Audio-video uređajiMedia centriRecenzije

Recenzija [media centar]: Novatron Iamm NTR83

Dojmovi nakon korištenja

Iamm NTR83 smo imali prilike koristiti dulje vrijeme što nam je omogućilo da detaljno provjerimo kvalitetu rada njegovih brojnih elemenata.

Promatrajući Iamm NTR83 kao multimedijalni reproduktor danas najpopularnijih formata, uređaj je gotovo u cjelosti ispunio svoj zadatak. Svi isprobane 720p i 1080p Matroska datoteke, svi DivX/Xvid filmovi raznih veličina i audio zapisa su funkcionirali odlično, pravilnog prikaza 24p takta i bez vizualno ikakvih razlika u odnosu na ranije testirane media centre.

Uređaj nudi autoru ovih redaka vrlo dragu funkciju “Go to”, a koja je tehnički izvedena u istoj maniri kao i kod Tvixovog Slim S1 modela, dakle s mogućnošću biranja sata, minute i sekunde na koju želite “skočiti”. Odabir željenog vremena je instantan, a jedina primjedba, baš kao i Slimu S1 ide na gašenje prozora radi čega ga morate ponovno pozvati ukoliko niste odabrali pravu scenu. Mogućnost izrade oznake (bookmark) također postoji, no za razliku od Slima S1 gdje ih možete podesiti koliko želite, ovdje ste ograničeni na jednu oznaku po filmu.

Što se brzine učitavanja tiče, NTR83 se nalazi između Slima S1 i MED500X reproduktora, uz napomenu kako je bliže prvom spomenutom kada su u pitanju DivX/Xvid SD materijali, a potonjem kada su u pitanju HD materijali. Tako mu za testni 700MB DivX trebaju 3.3 sekunde dok taj isti film Tvix učita za 1.9, a MED500X za 5.6 sekundi. 720p MKV zapis učita za 5.9 sekundi, MED500X za 7, a Tvix za 4.4 sekunde. Sve u svemu, mala razlika koja ne predstavlja snažan argument za odluku, no može biti indikativna.

Iamm NTR83 je značajno brži uređaj kada je u pitanju učitavanja sustava i prikaz glavnog izbornika – cca. 11 sekundi je gotovo dvostruko kraće vrijeme no što je potrebno MED500X modelu s v.3.0.2 softverom, te više od 4x više od Slim S1 modela (v.2.0.5) i njegovih cca. 50 sekundi.

Od nedostataka koje smo iskusili tokom korištenja, moramo spomenuti loše odabranu veličinu fonta i ograničenost prikaza liste direktorija, trzavno kretanje po dužim listama direktorija (previous i next tipke pomažu, no nisu nadohvat prstiju), kao i nesinkroniziranost slike i zvuka do koje može doći prilikom ubrzavanja video zapisa isključivo ako koristite FF/REW tipke. Kod upotrebe “Go to” funkcije nismo uočili probleme sa sinkronizacijom. Od ovog problema nije posve lišen ni digitalni TV signal, a koji također može izgubiti sinkronizaciju tokom snimanja (i na samoj snimci). Problem postoji, te se nadamo da će biti otklonjen što prije.

Sitan detalj koji može smetati leži u izostanku originalnog imenovanja USB uređaja, radi čega su USB uređaji nazvani “USB 1”, odnosno “USB 2” umjesto njihovih imena kakve vidimo kada ih povežemo na računalo (npr. VIDEO disk, MOJI FILMOVI itd.).

Reprodukcija MP3 glazbe je riješena preko vrlo jednostavnog sučelja u kojem se samo prikazuje trajanje, napredak i ime datoteke. ID3 tagovi su podržani, te se prikazuju lijevo od liste datoteka. Podržane su i funkcije ponavljanja (repeat) i nasumične reprodukcije (shuffle). Tokom reprodukcije možete izaći iz direktorija i pregledavati slike.

Što se audio podrške tiče, oba NTR83 podržava sve danas popularne zvučne zapise koje srećemo kod DivX i h.264 distribucijskih formata tako da problema sa zvukom ne biste trebali imati. Doduše, HD audio formati poput DTS HD Master Audia i Dolby TrueHD-a nisu podržani, te ćete umjesto njih čuti varijante s gubitcima, klasičan DTS i Dolby Digital. Što se kvalitete zvuka tiče, putem optičkog izlaza, odnosno HDMI-ja nismo uspjeli čuti razlike u odnosu na ranije testirane modele.

Sučelje za upravljanje nad titlovima je riješeno pomalo nespretno putem malenog prozora u gornjem desnom uglu ekrana, a unutar kojeg se upravlja nad pozicijom, veličinom i prikazom titla. Da situacija bude još nepovoljnija, prozor u istom trenu prikazuje tek jednu od ponuđenih opcija, tako da je njegovo korištenje prava gnjavaža. Za sinkronizaciju titlova poslužiti će dediciranja tipka Sync, a putem koje se mogu pomicati titlovu u inkrementima od pola sekunde.

