LCDRecenzijeTelevizori i monitori

Sharp LC-32HG5342E HD Ready Smart TV – recenzija

Kvaliteta slike

Sharpov LC-32HG5342E nudi dobru kvalitetu slike s obzirom na tehničke preduvjete (720p rezolucija) i  cjenovnu klasu. U odnosu na ranije testirani Samsung 32M4002, Sharpov model ima prednost u većem kontrastu slike, što pruža bolje iskustvo gledanja filmova. Pokretna rezolucija na oba modela je slaba zbog upotrebe 60 Hz panela slabijih karakteristika, kut gledanja je jednako ograničen, a oba televizora se dobro nose s prikazom isprepletenog signala – konkretno kod prikaza TV programa.

Slabija strana Sharpovog modela je u vrlo ograničenom broju kontrola za ugađanje slike, grubom skaliranju slike (posebno vidljivo kod Color upsampling testa i na rubovima objekata na ekranu), te slabijem prikazu boja u odnosu na Samsung (preciznije prekrivanje Rec.709 prostora boja i manje greške u ColorChecker mjerenju). Više detalja u nastavku.

calman2017-splash

Provjera karakteristika slike je izvršena putem SpectraCalovog Calman 2017 Ultimate for Business softvera, SpectraCal C6 kolorimetra, te VideoForge i Murideo SIX-G generatora uzoraka.

Tvornički kontrast, svjetlina i boje

U tablici niže su prikazane vrijednosti iz tvornički najpreciznijeg predloška (u ovom slučaju se radi o Movie predlošku). Iznimno za vršnu svjetlinu slike je korišten drugi predložak kako bi se pokazala najveća svjetlina koju televizor može prikazati.

Analizirana karakteristika Vrijednost Ocjena*   Komentar
ANSI kontrast

(Personal predložak, 200 cd/m2 maks. svjetlina, više je bolje)

3150:1 3 Dobar rezultat, u skladu s VA LCD tehnologijom panela (Movie predložak 3496:1 pri 0.036 cd/m2 crnoj i 125.8 cd/m2 bijelom).
ANSI crna boja [cd/m2] 

(niže je boje, vrijednost bez aktivnog lokalnog zatamnjenja, 200 cd/m2 maks. svjetlina)

0.066 3 Dobar rezultat, u skladu s VA LCD tehnologijom panela.
Najveća svjetlina SDR [cd/m2]

(tvornički – Personal)

259 2 Napomena: cijeli ekran prekrivan bijelom bojom (100% full white)
Raspon grešaka u nijansama sive

(kalibrirano stanje se smatra < 3)

1.1 – 7.5 2  Prosječan rezultat s obzirom na klasu.
ColorChecker

(kalibrirano stanje se smatra < 3)

prosjek 3.25, max. 7.4 3  Solidan rezultat.
Pokrivenost Rec.709 raspona boja 94.9% 2 Više je bolje, idealno prekrivanje je 97%+.
Kvaliteta kontrola za SDR kalibraciju / 1 Izostanak ikakvih kontrola za preciznije podešavanje slike
Prosjek: 2.29 osrednji rezultat

* – ocjene od 1-4, 1 = loše, 2 = osrednje3 = dobro, 4 = izvrsno

U odnosu na druge proizvođače poput Samsunga i LG-ja, Sharp LC-32HG5342E nudi vrlo ograničen broj opcija za podešavanje, tako da kalibracija praktički nije niti moguća. S obzirom na to da Movie predložak nije moguće dalje podešavati, a isti je ograničen na 125 cd/m2 vršne svjetline, za gledanje po danu preporučujemo Personal predložak s temperaturom boja podešenom na Warm.

sharp-LC-32HG5342E_calibration-overview
Klik na sliku za uvećanje

paragraph-separator-divider

Kvaliteta panela i karakteristike pozadinskog osvjetljenja

Analizirana karakteristika Ocjena*  Komentar
Probijanje pozadinskog osvjetljenja 3 Dobra ujednačenost, bez izraženijih probijanja pozadinskog osvjetljenja.
Efekt prljavog ekrana (Dirty Screen Effect) 2 Umjereno uočljiv (u praksi intenzitet varira od panela do panela).
Refleksije zaslona 2 Polu-sjajan zaslon, umjereno smanjuje odsjaj i refleksije svjetlosti.
Prikaz iz kutova 1 U skladu s VA panelima – vidljiv pad zasićenosti boja i kontrasta.
Ostale anomalije 2 Plavičasta crna boja pri gledanju iz kuta.
Globalno/Lokalno zatamnjenje / Televizor nema ni globalno ni lokalno zatamnjenje (kad nema slike na ekranu prikazuje se plava podloga)
Prosjek: 2.00 osrednje

