Head Mounted Display viziriRecenzije

Recenzija: Sony HMZ-T2 osobni 3D vizir s HD OLED zaslonima

Tvorničke postavke i kalibracija

av-foundy-hdtv

Provjera karakteristika slike je izvršena putem SpectraCalovog Calman 5 for Business softvera, X-Rite SpectraCal C6 Special Edition kolorimetra i AVFoundry VideoForge generatora uzoraka.

Brzi info
Kontrola gamme
RGB balans Upravljanje bojama (CMS)
ne ne ne

Sony HMZ-T2 OLED 3D vizir nudi slijedeće predloške za sliku:

  • Vivid
  • Standard
  • Cinema
  • Game i
  • Custom

Bez obzira na to što se radi o viziru s OLED zaslonima, karakteristike slike trebaju biti u skladu s dogovorenim standardima po kojima se snimaju sadržaji, te smo karakteristike svakog od tvorničkih predložaka provjerili putem specijalizirane opreme s kojom raspolažemo. Među svih pet dostupnih predložaka najpreciznije predlošci Standard, Cinema i Custom su pokazali najbolje performanse, dok su Vivid i Game imali veća odstupanja u stabilnosti gamme i RGB balansu. Vivid predložak s tvornički najsvjetlijom slikom je ujedno i jedini predložak kod kojeg smo na potpuno crnom uzorku mogli izmjeriti crnu boju jer je ona zapravo bila tamno siva i iznosila je 0.06 cd/m2. Zanimljivo je uočiti da ovo i nije tako jako velika vrijednost crne boje, no kada ju usporedimo s potpuno crnom bojom od 0.00 cd/m2 kod ostalih predložaka razlika je jasno vidljiva. Unatoč tome što “crna nije bila crna”, Vivid predložak je zadržao precizan RGB balans na 0% svjetline, uz tek jedva uočljivu pojačanu zelenu boju. Svi ostali predlošci su prikazivali potpuno crnu boju i kod njih je RGB balans bio idealno ujednačena crvena, zelena i plava boja. Svjetlina po jednom zaslonu je iznosila od 15 do 20 cd/m2, što je dobro odabrana vrijednost s obzirom na blizinu zaslona od oka. Za usporedbu, IMAX kino dvorana se kalibrira na 11 fL, odnosno 37.7 cd/m2 za zidu suprotnom od platna kada su oba projektora upaljena.

Sony_-HMZ-T2-cinema-default
Karakteristike slike u Cinema predošku (prije kalibracije)

Niti jedan od predložaka nije imao tvornički precizan RGB balans niti dobro podešen raspon boja i njegovu svjetlinu (gamut luminance). RGB balans je bivao lošiji što je svjetlina veća, te je završavao s dominacijom zelene i crvene u Cinema i Custom, te samo crvenom bojom u Standard predlošku. U slučaju raspona boja zelena je bila prezasićena, a crvena, plava i ljubičasta boja nedovoljno “duboke”. Cijan i žuta su bile u laganom odstupanju, dok je bijela boja imala tendenciju prema žutoj.

Nažalost, Sony na ovaj jedinstveni uređaj u svojoj kolekciji s impresivnim kontrastom OLED zaslona nije implementirao nikakve napredne opcije kojima bi se slika poboljšala u toj mjeri da kalibracija ostvari rezultat u skladu s ciljanim standardima. Korisnik može podešavati razine crne i bijele boje i time utjecati na ukupno svjetlinu slike, birati između nekoliko predložaka za temperaturu boje i podešavati oštrinu, no nikakvih naprednijih opcija ovdje nema. Čak i uz logiku da se takve kontrole ne implementiraju, trebalo je barem u jednom predlošku postići precizniji raspon boja i manja odstupanja u RGB balansu.

U proces kalibracije smo ušli s Cinema predloškom, premda se napravljene korekcije u opcijama mogu implementirati i za ostale predloške, primjerice Standard koji ima nešto precizniji raspon boja uz malo lošiju gammu. Za početak smo provjerili razine crne i bijele boje, parametre koje smo detaljno objasnili u našem vodiču kroz kalibraciju. Analizom razine crne boje, odnosno elektroničke vrijednosti od koje će se signal početi prikazivati, uočili smo kako se mogu vidjeti vrijednosti 16, 15, i 14, što ne želimo. Kretanjem kroz kontrole uočili smo kako za ovo nije zaslužan parametar Svjetlina (Brightness), već parametar oštrine, a koji na vrijednosti 0 stvara obrube i utječe na razinu crne boje. Korekcijom na vrijednost -2 smo dobili prve informacije vidljive na vrijednost 17, što je ciljani rezultat. Kod razine bijele boje parametar Slika (Picture) nismo dirali jer je svega nekoliko vrijednosti iznad 235 bilo vidljivo, a povećavanje svjetline bismo učinili sliku nepotrebno svjetlijom i time napornijom za oči.