Jedna zanimljivost vezana za prikaz titlova: naime, jezik sučelja i prikaz titlova su povezani, tako da ukoliko odaberete engleski za jezik sučelja dijakritički znakovi u titlovima se neće pravilno prikazivati. Ovo je svakako jedan od većih nedostataka obzirom da niz korisnika preferira imati englesko sučelje, uz pravilan prikaz titlova. S druge strane, EPG ne prikazuje dijakritike bez obzira na izbor zemlje i sučelja.

 

Komentar na ugrađeni LCD zaslon

Jedan od segmenata koji je trebao biti drugačije koncipiran svakako je ugrađeni LCD zaslon na samom uređaju, a koji nudi prikaz izbornika i strukture direktorija paralelno kako se prikazuje na ekranu. Nažalost, zbog male veličine i sitnog fonta (kao oprijeke velikom fontu u samom sučelju), gotovo je nemoguće išta pročitati na malenom zaslonu i s cca. 2 metra udaljenost je praktički neupotrebljiv. Njegove performanse također nisu sjajne i tokom prelaska s jednog prozora u drugi se skrolajući prikazuje, što ukazuje na ograničenost procesorskog vremena na njegov rad.

Takav zaslon bi mnogo bolje odgovarao da se nalazi na samom daljinskog upravljaču, no tada bi i cijena uređaja bila veća. Ovako je dobar za kretanje po izbornicima kada se korisnik nalazi tik uz njega da pusti glazbu dok je televizor ugašen.

Provjerili smo i hoće li se performanse izbornika poboljšati kada se zaslon ugasi, no uočili smo da promjene u performansama nema.

DVB-T komponenta

Uređaj posjeduje jednostruki digitalni prijamnik s podrškom za h.264, tj. MPEG-4, što omogućuje praćenje svih digitalnim zemaljskih programa koji se emitiraju u regiji. Kao rezultat toga, uspjeli smo uhvatiti domaće MPEG-2 i MPEG-4 programe, kao i one iz susjedne Slovenije. Reprodukcija potonjih se odvijala glatko uz povremene smetnje, što je solidan rezultat iako ipak nije na razini najboljih koje smo ove godine vidjeli.

Uređaj nudi mogućnost snimanja TV programa, te smo veliku većinu SD i HD programa snimili bez problema, iako se iz nepoznatog razloga povremeno tokom snimanja uređaj usporio i reprodukcija je tekla uz značajno trzanje i (na jednom od testnih televizora) gubitak sinkronizacije slike i zvuka. Same snimke su ipak bile sinkronizirane, što je i najvažnije. Moramo napomenuti kako problema sa snimanjem najčešće bude kada se snima slab signal, te uređaj mora provesti dodatno vrijeme na njegovo prilagođavanje, prikaz i snimanje u istom vremenu. Zbog jednostrukog prijamnika, nije moguće snimati jedan, a gledati drugi TV program.

Jedan detalj koji bi mogao smetati onima koji bi eventualno htjeli zamijeniti postojeći digitalni prijamnik ovim: NTR83 ne nudi prikaz teleteksta. Nigdje nismo uspjeli pronaći poziv na tu funkciju, premda se na info traci pojavljuju slova “TT”.

Snimanje sadržaja putem analognih ulaza

Za test smo odlučili povezati naš stari Sonyjev VHS reproduktor i prebaciti pokoji zapis u digitalni oblik. Sa snimanjem nismo imali problema, te je ono bilo izvedeno bez obzira na trajanje. Snimke se pohranjuju u .mpg formatu i normalno se mogu pregledavati kako na samom uređaju, tako i na računalu ili kakvom drugom media centru. Sve u svemu, segment koji je odrađen bez prigovora.

Na izbor se nude tri kvalitete snimanja: SP, LP, HQ, a izlazna datoteka nosi ekstenziju .mpg.

Mrežna povezivost i internet servisi

Iamm NTR83 podržava UPnP i NFS protokole za reprodukciju materijala pohranjenih na kućnom računalu ili mrežnom disku i tokom testa ova je funkcija radila bez problema s nekoliko isprobanim Nero MediaHome 4 aplikacijom. Sve testove smo izvršili u Windows 7 Enterprise okruženju i s pravilno podešenim vatrozidom.

Brzina učitavanja je bila bez prigovora, filmovi su se učitavali tek neznatno sporije, a problema nismo imali niti kod ubrzavanja. Tek su najzahtjevniji (propusnost 50mbps) pokazivali znakove slabosti tokom 1x reprodukcije, a poteškoća smo imali i kod “Go to” prelazaka kod HD video materijala. No, sve u svemu solidan rezultat i odlično odrađena mrežna komponenta.

