OLEDRecenzijeTelevizori i monitori

LG 55E6V (E6) UHD HDR OLED TV – recenzija

Kvaliteta slike

Verzija softvera u televizoru na dan testa: 03.15.10 (webOS 3.1.2-114 (dreadlocks-denali))

Tvorničke postavke i kalibracija

Provjera karakteristika slike je izvršena putem SpectraCalovog Calman 5 Ultimate for Business softvera, X-Rite C6 kolorimetra i VideoForge generatora uzoraka.

Analizirana karakteristika Vrijednost Ocjena*  Komentar
ANSI kontrast (tvornički) beskonačan 4  U skladu s OLED tehnologijom, najbolje trenutno dostupno. Usporedba >>
ANSI crna boja [cd/m2] (tvornički) 0.000 4 U skladu s OLED tehnologijom, najbolje trenutno dostupno.
Najveća svjetlina [cd/m2] (tvornički) 646 3 Mjereno s HDR signalom (5% prozor), SDR max. 431 cd/m2 (18% prozor)
Najveće greške u nijansama sive (tvornički) 3.2 4 Expert Dark room predložak
Tvornički najveće greške u bojama (tvornički) 2.8 4 Najveća greška kod plave boje
Pokrivenost Rec.709 raspona boja (tvornički) 99% 4 Cinema predložak, prihvatljiva tolerancija je +/- 3%
Pokrivenost DCI-P3 raspona boja (tvornički) 97% 4 Za više rezultata pogledajte usporedni prikaz.
Kontrole za kalibraciju / 4 Balans bijele boje, gamma u 20 točaka, CMS
Prosjek: 3.87 izvrsno

* – ocjene od 1-4, 1 = loše, 2 = osrednje3 = dobro, 4 = izvrsno

lg-55e6v-calibration-comparison
LG 55E6V – usporedba karakteristika

LG 55E6V tvornički dolazi loše podešen u Eco predlošku za sliku, te je naš savjet što prije ga prebaciti u Cinema, Expert (Bright room) ili Expert (Dark room). Tim potezom će slika postati mnogo prirodnija i ugodnija za gledanje, uz manja odstupanja u nijansama sive i bojama. Napominjemo kako ovaj televizor može prikazati raspon boja mnogo širi nego što to deklarira Rec.709 specifikacija, te u slučaju da se odlučite za Expert (Bright room), potrebno će biti Color Gamut vratiti na Normal vrijednost kako boje ne bi bile prenaglašene (Cinema i Expert – Dark Room su pravilno podešeni tvornički po tom pitanju).

U slučaju HDR signala (HDR-10 ili Dolby Vision), televizor će automatski aktivirati HDR predloške.

Više komentara i savjete kako podesiti ovaj televizor možete pronaći u video prilogu ispod:

paragraph-separator-divider

Kvaliteta panela i karakteristike pozadinskog osvjetljenja

Analizirana karakteristika Ocjena*  Komentar
Probijanje pozadinskog osvjetljenja 4 OLED zasloni ne pate od problema CCFL/LED LCD tehnologije
Efekt prljavog ekrana (Dirty Screen Effect) 4 izvrsna ujednačenost slike bez ikakvih tragova DSE efekta
Refleksije zaslona 3 lagano zamućeni obrisi objekata na zaslonu, ljubičasti odsjaj prigušuje odsjaj
Prikaz iz kutova 4 izvrstan
Ostale anomalije 3 lagano zadržavanje statične slike na ekranu
Globalno/Lokalno zatamnjenje 4 OLED zasloni ne pate od problema CCFL/LED LCD tehnologije
Prosjek: 3.66 vrlo dobro prema izvrsnom

