Audio-video uređajiVijesti

Widescreen LCD-i postaju uistinu widescreen do 2010.

Termin “widescreen” je jedan od najkonfuznijih pojmova kada su u pitanju formati zaslona i odnos stranica kod video sadržaja. Dok je kod PC monitora termin “widescreen” poveziv s 16:10 formatom koji je postao vrlo popularan kod modela dijagonale 22″, kada govorimo o LCD televizorima, onima kakve držimo u dnevnim boravcima, isti pojam se odnosi na 16:9 format slike. Kada sve to skupa još povežemo s “widescreen” sadržajima, dolazimo u pravi mikser, a sve zapravo kreće od različitog tumačenja iste riječi… Srećom, čini se da će situacija ubuduće biti jednostavnija…

Često korisnici znaju postavljati pitanja u stilu: “Imam doma 16:9 widescreen LCD TV i kupio sam film na kojem isto piše widescreen, no kada ga gledam iznad i ispod sadržaja se prikazuju crne trake – zašto?”, a odgovor je vrlo jednostavan – pojam “widescreen” kod sadržaja može značiti zajedno 23:10 (2.35:1, najširi format korišten kod filmova) i 16:9 (HD standard, korišten kod većine LCD-a i plazmi). Neki filmovi su snimani u 2.,35:1, a neki u 16:9 i tu ne postoji jedinstven standard, već je ovisi o zahtjevima redatelja kako da što bolje prikaže filmsku radnju. Prilikom odabira filmskih naslova svakako je dobro provjeriti što piše pokraj tog dvosmislenog naziva: 2.35:1 ili 16:9.

Natrag na samu vijest, informacije s DisplaySearch predviđaju da bi do 2010. godine udio 16:9 panela na laptopima bio 90%, dok bi novih monitora tog formata trebalo biti 67%. Acer je jedan od prvih koji prihvaća ovakav pristup, a sliku njegovog P224W monitora možete vidjeti na slici gore.

16:9 format kao takav je prirodniji ljudskom oku, no mišljenja smo kako je za rad na računalu u klasičnim aplikacijama 4:3 format ipak idealan zbog dovoljne visine koja omogućava lakše čitanje teksta i pregledavanje sadržaja. 16:10 format još prolazi, dok 16:9 je malo previše widescreen za tipične radnje na računalu. No, standardizaciji se uvijek veselimo, tako da se moramo malo žrtvovati za kompatibilnije sutra…

Izvor: EngadgetHD

Adsense

Darko Hlušička

Osnivač i glavni urednik HD Televizije. Licencirani ISF kalibrator (Level II). Veliki ljubitelj tehnologije koja ga danas očarava jednako kao i kad je po prvi put pokrenuo .exe datoteku u DOS-u u 90-im godinama prošlog stoljeća. Uživa slušajući filmsku glazbu.

Povezani tekstovi

3 komentara

  1. Nije 2.35:1 najširi format korišten prilikom snimanja filmova. Ben Hur je recimo bio prikazan u kinima u 2.76:1 u 65mm verziji. Masa filmova je snimana u 2.39:1 , 2.55:1 , 2.59:1 , 2.76:1
    Dark Knight je sniman u formatu 2.39:1. Recimo , čovjek koji je ubio L. Valancea je sniman u 2.55:1 a Bend it like Beckham u 2.76:1
    Što se formata tiče na dvd mediju stvari stoje nešto drukčije pa imamo recimo formate uz vea spomenuti 2.35:1 i 2.40:1 , 2.45;1 , 2.50:1 , 2.55:1. U 2.40:1 formatu moai aemo vidjeti Dark Knighta na dvd i blu ray discu. Mislim da sada nema smisla nabrajati filmove izašle u pojedinom formatu kada su dostupni na netu svakome zainteresiranome …

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Back to top button
Close

Adblock Detected

Molimo podržite naš rad tako da onemogućite blokiranje oglasa na ovoj stranici - hvala! Please support our work by disabling Adblock in your browser - thank you!