Press Release filma Operacija Valkira (Valkyrie)

Opisi radnje, zapisi sa snimanja, te detaljne informacije o glumcima i produkciji potražite za aktualne filmove u ovom podforumu!
Odgovori
Darco
HDTV Mastermind
Kontakt:

Press Release filma Operacija Valkira (Valkyrie)

Post Postao/la Darco » 05 ožu 2009, 21:47

Operacija Valkira
Operacija Valkira
operacija-valkyra.jpg (9.96 KiB) Pogledano 5191 put.
OPERACIJA VALKIRA (Valkyrie)

Distributer: 20th Century Fox
Redatelj: Bryan Singer
Glumci: Tom Cruise, David Bamber, Manfred-Anton Algrang, Stephen Fry

Sinopsis: Na vrhuncu Drugog svjetskog rata, grupa visoko pozicioniranih njemačkih časnika smislila je plan atentata na Adolfa Hitlera kako bi preuzeli kontrolu nad vojskom i okončali rat. Operacija je nazvana tajnim imenom „Valkira“, prema kriznom planu za slučaj pobune protiv nacističke vlade, no zbog raznih faktora zavjera je propala prilikom provođenja u djelo, 20. srpnja 1944. Zavjerenici su strijeljani ili na lažnom sudskom postupku osuđeni na smrt...

FILM POČINJE IGRATI U KINIMA 26. VELJAČE.

O produkciji

Tom Cruise glumi pukovnika Clausa von Stauffenberga u napetom filmu OPERACIJA VALKIRA, kronici junačkog i domišljatog plana da se eliminira jedan od najokrutnijih tirana koje je svijet ikada vidio, snimljenoj prema zapanjujućoj istinitoj priči.

Ponosan vojnik, pukovnik Stauffenberg je odani časnik koji voli svoju zemlju, no prisiljen je gledati kako Hitlerov uspon dovodi do Drugog svjetskog rata. On nastavlja služiti u vojsci, nadajući se kako će netko pronaći način da zaustavi Hitlera prije nego Europu i Njemačku dovede do uništenja. Shvaćajući da vrijeme ističe, Stauffenberg odlučuje poduzeti nešto te 1942. pokuša uvjeriti više časnike na Istočnom frontu da se suprotstave Hitleru i uklone ga s vlasti. 1943., dok se oporavlja od ozljeda zadobivenih u borbi, Stauffenberg udružuje snage s drugim urotnicima protiv Hitlera - tajnom grupicom ljudi na najvažnijim položajima u državi. Njihova je strategija upotrijebiti Hitlerov vlastiti plan za stabilizaciju vlasti u slučaju njegove smrti – Operaciju Valkira– i preokrenuti ga kako bi uklonili one na vlasti i osakatili Hitlerovu vlast. Ti se ljudi spremaju atentat na diktatora kako bi zbacili njegov nacistički režim.

Među brojnim protivnicima Hitlerovog režima odabran je Stauffenberg i upravo on dobiva zadatak ubiti diktatora. Plan je spreman, a život njegove obitelji, budućnost svijeta i sudbina milijuna ljudi stavljeni su na kocku…

Redatelj Bryan Singer (The Usual Suspects, X-Man, Superman Returns) ponovno se udružuje sa Oscarom nagrađenim scenaristom filma The Usual Suspects Christopherom McQuarriem kako bi oživjeli priču o ljudima koji su vodili operaciju atentata na Hitlera. Osim Cruisea, slavna glumačka ekipa filma uključuje Kennetha Branagha, Billa Nightya, Toma Wilkinsona, Carice van Houten, Thomasa Kretschmanna, Eddie Izzarda, Christiana Berkela i Terencea Stampa.

Operaciju Valkira producirali su Bryan Singer, Christopher McQuarrie i Gilbert Adler. McQuarrie je scenarij napisao s Nathanom Alexanderom, koji na filmu radi i kao ko-producent. Izvršni producenti su Chris Lee, Ken Kamins, Daniel M. Snyder, Dwight C. Schar i Mark Shapiro.

Film je snimljen u Njemačkoj na raznim lokacijama na kojima su se odvijali stvarni povijesti događaji, uključujući povijesni Bendlerblock. Za dočaravanje atmosfere paranoje u njemačkom Pokretu otpora odgovoran je tim koji uključuje Singerove stalne suradnike, glavnog snimatelja Newtona Thomasa Sigela (Superman Returns, X2, X-Men) te skladatelja Johna Ottmana (Superman Returns, X2), kao i dizajnere produkcije Lilly Kilvert (dvostruko nominirana za Oscara za flmove The Last Samurai i Legends of the Fall) i Patricka Lumba (The Omen, Flight of the Phoenix) te kostimografkinju Joannu Johnston (Munich, Saving Private Ryan).

Bryan Singer se prihvaća istinite priče

Mnogi bi mogli Operaciju Valkira vidjeti kao veliku promjenu za Singera, no oni koji su dobro upoznati s njegovim radom vide tematske sličnosti s njegovim prijašnjim projektima. Producent Gilbert Adler, koji je s njime radio i na Superman Returns, kaže, „Stauffenberg je na neki način stvarni pandan onom što čini filmske junake: običan čovjek kojeg su okolnosti potakle na iznimne postupke. On je svakako bio čovjekom sa svim ljudskim manama, no mislim da Bryan dobro prikazuje činjenicu da je Stauffenbergova iznimna snaga bila ukorijenjena u vrlo realnim stvarima: njegovoj predanosti domovini, obitelji i, ponajviše, onome što je ispravno.“

Singeru je jednako bitno bilo dočarati opću atmosferu nacističke Njemačke. „Bryan nije samo redatelj već i pravi ljubitelj povijesti,“ kaže Chris Lee, „i mislim da su se te dvije njegove velike strasti pokazale u detaljnosti svakog kadra, kao i u detaljnosti likova i emocija u filmu.“

