Audio-video uređajiSavjeti za kupnjuVodiči

Edukativni članak: NeoPDP tehnologija

Već neko vrijeme postoji opravdano mišljenje kako LCD ima manju potrošnju električne energije od plazma panela. Da tako ne bude u 2009. godini pobrinuo se Panasonic s novom NeoPDP tehnologijom o kojoj ću dosta više reći u nastavku. NeoPDP skraćenica u prijevodu bi značila Neo Plasma Display Panel. Ono što je zanimljivo da NeoPDP nije zakonom zaštićena tehnologija Panasonica, istu tehnologiju će od 2009. godine koristiti i ostali proizvođači plazma panela: Samsung i LG. U HD zajednici postoji mišljenje kako je plazma tehnologija na zalasku, ta činjenica proizilazi jednim dijelom iz nedovoljno razvijenog marketinga plazma proizvođača u odnosu na LCD tabor.

Pioneer sa svojom high-end panelima je otišao u povijest ali razloge njegova izlazaka s tržišta plazmi ne treba gledati u lošijoj ili inferiornoj tehnologije, čak naprotiv, Pioneer Kuro paneli su bili godinama No.1 paneli kad je u pitanju kvaliteta slike. Razlozi bankrota leže u činjenici što su Kuro paneli bili pozicionirani u high-end segment koji ako pogledate bilo koji drugu granu Audio-Video ili PC industrije, od AV-receivera do grafičkih kartica, ima najmanje zainteresirnaih kupaca zbog svoje visoke cijene. U lošoj globalnoj ekonomskoj situaciji Pioneer je bio prinuđen da proda svoje patente Panasonicu i kao “King of the Hill” povuće se iz proizvodnje. O Pioneer Fuga tehnologiji kao i o Neo Eco PDP modelima koji će se pojaviti 2010. godine više u drugom poglavlju ove tematike.
Za mnoge, sam pojam Neo označava tehnologiju namjenjenu isključivo plazma ekranima, ali Panasonic ima jednu odličnu strategiju kao što ćete vidjeti iz narednih primjera. Naime, Neo se dijeli na NeoLCD i NeoPDP tehnologiju. NeoLCD tehnologija je integrirana u modele LCD-ova za ovu godinu, dok je NeoPDP namjenjena za plazme. Međutim, Panasonic-ova marketing filozofija je da ne ide protiv svojih modela kao što to radi Samsung.

Naime, ako se analiziraju Panasonic proizvodi za 2009. godinu jasno se vidi da Panasonic ne proizvodi LCD-ove iznad dijagonale od 37″ (94cm). Samsung će predstaviti, s druge strane, Luxia seriju LCD-a oznake “B”, model je konkrento B8000 u 55″ (140cm) verziji, koji koristi Edge LED tehnologiju. Konkretno, Samsung Luxia LCD-ovi su rivali Samsung B850 seriji plazmi. Panasonic ne prati ovu logiku, tako da je manje dijagonale od 19″ do 37″ (48 do 94 cm) rezervirao za proizvodnju NeoLCD-ova dok su veće dijagonale, od 42″ do 65″ (107 do 165 cm) ostavljene za NeoPDP plazma modele.

Do sad su i LCD i plazma proizvođači pokušali napraviti revoluciju na području poboljšanja kvalitete slike u tehnologiji koju zastupaju. Osim sitnih pomaka koji su u suštini više evolucijski u odnosu na modele iz prethodne godine, ništa značajno se nije događalo. Plazme su do 2009. godine koristile istu tehnologiju kao i starije proizvodne procese, dok su se preinake očitavale u povećanju broja piksela, kontrasta i boljih deinterlacing i 24p algoritama kada je u pitanju elektronika.

S druge strane, matrice kod LCD-ova su i dalje ostale trome, pa im se dodao 100, odnosno 200 hercni algoritam koji je ubrzao broj linija pokretne rezolucije ali proizveo je tzv. “video-look” kojeg neki još zovu i “izgledom sapunice” kod reproduciranja filmskog sadržaja čime se narušila vjerodostojnost samog prikaza filma jer je snimka izgledala kao da je snimljena amaterskom kamerom.

Adsense
1 2 3 4 5 6Sljedeća stranica

Povezani tekstovi

26 komentara

  1. “Lista modela koji koriste NeoPDP tehnologiju

    * Panasonic: S1, G10, V10 i Z1 serija”

    Zašto serije x10 i c10 ne koriste neoPDP tehnologiju ako pojeftinjuje proces proizvodnje?

  2. To su entry level modeli koji su modifikacija G11 panela, dakle Panasonic je iskoristio visak yielda G11 panela koji je ostao u tvornicama i prepravio ih po G12 specifikacijama. Primjeti da ni jedan novi NeoPDP panel nije HDready tj 720p svi su FullHD 1080p jer su pravljeni od novog yielda za razliku od X i C serije.