* – ocjene od 1-4, više je bolje, 1 = loše, 2 = osrednje3 = dobro, 4 = izvrsno

paragraph-separator-divider

Pokretna rezolucija, skaliranje, prikaz filmova…

Analizirana karakteristika
Vrijednost Ocjena*  Komentar
Pokretna rezolucija (Monoscope test, max. 1080) 650 max. 3 dobra, uz aktivan TruMotion
Oštrina slike u dinamici (vizualno) / 3 dobra oštrina neovisno o svjetlini kadra, bez jakih tragova ili dupliranja
Izvođenje 24 Hz materijala / 3 dobro, najbolji rezultat kada je Real Cinema aktivan, vrlo blago podrhtavanje
Skaliranje slike (scaling) / 3 vrlo dobro skaliranje za SD i odlično za HD
Isprepleteni signali (interlaced) / 4 prolazi sve isprobane
Interpolacija slike (deJudder) / 3 Uz aktivan TruMotion, na razini prosjeka
Color Upsampling / 3 bez stepeničastog efekta za isprepletene i progresivne materijale
Uklanjanje nesavršenosti digitalne slike (šum, mosquito efekt) / 3 učinkovito uklanja šum i MPEG kompresijske tragove u slici
Posterizacija (banding)
/ 4 odlično
Prosjek: 3.22 vrlo dobro

* – ocjene od 1-4, više je bolje, 1 = loše, 2 = osrednje3 = dobro, 4 = izvrsno

paragraph-separator-divider

Kvaliteta slike – ukupni dojmovi

lg-55e6v-uhd-lg-demo

Ukupno Ocjena*
1. Tvorničke postavke i kalibracija 3.87
2. Kvaliteta panela i pozadinskog osvjetljenja 3.66
3. Pokretna rezolucija, skaliranje, prikaz filmova 3.22
Ukupno: 3.58

* – ocjene od 1-4, više je bolje, 1 = loše, 2 = osrednje3 = dobro, 4 = izvrsno

Kako je iz navedenih rezultata vidljivo, 55E6V je vrlo dobro ili izvrsno prošao sve naše analize što je bilo i za očekivati s obzirom na tehničku osnovicu koju čini iz godine u godinu sve bolja OLED tehnologija i LG-jevo provjereno procesiranje slike. Televizor smo iskoristili za gledanje doista široke palete sadržaja, od DVD-a do Ultra HD Blu-raya, TV programa, internet streaminga i na kraju USB sadržaja s HDR-10 i Dolby Vision snimkama. Za gledanje UHD Blu-ray filmova smo iskoristili Panasonicov DMP-UB900 UHD BD reproduktor koji nam je na test ustupio Sonus Art.

Sve one kvalitete koje smo već susretali na LG-jevim OLED televizorima prisutne su i na novom E6 modelu. Savršena crna boja, širok kut gledanja, dobra (no ne i izvrsna) pokretna rezolucija, neprimjetan efekt prljavog ekrana, izvrsna oštrina, skaliranje i prepoznavanje isprepletenih signala. Bez obzira gledate li TV program u rezoluciji 576i ili film na Blu-rayu u rezoluciji 1080p, prednosti OLED tehnologije će biti vidljive.

Iz godine u godinu vidimo kako LG poboljšava ujednačenost boja na OLED ekranima – pojava koje smo susretali kod pojedinih modela koje smo tijekom godina testirali. Nakon analiza možemo konstatirati kako naš primjerak E6 OLED TV-a ima do danas najujednačeniji zaslon bez ikakvog značajnog sjenčanja ili ljubičastih/rozih nijansi po ekranu. Tijekom gledanja nogometa ili kadrova gdje kamera snima površine ujednačene boje, nismo uočiti baš nikakve neujednačenosti što je svakako impresivan rezultat i dokaz usavršenog procesa izrade. Testni uzorci gdje je čitav zaslon prekriven sivom boje je otkrio naznake blagih okomitih linija, no ponovno – značajno manje nego što smo vidjeli do danas na OLED TV-ima.

Perfect Mastering Engine procesor slike

lg-55e6v-uhd-angle

E6 je glatko prošao kroz naše testove procesora, prepoznavši sve tipove isprepletenih signala koje smo mu servirali. U praksi nismo uočili stepeničasti efekt ili gubitak takta prilikom gledanja TV programa 576i rezolucije ili 1080i video materijala. TV program je izgledao onoliko dobro koliko je to i moguće s obzirom da se rezolucija od 720×576 piksela mora smjestiti na točno 20 puta veći broj fizičkih piksela koliko ih ima na Ultra HD ekranu.

Skaliranje Full HD sadržaja na UHD je izvrsno odrađeno bez ikakvih anomalija koje bi umanjile ukupni dojam. Štoviše, tijekom A-B gledanja filmova Mad Max: Fury Road i The Revenant ponekad smo se pitali jesmo li ubacili BD ili UHD BD disk u reproduktor, toliko je dobro skaliranje.