* – ocjene od 1-4, više je bolje, 1 = loše, 2 = osrednje3 = dobro, 4 = izvrsno

paragraph-separator-divider

Pokretna rezolucija, skaliranje, prikaz filmova…

Analizirana karakteristika
Vrijednost Ocjena*  Komentar
Pokretna rezolucija (Monoscope test, max. 1080) 250 max. 1 Smanjena oštrina slike u dinamici, tekst teže čitljiv, padom svjetline tragovi postaju još izraženiji.
Oštrina slike u dinamici (vizualno) / 1 Zamućen prikaz objekata u pokretu, crvenkasto-narančast trag no male duljine, blagi efekt dupliranja ovisno o sadržaju, bez “akvarel” efekta.
Izvođenje 24 Hz materijala / 2 Dobar rezultat ako se zanemari automatska interpolacija (vidi niže), izvođenje uz umjereno podrhtavanje.
Skaliranje slike (scaling) / 2 Osrednje skaliranje na nativnu rezoluciju panela.
Isprepleteni signali (interlaced) / 3 Prošao sve isprobane.
Interpolacija slike (deJudder) / / Televizor nema ugrađenu mogućnost interpolacije slike.
Color Upsampling / 1 Stepeničaste dijagonalne linije.
Uklanjanje nesavršenosti digitalne slike (šum, mosquito efekt) / 3 Vrlo blago uklanja šum i ne posjeduje algoritme za smanjenje MPEG kompresijskih tragova u slici.
Posterizacija (banding)
/ 2 Osrednji rezultat.
Prosjek: 1.875  dobro

* – ocjene od 1-4, više je bolje, 1 = loše, 2 = osrednje3 = dobro, 4 = izvrsno

paragraph-separator-divider

Kvaliteta slike – ukupni dojmovi

Ukupno Ocjena*
1. Tvornički kontrast, svjetlina, boje (SDR) 2.29
3. Kvaliteta panela i pozadinskog osvjetljenja 2.00
4. Pokretna rezolucija, skaliranje, prikaz filmova 1.875
Ukupno: 2.055

* – ocjene od 1-4, više je bolje, 1 = loše, 2 = osrednje3 = dobro, 4 = izvrsno

S obzirom na performanse, Sharpov LC-32HG5342E je dobar izbor kao sekundarni televizor za kuhinju, spavaću sobu ili za manje dnevno boravke gdje će se gledati prvenstveno frontalno ili iz malog kuta. Dobar je za prikaz TV programa i gledanje filmova.

paragraph-separator-divider

Adsense
Prethodna stranica 1 2 3Sljedeća stranica

Darko Hlušička

Osnivač i glavni urednik HD Televizije. Licencirani ISF kalibrator (Level II). Veliki ljubitelj tehnologije koja ga danas očarava jednako kao i kad je po prvi put pokrenuo .exe datoteku u DOS-u u 90-im godinama prošlog stoljeća. Uživa slušajući filmsku glazbu.

5 komentara

  1. posjedujem dva full hd sharp tv-a te jedan blaupunkt hdtv, u biti to su skoro istovjetni proizvodi jer ih proizvodi ista kompanija koja ima licencu sharpa i blaupunkta za proizvodnju tih tv-a za europsko tržište.. http://products.umc-slovakia.sk/ lcd paneli koje koriste su lg i samsung.. Što se tiče reprodukcije videofileova sa usb-a nema formata koji ne otvaraju, uključujući HEVC, samo naravno h265 fileovi moraju biti hd format ne uhd…također reproduciraju sve titlove u mkv spremniku i one u zasebnoj datoteci.. kada se pokrene neki video file sa usb-a koji ima pridružene titlove potrebno je na daljinskom upravljaču pritisnuti tipku subtitle te se se na ekranu prikažu svi dostupni titlovi, te se daljnim pritiskanjem tipke izmjenjuju dostupni titlovi, te ih se na isti način i gasi.. U globalu sam jako zadovoljan sa ovim televizorima

      1. nemam gore navedeni model tv-a, ta serija se pojavila nedavno, vjerovatno je potrebno ažuriranje softvera da bi titlovi radili..

  2. Kupio sam taj tip Shap smart tv hd 32 inch, prije mjesec dana u frigo, konektirat se neće sa internetom, niti povezati preko wifi ja sa mobilnim uređajem, ne prepoznaje dvb antenu, tako da ni nemam signala Al ni programa, jedino što radi ispravno preko hdmi kabla koji je povezan sa ip tvom .

    1. Slučajno naišla na vaš komentar pa molim za pomoć jer ne znam kako ukloniti tip TV na ekranu. U jednom trenutku pojavilo se u gornjem lijevom kutu ekrana K LC-A32CH5342EB. Pokušava resetirati u postavkama ali ništa.
      Unaprijed zahvalna

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Back to top button
Close

Adblock Detected

Molimo podržite naš rad tako da onemogućite blokiranje oglasa na ovoj stranici - hvala! Please support our work by disabling Adblock in your browser - thank you!