Audio-video uređajiStudijeVijesti

Aktivne 3D naočale sve kompaktnije, no polarizacijske i dalje značajno manje mase i praktičnije

aktivne-pasivne-3d

Svima je dobro poznata činjenica kako postoje dva tipa 3D naočala koje danas možete kupiti – aktivne i polarizirajuće odnosno pasivne. Aktivni modeli koriste LCD zaslone koje je potrebno napajati i sinkronizirati sa slikom na ekranu, radi čega su većih dimenzija i mase u odnosu na polarizacijske koje se oslanjaju na blokiranje određenog tipa svjetlosti za svako oko. Ipak, moramo priznati da su aktivni modeli od svojih prvih primjeraka pa do danas postali bitno kompaktniji i manje mase, što nam je svima važno jer ako već gledamo 3D, ne želimo da nam teške 3D naočale ostavljaju tragove nošenja na nosu, niti da zauzimaju previše prostora u dnevnom boravku.

Jeste li prepoznali koje su naočale polarizacijske, a koje aktivne na slici gore? S lijeve strane su aktivni modeli, gore lijevo Panasonic TY-EW3D10 iz 2010. godine, prve Panasonicove 3D naočale, a ispod njega je Samsung SSG-3050GB, Samsungov novi model koji se isporučuje su ovogodišnje 3D televizore, uključujući i ES8000 model koji upravo testiramo. S desne strane se nalaze LG-jeve Cinema 3D naočale – narančasti je Party model iz 2011. godine, a ispod njega novi F310 model za 2012. godinu.

samsung-active-3d-2010-12

U tablici dolje navedeno je nekoliko modela LG, Samsung i Panasonic 3D naočala za period od 2010. do 2012. godine, a koja jasno pokazuje kako su polarizacijski modeli i dalje u velikoj prednosti u odnosu na aktivne modele – čak i one najmanje mase poput Samsungove Silhouette varijante. Panasonicov model za 2010. godinu na grafikonu izgleda poput kandidata teške kategorije – čak i u usporedbi sa Samsungovim modelom za istu godinu. Osim manje mase u odnosu na godinu ili dvije stare modele, nove aktivne 3D naočale su i bolje oblikovane tako da pažljivije prianjaju na glavu, a isto vrijedi i za kontakt s nosom. Atraktivniji dizajn i dalje imaju polarizacijski modeli čisto iz razloga što stakla ne moraju biti savršeno ravna, pa naočale mogu izgledati poput klasičnih sunčanih.

3d-glasses-weight-comparison

 

U svakom slučaju, aktivni 3D jest zahtjevniji za korištenje, no barem se proizvođači trude optimirati modele tako da budu ugodniji za nošenje. Polarizacijske 3D naočale su i dalje značajno lakše no čak i kod njih proizvođači uspješno smanje pokoji gram i poboljšaju dizajn. Ipak, mi s nestrpljenjem čekamo idealne 3D naočale, one mase 0.0 grama i tako dobro dizajnirane da se uopće ne vide dok ih nosimo. Naravno, mislimo na 3D prikaz za koji uopće ne trebaju naočale.

Adsense

Darko Hlušička

Osnivač i glavni urednik HD Televizije. Licencirani ISF kalibrator (Level II). Veliki ljubitelj tehnologije koja ga danas očarava jednako kao i kad je po prvi put pokrenuo .exe datoteku u DOS-u u 90-im godinama prošlog stoljeća. Uživa slušajući filmsku glazbu.

Povezani tekstovi

Jedan komentar

  1. Pozdrav,
    Kupio sam PANASONIC TX-40CX700E led tv,102cm,uhd,3d,800hz,smart tv.
    Nisam dobio naocale uz njega ima aktivni 3D.
    Koje mi naocale odgovaraju???

    Hvala,

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Također pogledajte
Close
Back to top button
Close

Adblock Detected

Molimo podržite naš rad tako da onemogućite blokiranje oglasa na ovoj stranici - hvala! Please support our work by disabling Adblock in your browser - thank you!