LG i Samsung poznati su po dobroj kontroli nad nesavršenostima digitalne slike, pa je tako i na E6 modelu dobra kontrola kompresijskih artefakata i efekta roja mušica (mosquito effect). Perfect Mastering Engine dobro rekonstruira detalje koji se nalaze u jače komprimiranim materijalima (npr. video-na-zahtjev servisi poput Pickboxa).

Absolute Motion Clarity – i dalje samo u teoriji

lg-55e6v-uhd-lg-demo2

Potajno smo se nadali kako će LG dodatno poboljšati pokretnu rezoluciju svojih OLED televizora, a koja je u cjelini dobra, no još nije dostigla razinu koju su postavile plazme. E6 je, kao i svi raniji OLED TV-i, opremljen panelom koji radi najviše na 120 Hz, u tzv. “sample-and-hold” metodi rada. Pokretna rezolucija je dobra, tekst je čitljiv na svjetlijim i tamnijim podlogama, no za sport i druge dinamične materijale bi bilo lijepo vidjeti još veću detaljnost. LG do sada nije implementirao umetanje crnih okvira (black frame insertion, BFI) kao što to prakticira Samsung, tako da za sada rezultat u ovom segmentu ostaje nepromijenjen.

Bez sumnje da će se na televizoru ove klase obilato gledati filmovi, a koje LG prikazuje standardno dobro uz pomoć TruMotion opcije. Tako korisnik može aktivirati interpolaciju slike i gledati filmove u glađem izvođenju nego što su snimljeni (interpolacija) ili – onako kako mi preferiramo – u originalnom taktu no s poboljšanom pokretnom rezolucijom. Korisnik također može i kombinirati oba režima kroz ugađanje klizača od 0 do 10, te tako pronaći optimalnu konfiguraciju za sebe. Premda je u cjelini izvođenje filmova na visokoj razini, ono što bismo voljeli vidjeti poboljšano u budućnosti je dodatno smanjenje podrhtavanja slike (no bez sapunica efekta) – smatramo da konkurencija i to prvenstveno ona iz Japana odrađuje u tom segmentu i dalje bolji posao.

Napokon pravi Ultra HD TV!

lg-uhd-premium

LG 55E6V je prvi televizor na kojem smo vidjeli Ultra HD u pravom svijetlu, ne samo veću rezoluciju već i –

  • širi raspon boja,
  • 10-bitnu dubinu boja i
  • HDR

Svi novi LG-jevi OLED televizori imaju UHD Premium certifikat koji napokon donosi red u svijet UHD televizora i definira tehničke minimalne uvjete koje televizor mora zadovoljiti. Naša analiza je pokazala kako 55E6V zadovoljava sve navedene uvjete i to sa solidnom marginom. Tako smo izmjerili do danas najveći postotak pokrivenosti DCI-P3 raspona boja od čak 97% (za usporedbu, Samsungovi SUHD televizori iz 2015. su pokrivali najviše 92%), te vršnu svjetlinu od 646 cd/m2 u HDR načinu rada. Sva četiri HDMI priključka su u verziji 2.0a i podržavaju HDCP 2.2 zaštitu, a televizor podržava i HDR-10 i Dolby Vision HDR formate preko USB-a, mreže ili HDMI sučelja.

Testiranje smo započeli povezivanjem Panasonicovog UHD Blu-ray reproduktora UB900 putem HDMI sučelja i gledanjem dva naslova koja su nam se našla pri ruci – The Revenant i Mad Max: Fury Road. The Revenant je masteriran u 4K rezoluciji, dok je Fury Road u 2K, što teoretski znači da bi oštrina slike trebala biti bolja na prvom navedenom naslovu. Oba filma smo imali i u standardnoj Blu-ray varijanti što nam je omogućilo jednostavnu A-B usporedbu.

lg-55e6v-fhd-uhd-mad-max
Usporedba Full HD i Ultra HD Blu-raya – slike samo za referencu

Ultra HD Blu-ray izgleda bitno bolje od klasičnog Blu-raya i to u svim gore navedenim segmentima. Osim oštrine koja je takva da smo većinu vremena sjedili svega 1 – 1.5 metara od ekrana tu su boje koje izgledaju mnogo življe i energičnije nego bilo koji HD video do danas, a HDR kao crvena trešnja na vrhu torte doslovno podiže sliku iz prigušenosti u kojoj je sve do danas bila. LG-jeva idealna crna boja i kontrola na razini piksela cijelu priču drži na čvrstim temeljima, tako da benefite možete vidjeti iz svih kutova i udaljenosti od ekrana.

