala biti da su zvučnici viši, kao u tipičnom stereo sustavu.
SC9S radi bolje kada su u pitanju filmovi i drugi višekanalni izvori. Ovdje, uz stereo prednje zvučnike, rade i središnji kanal i gornji zvučnici, stvarajući široku zvučnu kulisu. Subwoofer pridonosi punoći zvuka, iako ne ide onoliko duboko koliko sam se nadao. Osim toga, budući da je LG nastojao izbjeći izobličenja, imao sam dojam da subwoofer ne proizvodi sve fine niskofrekventne detalje samo da bi ostao na sigurnoj strani. Podešavanje postavki u aplikaciji Sound Bar nije pomoglo.
Čini se da prednji zvučnici i zvučnici usmjereni prema gore nisu tonski usklađeni, kao što sam otkrio slušajući DTS:X test oblačića kanala. Vjerojatno to nije nešto što možete lako čuti uz stvarni sadržaj, ali je prisutno – poslušajte sami u video recenziji.
Budući da LG reklamira ovaj soundbar kao prvi na svijetu s tri zvučnika koji su okrenuti prema stropu, nisam mogao dočekati da testiram Dolby Atmos zvučne zapise. Nakon Top Gun: Mavericka i nekoliko Dolby Atmos demoa u dvije različite prostorije, ne mogu reći da me se jako dojmio. Čak i u Dolbyjevim demonstracijama koje su osmišljene da maksimiziraju efekte, u najboljem sam slučaju mogao čuti zvukove iznad zvučne trake, ali ništa iznad mjesta na kojem sam sjedio.
Druga stvar koja me smeta je činjenica da soundbar downmixa surround efekte, tako da ono što bi se trebalo čuti iza vas dolazi sprijeda. U najboljem slučaju, možete smanjiti glasnoću surround kanala u aplikaciji, ali ne i potpuno ih isključiti. Ako želite čuti stvarne surround efekte, morate uložiti u surround zvučnike kompatibilne s ovim soundbarom (LG SPQ8-S).
Naposljetku, kada je riječ o tehnologiji WOW Orchestra koja koristi zvučnike i na soundbaru i na TV-u, ne mogu reći da sam mogao čuti značajnije poboljšanje i u glazbi i u filmovima.
Soundbar podržava 120 Hz, VRR, HDR i 4K prolaz, ali ne u isto vrijeme zbog ograničenja HDMI priključka. Uspio sam dobiti 120 Hz VRR HDR s Full HD rezolucijom i 60 Hz VRR HDR Ultra HD 4K. U kakvom lijepom svijetu kratica živimo, zar ne?
Zaključak
Soundbarovi su popularan izbor za one koji žele bolju kvalitetu zvuka, ali ne žele svoju dnevnu sobu okupirati AV receiverom, kabelima i zvučnicima. Zajedno s boljom kvalitetom zvuka, ljudi žele praktičnost i podršku za moderne tehnologije. LG je sve to učinio sa SC9S i odlučio je otići korak dalje usklađujući ga sa svojom najpopularnijom OLED TV serijom. S tog aspekta su napravili dobar posao.
Za mene, kao nekoga tko koristi AV prijemnik i 5.1 sustav zvučnika već više od 20 godina, čak i najbolji soundbarovi koji postoje na tržištu zvuče ograničeno u mnogim aspektima. To je bio slučaj i s ovim soundbar sustavom – jednostavno je zvučao previše sputano zbog svoje veličine i položaja u prostoriji. Jednostavno previše zvučnika u jednoj kutiji koja je manja po visini od središnjeg kanala koji koristim.
S obzirom na početnu cijenu od 999 eura, s aktualnom cijenom koja je više nego dvostruko niža, SC9S predstavlja dobro zaokružen paket za one koji žele bolju kvalitetu zvuka i raznovrsnu povezivost uz kompaktne dimenzije.
Maloprodajna cijena: od 453,99 EUR na 11.06.2024.
Na test ustupio: LG Hrvatska. Cjelokupnu ponudu LG soundbarova provjerite na LG službenoj stranici.
Sve naše recenzije LG televizora možete pronaći ovdje.