Sony_-HMZ-T2-post-calib
Vrijednosti nakon kalibracije

RGB balans smo nastojali popraviti kroz kontrolu temperature boje, no u tome smo uspjeli samo djelomično – temperatura slike je uspjela pasti s vrijednosti od oko 7500K – 8000K na prihvatljivijih 6000 u Warm 1 predlošku. Warm 2 je dodatno snizio temperaturu i time učinio sliku izraženije crvenom, čime je dobila na zračnosti i dinamičnosti. Svjetlinu boja (Gamut Luminance) smo također ustabilili i samo je plava boja bila značajno veće svjetline u odnosu na ciljanu vrijednost.

Obzirom na dostupne kontrole, kao i činjenicu da su karakteristike slike za nijansu drugačije kada smo postavili kolorimetar na lijevi, odnosno desni okular, Sony HMZ-T2 nije idealan proizvod za ljubitelje izvrsno podešene slike, te sukladno tome preporučujemo korištenje Standard/Cinema ili Custom predložaka s temperaturom boja na Warm 1, te oštrinom smanjenom na -2.

Mjerni izvještaj
Tvornički True Cinema
Nakon kalibracije (True Cinema)
Vrijednost crne boje (On/Off) [cd/m2]
0.00 0.00
Izmjerena svjetlina [cd/m2]
15.1 14.3
Izmjereni kontrast (On/Off)
beskonačan beskonačan
Vrijednost gamme (cilj: 2.2, ITU-R standard 2.4)
2.10 2.07

Pregled testova

processor-tv-test-pq-qualit

Uređaj smo proveli kroz testnu sekvencu HQV-ovog Blu-ray Disc Benchmark 2.0 testnog diska, te japanskog FPD Benchmark Software diska koji sadržji legendardni Monoscope test za analizu pokretne rezolucije.

U tablici dolje navedeni su svi provedeni testovi:

Značajke panela
Mrtvi/zaglavljeni pikseli niti jedan
Uniformnost prikaza izvrsna
Dirty Screen Effect ne postoji
Refleksije samo ambijentalnog svjetla, što se može riješiti gašenjem svjetla u prostoriji ili korištenjem gumenih obloga
Kut gledanja nije primjenjivo u ovom slučaju
Performanse
Puni raspon RGB-a (Blacker than black i Whiter than white testovi) da
Skaliranje slike odlično za SD i 1080i/p HD
Video mode deinterlacing (1080i) odličan, nazubljenost kod linija +/- 10 stupnjeva u odnosu na horizontalu i gotovo neprimjetno u odnosu na vertikalu
Film mode deinterlacing HD (2:2 i 2:3 1080i kadence) prolazi 2:2 u Cinema Conversion na Auto
Ostale kadence (2:3:3:2, 3:2:3:2:2, 5:5, 6:4 i 8:7) ne prolazi
Pokretna rezolucija (max. 720) oko 600 linija kada je Panel Driving Mode postavljen na Auto, kod Clear opcije koja smanjuje svjetlinu cca. 30% punih 720 linija
Otklanjanje nazubljenosti na dijagonalnim linijama (SD) učinkovito
Flag test (SD) odličan
Color Upsampling
prolazi bez zamućenja i isijecanja pojedinih boja
Overlay on film (titlovi različite kadence) odličan
Uklanjanje nesavršenosti digitalne slike (šum, mosquito efekt) sama priroda panela smanjuje izraženost šuma u slici, a uz dostupne opcije može se potpuno prikriti
Banding (posterizacija)
primjetan na 0-25% i 0-100% svjetline uzorcima, kod stvarnih sadržaja ne uočava se
SD/HD – 24 Hz glatka reprodukcija
PC povezivanje i gaming
PC predložak i ulaz Da, ponuđen Game predložak
1:1 mapiranje piksela Da
Kašnjenje slike na ekranu (input lag) nije mjereno
Potrošnja električne energije (mjerenje na ANSI uzorku – 50% crne i 50% bijele boje na ekranu)
Cinema
11 W
Standby < 1 W
Ostalo
Razina buke/zujanje potpuno bešuman tijekom rada
Blokiranje/problemi u radu potpuno stabilan tijekom testnog perioda korištenja

paragraph-separator-divider

© HD Televizija 2013. Sva prava pridržana.

 

Prethodna stranica 1 2

Darko Hlušička

Osnivač i glavni urednik HD Televizije. Licencirani ISF kalibrator (Level II). Veliki ljubitelj tehnologije koja ga danas očarava jednako kao i kad je po prvi put pokrenuo .exe datoteku u DOS-u u 90-im godinama prošlog stoljeća. Uživa slušajući filmsku glazbu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button
Close

Adblock Detected

Molimo podržite naš rad tako da onemogućite blokiranje oglasa na ovoj stranici - hvala! Please support our work by disabling Adblock in your browser - thank you!