The Revenant je po pitanju čiste oštrine slike jasno pokazao prednost nad 2K masterom Mad Maxa, plasirajući toliku količini detalja da bi se na svakom kadru mogli zadržati nekoliko trenutaka i samo ga razgledavati. Iako je film prilično mračan kako po radnji tako i po ambijentu, ipak obiluje prekrasnim kadrovima i oštrinom kakvu još nismo vidjeli. Na licima glumaca se vidi baš svaka pora, svaka dlačica na bradi i prijelaz na odjeći, bez ikakve posterizacije ili zamućenja. S druge strane, svaka nesavršenost u snimanju se isto tako jasno vidi – dinamičan kadar u kojem fokus nije ostao na glumcu ili ako se provuče kakva loše pripremljena kulisa u kadru. Iste stvari smo isticali i kad se Blu-ray prvi puta pojavio, no sada vidimo sve još jednu razinu jasnije.

lg-55e6v-fhd-uhd-mad-max2
Kadar na kojem se jasno vidi razlika u između dva izdanja

Što se HDR-a tiče, tu za sada nemamo čvrsto mišljenje s obzirom da nismo pogledali dovoljno različitih materijala i da je ovo tek prvi pravi UHD televizor koji testiramo. Naše mišljenje za sada je da HDR ne ovisi samo o televizoru, koliko je ili nije u stanju prikazati doista blještavu sliku, već i o samom sadržaju. Konkretno, dva UHD Blu-ray filma koje smo pogledali su dobri primjeri toj tezi – dok je u Mad Maxu HDR efekt vidljiv posvuda, u The Revenantu je suptilnije implementiran i ne vrišti na svakom koraku. U Mad Maxu svaka refleksija karoserije izgleda dodatno pojačana kako bi istaknula prošireni dinamički raspon svjetline, no baš kao i neuvjerljive animacije, katkada može djelovati umjetno.

lg-55e6v-fhd-uhd-revenant
Kadar gdje se jasno vidi razlika u dubini zelene boje – pogledajte travu u pozadini

S druge strane, udari munje u sceni s pješčanom super-olujom vrlo su realistično prikazani i ostavljaju bolji utisak nego SDR Full HD varijanta. Definitivno da će biti boljih i lošijih implementacija HDR-a, no to je i do ukusa svakog od nas. Bez sumnje da će proizvođači za promociju HDR televizora koristiti upravo materijale kao što je Mad Max jer ionako u današnjem ubrzanom svijetu svi mi imamo malo vremena za uhvatiti tuđu pažnju.

lg-55e6v-fhd-uhd-revenant2
Realističniji prikaz vatre i njege boje kod UHD inačice filma

Iako E6 HDR prikazuje solidno, smatramo da je njegova vršna svjetlina, kao i ograničenje svjetline ovisno o količini bijele boje na ekranu, ipak nedovoljno velika za HDR koji nude HDR LCD televizori. UHD Premium zahtjev je zadovoljen, no kada znamo da nerijetko korisnici znaju gledati obični TV sa svjetlinom koja zna doseći i 300 cd/m2, vršna svjetlina od gotovo 650 cd/m2 na 5% prekrivenosti ekrana bijelom bojom i nije tako impresivan rezultat. Sigurno će svjetlina televizora rasti u narednim godinama jer daleko su još televizori, pa čak i LCD-i, od 10 000 cd/m2 koji spominje Dolby Vision specifikacija.

paragraph-separator-divider

Adsense
Prethodna stranica 1 2 3Sljedeća stranica

Darko Hlušička

Osnivač i glavni urednik HD Televizije. Licencirani ISF kalibrator (Level II). Veliki ljubitelj tehnologije koja ga danas očarava jednako kao i kad je po prvi put pokrenuo .exe datoteku u DOS-u u 90-im godinama prošlog stoljeća. Uživa slušajući filmsku glazbu.