  3. Tek sad sad stigao pročitat, odličan članak! Samo tako nastavi, jedva čekam recenzije nadolazeaih plazmi \ lcd-ova =)

  4. Hvala prijatelju! Citav HD tim ce se truditi da bude na nivou zadatka kako prilikom predstavljanja novih tehnologija tako i prilikom recenziranja.

  5. Clanak mi se svidja ,jer je konkretan.Medjutim meni je problem sta ne mogu stavit vecu tv od 32 inca,a takvih plazmi nema(fan sam Panasonica).Pitanje za Nani-a:Da li ce Neo PDp ici na LCD(malo gupo,jer PDP znaci plazma display panel)i sto je najbitnije da li ce imati poboljsanja.Hvala

  6. Uskoro ide članak o NeoLCD tehnologiji, tako?er u kojoj je Panasonic predvodnik sa novim IPS-alpha panelom i novim anti-blur algoritmima.
    Dakle imat ces priliku uzeti 32″ LCD na novom NeoLCD tehnologijom.

  7. Hvala na brzom odgovoru.Jedva cekam clanak(nadam se jednako dobar),a onda se javim za detaljniji savjet,ako moze.
    pozdrav

  8. Jedno pitanje? Odlucio sam kupiti plazmu, i prva opcija panasonic i to 42 PY 80, pa mi kazu nema ga i prebacim se na 42 PZ 85, da bi sad saznao (po forumima) da izlazi nova tehnologija.
    Nije meni tolko novi model predstavljao neke brige nego nova tehnologija, i sad se ja pitam da li se isplati uzeti PZ 85 ili G10, da li je opravdana razlika od 2k kn i da li ta nova tehnologija (osim po specifikacijam) nudi značajno bolju sliku? Posto uzimam uskoro plazmu (ovaj mjesec) molio bi savjet.

  9. Vidi, PY80 nema uopste DVB-T tuner, PZ85 ima samo MPEG2 DVB-T tuner.
    G10 ima DVB-T MPEG4 tuner.

    Dalje, PY80 i PZ85 su prikazivali 24p na 48Hz, mnogi su se zalili na flickering slike, Europski model G10 prikazuje 24p na 96Hz preko Cinema moda. Dakle nema flickerninga..

    G10 koristi NeoPDP modul i ima manju potrosnju od G11 generacije.

    G10 koristi 20nm celije i nema burn-ina ni u kakvom obliku.

    Ti odluci da li ti ovo vrijedi 2000kn. Po meni vrijedi svake lipe ;)

    Pozdrav

  10. Tolko si me uvjerio da cu zasigurno postati jedan od vlasnika nove pany G10 plazme, jedino ako ima nekakav review na netu o novim modelima bio bi zahvalan.

    Hvala puno.

  11. Poz,
    Mogu reci da sam vlasnik nove TX-42G10 i gledam je nesto vise od 2 dana.
    Izgled je stvarno impresivan, kod kvalitetnog prijema signala slika je stvarno dobra-fenomenalna (jos nisam prckao po postavkam). Po meni nudi puno opcija za podesenje slike i to svakako podrzavam.
    O utiscima gledanja treba pricekati neko vrijeme da se pogledaju svi moguci sadrzaji na TV.
    Ali nesto o potrošnji – jako tamna slika 150 W, normalna slika preko DVB-T gledanja programa 210-250W, HD program 300 W, a kada dodu izrazito svijetle slike trenutna potrošnja ode na 400 W.
    Maksimalna trenutna snaga izmjerena je prilikom svijetlijih sadržaja i iznosila je 440 W: Prosjecna snaga prilikom gledanja preko DVB-T je izmedi 210-250 W, ako se gleda HD sadrzaj onda ode do 300 W. Moram reci da je ECO moda bio ugasen (smanjenje i do 30W) i kontrast nije diran kao ni sto postavke slike nisu uopce dirane vec govorimo o tvornickim postavkama. Onu sto mogu samo ustvrditi da je meni prosjecna potrosnja izmedu 200-250W.

  12. Samo da priupitam, da li je Samsung 50B430 izradjen u NeoPDP tehnologiji, posto nigde tu informaciju ne mogu da pronadjem?
    Pozdrav.

  13. Hvala na informaciji. Uzeh ga svejedno, posto je bila u pitanju zamena manji za veci (slicna klasa), a nikakva doplata. :)

  14. najpre puno pozdrava do vas i za vase savjete koi su vrlo edukativne.Sada jedno pitanje-vlasnik sam vec 2godine LCD TV MODEL;LG42LD565-ZC.i uglavnom sam zadovoljan slike preko DTV-T resiver.Vise ovaj model se ne proizvodi i zato ne mogu na internet doznati vise o tehnickoj specifikacii pa ako moze da mi nesto vise objasnis bas za ovaj model Pozdrav ZORAN-Skopje

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Također pogledajte
Close
Back to top button
Close

Adblock Detected

Molimo podržite naš rad tako da onemogućite blokiranje oglasa na ovoj stranici - hvala! Please support our work by disabling Adblock in your browser - thank you!