Od internet servisa valja izdvojiti YouTube, CNN Podcast, Picasa i Flickr foto servise i mogućnost praćenja RSS zapisa. Šteta što uređaj ne nudi mogućnost prikaza novosti preko RSS-a pozivom na dediciranu tipku tokom gledanja televizije ili filma, tada bi RSS komponenta uistinu zabljesnula.

Torrent klijent je integriran u Iamm NTR83, no prigovaramo na manjku informacija u sučelju i korisničkim uputama vezano za njegovo podešavanje. Naime, nije nigdje navedeno gdje .torrent datoteku treba kopirati, a nakon što pronađete pravu lokaciju potrebno je preko “Podešenja” podesiti parametre i pokrenuti download. Zbog ograničenih resursa, tokom preuzimanja nije moguće gledati HD filmove, a nedostaje i opcija da se uređaj ugasi nakon preuzimanja.

Adsense
Prethodna stranica 1 2 3 4 5 6Sljedeća stranica

Darko Hlušička

Osnivač i glavni urednik HD Televizije. Licencirani ISF kalibrator (Level II). Veliki ljubitelj tehnologije koja ga danas očarava jednako kao i kad je po prvi put pokrenuo .exe datoteku u DOS-u u 90-im godinama prošlog stoljeća. Uživa slušajući filmsku glazbu.

Povezani tekstovi

36 komentara

  1. Hvala na recenziji. Moram priznati da sam očekivao i više od ovog ure?aja. Da li je po vama bolje kupiti novi tvix sa dual tunerom?planirate li uskoro njegovu recenziju?

  2. Pokušati aemo pribaviti S1 Duo i fokusirati se prvenstveno na njegove moguanosti prijama i snimanja TV signala, a do tada preporučamo recenziju navedenog modela na Digital Versus stranici: http://www.digitalversus.com/dvico-tvix-s1-duo-p501_10092_231.html.

    Odabir u prvom redu ovisi o vašim preferencama korištenja, ima te li potrebe koristiti analogne ulaze na Iammu, treba li vam eSATA, s kojih ure?aja predvi?ate gledanje sadržaja (ako su to USB memorije/eksterni diskovi, pozicija USB-a na Iammu nije idealna) itd. Pitanja je mnogo, a na vama je da uz pomoa recenzija donesete konačnu odluku…

  3. To bi bilo odlično,jer sad mi se čini da ae S1 duo ipak biti najbolji media centar koji ae se moai nabaviti kod nas,vjerojatno i sa najmanje mana,ali svakome nešto nedostaje,šteta da ni jedan ni drugi nemaju utor za kartice.
    Dosta je bitno snimanje i kako to radi kod tvixa,zanima me dal se i kod njega može snimati preko scarta,tj.analogno.

  4. Odlicna recenzija, bas me zanimalo kakav je uredjaj. Jedino nisam uspio pronaci u tekstu ima li NAS mogucnosti, odnosno mogu li sa kompjutera pristupati disku koji se nalazi u iammu?

    1. Pozdrav!

      Da, NAS je podržan, a moguae je pristupiti putem FTP-a disku i prebacivati datoteke. IP adresa i default korisnički podaci za ulaz (pass je 0000) su dostupni unutar Podešenja.

  5. Imam problem s HDMI vezom Sony Bravia 32E4000 i IAMM NTR83.
    Veza ne radi. Radi samo preko komponentnih kablova. Ima li netko saznanje o ovom. Haval!!!

    1. Pozdrav! Je li tako od početka kako koristite ure?aj ili se odjednom izgubila veza s HDMI-jem? Jeste provjerili je li kabel dobro pričvršaen? Je li ulaz na ure?aju dobro postavljen? Ako ništa ne pomogne, napravite resetiranje na tvorničke postavke…

      1. Tako radi od početka. Isprobao sam sve varijante. Po svemu sudeai greška je u HDMI kod SONYa. U kontaktu sam s njima i oni to sad ispituju. Ovlašteni servis za IAMM je ustanovio da je jedino kod SONY serije E4000 neispravan chip HDMIa. Koja muka pobogu. Morati au uključiti i Državni inspektorat u to, ako drugačije ne bude išlo. Ne mogu vjerovati da glavni priključak za DTV ne šljaka.Pozdrav

        1. Aha, znači do TV-a bi trebalo biti. Za svaki slučaj, jeste probali spojiti ure?aj na neki drugi HDTV s drugim HDMI kabelom?