37 komentara

  1. Ne sumnjam da je najbolji, ali jos ce malo pricekati. Ja sam kupio Samsung 55KS7002, na temelju recenzija stranih i moram reci , da sam jako razocaran. Neznam sto su to oni vidjeli. Imao sam i proslu seriju 7500 i slika i boje su mi izgledale dosta bolje. Ostrina je vrhunska, ali slika je nekako blijeda , nedostaje boje. U trgovinu sam je usporedfjivao sa Sony 55XD8577(IPS). Jedna pored druge i tu je Samsung izgledao bolje. Onda sam u jednoga tipa otisao pogledati u kuci 65XD8577 od Sony i Sony sa IPS ima mi dosta bolju sliku, boje itd. Stvarno neznam, da li sam lud ili neznam sta.

    1. Leo, a zato bi bio lud??? Ako misliš zbog IPS-a na Sony-u, pa ogromna većina današnjih monitora na grafičkim radnim stanicama za grafiku, fotografiju i video postprodukciju su IPS paneli. To što VA imao bolje nijanse crnog, pa jedva ćeš na dinamičkim slikama primijetiti, a mjerenje kontrasta instrumentom ili što naše oko vidi su 2 svijeta. Medijski marketing i propaganda industrije čini svoje, pa ljudi proglašavaju odmah po forumima da je IPS i podvarijente sranje, a recimo EIZO ColorEdge 318 koji je san snova( san jer 31.1″ košta cca 4500 eura) mnogih PROFESIONALACA je IPS. Vjeruješ da bilo koji kućni TV daje vjernije boje od tih monitora??? A što god mi mislili o sebi, vjeruj da je izvježbano oko tih profesionalaca bolje od našeg. Kad pogledaš demo usporedbe SUHD : UHD fotografije i snimke na LG, Samsung i ostalim stranicama, i vidiš kao ogromnu razliku u nijansama i kontrastu, ne zaboravi da to gledaš i vidiš na prosječnom konzumerskom monitoru koji ima 8 bit-ne boje i daleko je od HDR-a… Skini neki dobar SUHD demo mp4 klip, pogledaj na raznim TVima. Od puno toga se može napraviti i odličan i loš TV.

  2. Samsung KS7002 stvarno ima veliu svijetlinu i ostrinu, ali mi je slika nekako blijeda isprana, a kut gledanja je užas, kao da su stavili kineski panel, jer na seriji KS8000, boje su extra i kada sam je danas usporedio sa KS7000, to je vidljiva razlika. Nekako su nabili previše svjetline. To je super, kad je tv izlozen vanka u nekom kaficu, ali u kucnim uvjetima nikako.

    1. pa kut gledanja je takav na svim VA panelima, cim se malo maknes iz centra to se kuzi. Ali inace je KS7000 stvarno OK TV, nemam nikakvih prigovora na kvalitetu slike odnosno boje. Daj probaj sa postavkama od Stevea sa avforums…. Ovo je za nocno gledanje tak da backlight slobodno i povecaj po potrebi.
      Picture Mode: Movie
      Picture Size: 16:9 Standard – Fit to Screen On
      Expert Settings
      Backlight: 4
      Brightness: 45
      Contrast: 90
      Sharpness: 0
      Colour: 50
      Tint: G50/R50
      Apply Picture Settings: All Sources
      Digital Clean View: Off
      Auto Motion Plus: Off
      Smart LED: Low
      Dynamic Contrast: Off
      Colour Tone: Warm2
      White Balance 2-Point: Red Offset 4, Green Offset 0, Blue Offset -7, Red Gain 0, Green Gain 0, Blue Gain 0
      Gamma: -2
      Colour Space: Custom (Red – R34, G8, B2; Green – R30, G52, B4; Blue – R0, G6, B50; Yellow – R52, G 50, B4; Cyan – R28, G45, B55; Magenta – R32, G13, B42)

      1. Znam kinggo , da je kut takav, ali prijatelju imao sam prije nje, dvije serije 7 i nikada nisam imao tako blijedu sliku. Meni nedostaje boje, sto mi prije nije bio slucaj. Inače tv ima sto sam naglasio veliku čistocu slike i svijetlinu. Mozda je i do panela.

