Edukativni članak: NeoLCD tehnologija
Nakon članka o NeoPDP plazmama u kojem je razjašnjena ova nova tehnologija koja jamči još veću kvalitetu prikaza uz manju potrošnju i prihvatljive cijene, slijedi članak o novim NeoLCD panelima koji će se također početi pojavljivati na policama trgovina ove godine. Provjerite u nastavku glavne značajke ove tehnologije iz pera stručnjaka Nanija!
Panasonicov pristup LCD tehnologiji bi trebali pratiti svi drugi proizvođači LCD panela. Indikativno je da su mnogi brandovi poput Sony-a i Samsung-a doslovno napustili Local Dimming osvjetljenje koje je bilo dio LED panela druge generacije radi smanjivanja debljine samih modela.
Za one koje ne znaju, „Local Dimming“ znači „lokalno zatamnjivanje“: iza grupe piksela se nalazi izvor svjetla samo za tu grupu piksela, koji se po potrebi može gasiti i paliti ovisno od prikaza slike na matrici. Standardna CCFL pozadinska osvijetljenja imaju lampe koje isijavaju svjetlost preko cijele matrice na kojoj se nalaze tranzistori. Zbog nemogućnosti tranzistora da u potpunosti blokiraju svjetlost koje ove lampe emitiraju dolazi do probijanja pozadinskog osvijetljenja i slabije reprodukcije crne boje, kao i samih sjena.
CCFL osvijetlenje LED s Local Dimming osvijetljenjem
Već na prvi pogled ove dvije slike jasno je vidljivo da Local Dimming osvjetljenje može puno lakše kontrolirati izvor svjetlosti i da ne obasjava druge grupe tranzistora kao niti cijelu matricu kao što je to slučaj s CCFL osvjetljenjem. Upravo zbog toga nema probijanja pozadinskog osvjetljenja.
Nova Edge LED osvjetljenja su puno bliža CCFL nego Local Dimming osjetljenjima. Zbog potrebe marketinga da se stanji sam LCD TV, ploča s LED baziranim osvjetljenjem je smještena na stranama LCD-a, dok ostale piksele koji su na sredini obasjava tzv. provodnim lampama, koje u suštini simuliraju CCFL osvjetljenje i opet dolazi do probijanja pozadinskog osvjetljenja.
Panasonic nije želio raditi kompromise i LED Local Dimming osvjetljenje kombinira s IPS-alpha panelom pod marketinškim imenom NeoLCD, čime se postiže najkonkurentnija slika ikad viđena na jednom LCD panelu.
Glavne karakteristike IPS-alpha panela su da nema značajnog smanjivanja vrijednosti kontrasta s kutom gledanja, kao što je slučaj kod PVA i S-PVA panela. Jasno je vidljivo da kod Alpha panela kontrast gubi ispod 10% vrijednosti na kutu od 75 stupnjeva, dok je ta vrijednost kod S-PVA 40%, odnosno iznad 50% za PVA panel. IPS-alpha panel zato nudi vidljivi kut od oko 175 stupnjeva.
Druga bitna karakteristika je odziv same matrice koji iznosi 6 ms za black-to-white vrijednost. Ovaj rezultat se postiže uz 100Hz Motion Picture Pro 3 engine tehnologijom, a koja osigurava 1000 linija pokretne rezolucije pri brzim scenama. I dalje se radi o interpolaciji koja će stvarati „video“ efekt prilikom gledanja filmskog materijala, uz napomenu da standardno IPS-alpha panel ostvaruje ovu vrijednost pokretne rezolucije bez stvaranja artefakta za razliku od Sony Z serije sa 200Hz-nom interpolacijom.
Odlično, kolega! Još dva edukativna članka (ne pitajte još koja) i onda se koncentriramo na recenzije HDTV-a by HD Televizija! ;)
Testovi ae krenuti taman kad na stranici bude pozamašna baza informacija, idealno! Nani, još jednom, odlično!
:) Danke, kume, ovo ce nam preci u naviku da izbacujemo exkluzivno objasnjene tehnologije :)
Cestitam Nani,jos jedan odlican clanak.Par pitanja.
Kad da ocekujemo ove LCD TV u nas(vidim da je plazma sa Neo PDP dosla) i da li tu spada i Panasonic serija V10?
Pitam ,jer je na njihovim stranicama model TX-L32V10 proglasen tehnicki najjaci.
Da li ovi modeli imaju dvb-t mpeg4 tuner(plazme imaju)?
Hvala na clanku i odgovorima(moze i na mail stipest@gmail.com)
Pozdrav
Hvala ;)
Ocekuju se u 5 mjesecu, s tim da ce biti prvo dosuptni X, S i G modeli. Kao i plasme S i G bi trebali imati MPEG4 tuner., X ne.
Spisak modela;
HD Ready (1366 x 768)
TX-L19X10
TX-L26X10
TX-L32X10
TX-L32X15
Full HD (1920 x 1080)
TX-L32S10
TX-L32G10
TX-L32V10
TX-L37S10
TX-L37G10
TX-L37G15
TX-L37V10
TX-L42S10
Da 42″ LCD od Panasonica mada nije 100% potvrdjeno.
Još da Panasonic NeoLCD može playat preko usb-a razne formate tipa: .avi, .mkv, .vob gdje bi mu bio kraj