          1. Da, probao sam na nekoliko raznih proizvo?aaa, LG, Grunding, Philips te na Sony serije HX i radi. Ne radi samo na seriji E4000 i nitko “ne zna zašto” Kontaktirao sam čak i Sony HR no bez uspjeha. Po mom mišljenju greška je na matičnoj ploči /tamo su integrirani HDMI ulazi/. Tvornička greška. Mogu se slikat. Sramota za SONY. U specifikaciji TVa stoja da mora raditi s formatima 1080i i 1080p i preko HDMI i preko komponent.
            Meni radi samo preko komponent.

  6. Pozdrav, koji je ovlašteni servis za IAMM NTR83? Imam problem s USB portovima. Jedan od 2 ne radi. Ima li netko sličan problem?
    Hvala!

  7. Kupio bi Novatron Iamm NTR83, ali me interesira dali na njemu mogu sam tražiti radio postaje na internetu – hoču znati – ako neka radio postaja promjeni internet adresu, mogu li pronači tu ili bilo koju drugu radio postaju samo uz upotrebu prijemnika Novatron Iamm NTR83 bez upotrebe kompjutera ili je ta radio postaja za mene u stvari trajno izgubljena. Na pr. na linijskom tjuneru ukjučim funkciju automatski traži i on mi pronađe sve postoječe radio postaje od 88,5 do 108 MHz – postoji li i na ovom prijemniku opcija traženja internet radio postaja.
    Hvala

    1. Pozdrav,

      Koliko znam on ima pristup tisućama internet stranica koje su podijeljene po regijama, žanrovima i tako dalje, a također je moguće preko USB-a staviti PLS ili M3U datoteke koje mogu linkati na bilo koju radio stanicu. Dakle, veliki broj stanica možete pronaći direktno iz sučelja, no ako želite neku specifičnu tada morate preko računala kopirati njenu datoteku za streaming.

  8. Pozdrav!
    Treba mi preporuka za kupnju tv-a. Citao sam da je Panasonic serije G30 najbolji u svojoj klasi. Imate li mozda jos koju preporuku. Bitni su mi sto kvalitetnija slika, da mogu spojiti komp i usb na njega i da moze snimiti program na usb. Cijena do cca 7000kn. Pomozite jer sam se u recenzijama pomalo izgubio.

  9. Pozdrav,
    upravo mi je stigao Novatron Iamm NTR83 i želio bih odmah nabaviti HDD za njega pa molim preporuku ( može li SATA 3) i kako formatirati taj HDD.

    1. Najbolje ti je neki WD iz Green serije, tihi su, malo se griju, a po zelji 1, ili 2 TB, formatiras normalno u NTFS, na racunaru, ili na playeru (ako moze nisam se susretao sa njim).

  10. Pozdrav,
    Da li može media player da se stavi u auto i uzima napajanje preko upaljača tako da pleja nešto sa usb sticka (predpostavljam da HDD neće raditi zbog vibracija u autu) na LCD-e u autu.

  11. Imam problem sa sa NTR 83. Ne mogu otvoriti niti jedan video sa youtube. Otvori mi aplikaciju i prikaze video fajlove, ali kada pritisnem da ga pokrene javi da ne podrzava taj video fajl. I tako sa bilo kojim fajlom. Problem je i kod mene i kod kolege. Internet radio normalno radi, kao i mrezni pristup HDD itd.
    Mozete li mi pomoci?
    Hvala.

  12. pozdrav, dali je netko probao ovaj najnoviji FW 1.95??

    ima li kakve razilke – poboljšanja??
    još me zanima može li se vratit na prijašnju verziju FW ako se nova pokaže nestabilna (kao kod WD live)???

  13. Imam NTR83. Redovno snimam na njega vec godinama.
    Pitanja
    1. Zasto nevi video snimci skinuti sa youtube ponekad izgube zvuk na ovom uredjaju? Kako to otkloniti? Moji klinci pritisnu stop i ponovo pokrenu i onda radi zvuk. Ugradjen je zadnji firmware.
    2. Youtube na NTR83 ne radi. Jel danas ima nesto novo povodom ovoga?

  14. Pozdrav, imam problem sa produkcijom mkv fajlova sa codecom x.265. Uglavnom, pri produkciji fajlova dobivam samo sound ali ne i video. Da li znate da li se taj problem može riješiti nekim novim firmwareom ili ne?? IAMM NTR83

      1. sori što opet smetam. Nisam neki ekspert sa tom opremom, pa moram pitati. Da li se taj problem može riješiti nekim firmware-om ili ne? Da li se taj problem može mimioći na neki drugi, alternativni način?

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Također pogledajte
Close
Back to top button
Close

Adblock Detected

Molimo podržite naš rad tako da onemogućite blokiranje oglasa na ovoj stranici - hvala! Please support our work by disabling Adblock in your browser - thank you!