        1. Samsung kojem nedostaju boje…. to je nes’ novoga :D
          Obicno pretjeraju sa bojama da nije istina.
          Pa otidji pogledaj jos koji takav isti pa vidi jel ima razlike i reklamiraj onda. Ja sam se druzio samo sa jednim primjerkom i taj je bio sasvim OK.

  3. @Darko, očito ste dobili neki 4k player, pa mogu raspakirati Panasonic UB900? Nije mi bilo hitno da ga raspakiram, jer mi je slika sa ostalih bluraya oppo i pioneer sasvim dovoljno dobra.

      1. Ma zaista nema na čemu, a i imam već previše godina da bi mi nestrpljivost bila na prvom mjestu :)
        Kako imam svega tri 4k HDR filma koja sam već ionako gledao, jedino me zanima usporedba 4k upscalinga od UB900 i Oppo sa Darbeejem, jer sam primijetio da Oppo radi bolji upscaling bluraya nego što ga radi 4k UHD Premium TV. Neću reći da je razlika ogromna, ali je okom primjetna, od šuma do finoće aproksimacije pixela. Jeste možda probali usporediti upscaling bluraya sa ub900 i LG E6, mada pretpostavljam da distributeri i proizvođači to ne vole… Vidim da skoro nitko u svijetu to ne radi.
        Današnji paneli zaista omogućuju da se napravi odličan TV, ali im je po meni elektronika još zaostala, pričekat ću kad počnu ugrađivati grafičke procesore u 14 nanometarskoj tehnologiji, uz brže procesore će vjerojatno i algoritmi za upscaling ili razvlačenje na 4k biti bolji. Nadam se da to ne čuvaju samo za 8k televizore.
        Jedno čudno pitanje, dali se zbog “političke korektnosti” u testovima ne provjerava zagrijavanje dijelova TV-? IR kamera ili bilo što? Naime na dosta vrhunskih TVa sam skoro opekao prste, a kako se u kućnu elektroniku danas više ni slučajno ne ugrađuju military komponente(nekad ih je bilo u rijetkim pojačalima), nitko me neće ubijediti da elektronika koja nema dobro hlađenje može biti dugog vijeka. A npr 65″ tv nositi u servis ili diviti se rupi u zidu mjesec dana i više dok poprave, baš i nije veselje :( Ova manija za što tanjim ima i loših strana, hlađenje je često očajno.

        1. Napravio sam kratku usporedbu uscalinga UB900 i E6 na UHD rezoluciju i zaključujem da je podjednako dobra na oba uređaja. Oštrina, finoća šuma, s jednog metra udaljenosti od ekrana nema razlike, a ako se gleda s “normalne” udaljenosti od cca. 2 metra ili više da ne govorim. Vjerujem da bih mogao učiti razliku da imam kakav 85-inčni TV, no takav mi ne stane u sobu :).

          Što se IR kamere tiče, svakako da sam i na nju mislio i htio nabaviti, no da budem iskren problem je u financijama. Što prije moram nabaviti UHD pattern generator i spektroradiometar, a ono što bi me zadovoljilo se bliži cifri od kakvih 8000 am. dolara. Zato sam i pokrenuo Patreon kampanju pa ćemo vidjeti hoće li mi netko pripomoći… https://patreon.com/user?u=944063

          1. a jel imas kakav normalan racun za nas smrtnike? I mozda da napises nesto na tu temu, vjerojatno ima ljudi koji bi nesto donirali ali sumnjam da ce svi to vidjeti ovdje zakopano u komentaru.

          2. Hvala.
            Ni ja nisam siguran dali vidim na 55″ ekranu, a 65″ ću kupiti tek kad usavrše elektroniku…
            Da, znam da je oprema skupa, za IR koji i mene zanima sam gledao samo jednostavnije modele Fluke, Flir, Testo, one ručne kao pištolj, a već i to počinje od 1000 eura pa do x tisuća.

            Možda bi bilo dobro da stavite i mogućnost jednostavne donacije Paypalom, neovisno o broju videa za kalibracije. Ovo “per review” može zvučati zbunjujuće…

  4. Kako nisam bio zadovoljan sa 55KS7002. Trgovci su mi izasli u susret i vratili novac. Zahvaljujem im, jer su bili jako korektni. Trgovina je T….., da sada ne reklamiram, pa sam na njuskalo kupio Oled 55EG910V, star dva mjeseca, za 10500kn. Fullhd je, ali jede bilo koji lcd ultrahd. To je nesto nevjerojatno, kako su dobre boje, dubina, crna, da ne pričam, a tek kutovi gledanje. Skroz neko novo iskustvo, ali puno ljepse.

  5. Kao vlasniku prošlogodišnjeg 4k 920v modela drago mi je da su, koliko sam shvatio iz recenzije, riješeni problemi sa bandingom i uniformnošću panela na 5%-10% sivoj.

    To je jedina stvar koja mi smeta kod inače odličnog, odličnog tv-a. Srećom pa se ne vidi pri 99,9% sadržaja.

  6. Sve to citam i ZAAAŠTO plazmu ugasiše… Najjaci mi je dio ‘ motion’ kvaliteta se priblizila plazmi :)
    Imam plazmu doma i cuvam je i pazim ko oci u glavi :)

    1. Prvi je jednostavan razlog, što je intenzitet emitiranog svjetla direktno proporcionalan veličini pixela. Već je tada i FullHD bio problematičan kad su najpopularnije bile veličine 42″. A danas napraviti mali pixel za 4k pojma nemam koji bi to bio trošak proizvodnje. A i nismo svi isti, ja sam imao i plazmu i vrhunski lcd, plazmu sam poklonio prijateljima za svadbu, pioneerova elektronika za obradu slike mi nije bila dobra kao tada još najbolji Philips, čija je cijena bila ista kao od plazme. Oštrina i detalji su bili dva različita svijeta.

  7. Svi koji imaju plazme su dobro prošli pogotovo ako volite gledati filmove i serije u polu zamračenoj prostoriji.4k LCD po meni je zasada nepotreban ali i za idućih par godina jer bi trebao sjediti na jedan metar udaljenosti da bi vidio razliku od FULLHD u oštrini prikaza sadržaja.

  8. Imaš li ti 4K LCD?Čini mi se da ti prije sebe tješiš što ga nemaš jer da ga imaš znao bi da to nije istina što pišeš.Čak i ljudi sa slabijim vidom vide razliku i ne nema potrebe sjediti 1 m udaljen od tv-a. Baš bi volio upoznati čovjeka koji gleda tv sa 1-1,5m.

    1. Nemam ja sebe što tješiti.Ipak si malo pretjerao sa ljudima koji imaju slabiji vid i udaljenost sa 1-1,5m.Malo si pobrkao pojmove bez uvrede.Koje veličine bi trebao biti ekran da osoba sa slabijim vidom i sa koje udaljenosti bi trebao gledat 4K LCD veličine 55″do 65″.Dakle zavališ se na kauč i sa nekih 4- 5 metara gledaš te veličine koje sam napisao i još si slabijeg vida i 100% ćeš vidjeti razliku od istih tih dijagonala samo u FullHD rezoluciji.Pa morao bi te osobe približiti ekranu da vide razliku pogotovo one slabijeg vida i starije osobe koje ne razlikuju SD od HD rezolucije.Da ja sam ih približavao ekranu i prstom im pokazivo na što da obrate pozornost.Tako je sa sa starijim osobama i sa osobama slabijeg vida.Ja osobno sa udaljenosti od 5m nisam vidio razliku.Da vidio sam kod frenda 4K LCD i upravo smo o tome razglabali.Njegovi ukućani ne vide razliku a 4K je još u povojima a meni je osobno puno bolji plazma za gledanje tv sadržaja nego bilo koji LCD.Poštujem tvoj stav ali ja imam svoje mišljenje o tome tako da nema smisla voditi bilo kakvu daljnju raspravu.No hard feelings.

  9. Pozdrav za HD recenziju, imam jedan cudan problem imam 47 Inc led tv, od pre neki dan mi je usao mali milimetarski pauk velicine pa jedno 2 megapiksela a usao je izmedju folije I ekrana I seta tako po ekranu sta da radim, treba mi pomoc,pozdrav za sve vas

      1. pa ima pun youtube tih fenomena. Imam i ja na laptopu jednu malu fleku jer nisam skuzio da je buba, kakva god bila, bila unutra a ne vani.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Back to top button
Close

Adblock Detected

Molimo podržite naš rad tako da onemogućite blokiranje oglasa na ovoj stranici - hvala! Please support our work by disabling Adblock in your browser - thank you!