Singer je u Operaciji Valkira vidio ne samo priliku da snimi svoju prvu istinitu priču, već i priliku da istraži povijesno razdoblje koje ga je na mračan način fasciniralo još od djetinjstva, kada je zbog svojeg židovskog porijekla postao svjestan užasa koje su počinili Hitler i nacistička Njemačka. „Uvijek sam želio detaljnije istražiti Treći Reich,“ kaže redatelj. „Referirao sam se na taj period u filmu koji sam snimio prema noveli Stephena Kinga (Apt Pupil) te ponovno u prvom X-Men filmu, scenom koncentracionog logora. No, Operacija Valkira je bila prilika da zaista realistično prikažem taj svijet kroz iznimnu istinitu priču o vođi koji uništava svoju zemlju – i većinu svijeta – te ljudima koji su odlučili pokušati ga zaustaviti.“

Sama činjenica da je njemački Pokret otpora postojao – čak i u najvišim rangovima vojske – bilo je nešto što je dugo pružalo utjehu Singeru i podsjećalo ga je na hrabrost koja može proizaći iz osnovne ljudske pristojnosti. „Dok sam bio vrlo mlad, saznao sam da su postojali neki Nijemci koji su pokušali ubiti Hitlera,“ kaže Singer. „Nisam znao detalje o Stauffenbergu i Olbrichtu, no čuo sam za bombu u aktovci i uvijek mi je to bila velika stvar, to shvaćanje da nisu svi Nijemci bili nacisti. Biti tako mlad i vjerovati da cijela jedna zemlja može biti puna tolike mržnje bilo bi apsolutno razorno, tako da je bilo dobro znati da je bilo ljudi koji su se pokušali tome suprotstaviti.“

Singer je počeo s vlastitim istraživanjem, opsežno čitajući o svakom aspektu života tijekom Trećeg Reicha. „Jedna od prvih stvari koje sam pročitao je The Rise and Fall of the Third Reich Williama Shirera, što je zaista iznimna knjiga,“ objašnjava redatelj. „Ta knjiga bi zaista trebala biti obavezno štivo za bilo koga tko pokušava razumjeti kako se jedno prosvijetljeno društvo može tako brzo premetnuti u bezosjećajan stroj za ubijanje. Knjiga detaljno objašnjava ličnosti i planove Hitlera, Göringa, Himmlera i drugih, i pomogla mi je da steknem dublje razumijevanje svijeta unutar kojeg su zavjerenici morali živjeti. Prije nego sam krenuo u snimanje filma morao sam razumjeti ne samo ulogu ljudi koji su pokušavali ukloniti Hitlera, već i zašto se Hitler uopće dogodio.“

Singer se također upoznao sa brojnim ljudima koju su mu pružili vlastitu perspektivu. „Privatno smo se sastali sa članovima obitelji Stauffenberg,“ kaže Singer. „S druge strane, razgovarali smo s bivšim Hitlerovim tjelohraniteljem koji je vjerojatno bio posljednja osoba koja je napustila bunker u kojem je Hitler počinio samoubojstvo. Ti razgovori su obavljeni s namjerom da nam pruže novu perspektivu i ideje za daljnju razradu materijala. Bili su vrlo informativni i ponekad su nas prilično iznenadili.“

Sve to je preneseno u Singerov stilski pristup filmu koji spaja detalje perioda Trećeg Reicha s brzim tempom i vizualnom dinamičnošću suvremenog trilera. Singer kaže: „Nismo snimali dokumentarac. Najvažnije nam je bilo prenijeti istinu na najzanimljiviji mogući način.“

Radi toga, Singer je na početku projekta odlučio dopustiti svakom članu međunarodne glumačke ekipe da koristi vlastiti naglasak. „Već sam se ranije suočavao sa međunarodnim naglascima engleskog, ponekad ih mijenjajući, ponekad ih ostavljajući,“ kaže redatelj. „No, kod Operacije Valkira, imao sam fenomenalnu glumačku ekipu koja glumi fascinantnu i na trenutke užasnu grupu ljudi, i imao sam dojam da će snažnije odglumiti ako slobodno koriste vlastite izgovore. Kada film počne, gledatelji se nađu preneseni u svijet njemačkih vojnika sredinom 1940tih i ono što vas potpuno uvuče u taj svijet su upravo likovi – ti ponosni vojnici koji uviđaju da im je vođa čudovište i zaključuju da je na njima da ga zaustave. Najveći prioritet bio je dopustiti da ti likovi zažive u snažnim i vrlo ljudskim izvedbama.“

Pukovnik Claus Schenk Grad von Stauffenberg / Tom Cruise

U središtu Operacije Valkira je Claus von Stauffenberg, karizmatičan aristokrata koji će u konačnici riskirati sve kako bi unio bombu u Hitlerovu privatnu dvoranu za sastanke. No, tko je zapravo bio Stauffenberg? Nakon mjeseci provedenih istražujući njegov život, scenaristi McQuarrie i Alexander slažu se da će on uvijek ostati djelomično tajanstvenom povijesnom figurom, obzirom da je ubijen u relativno mladoj dobi od 38 godina.

„Nemoguće je u potpunosti upoznati Stauffenberga – on je ostao povijesnom zagonetkom,“ kaže McQuarrie. „Tijekom godina brojni su ljudi koristili Stauffenberga kao junaka ili zlikovca odgovornog za razne stvari, no u konačnici mislim da o njemu jedino možemo suditi prema njegovim djelima, rizicima koje je poduzeo i tome što je pokušao učiniti.“

Potječući iz obitelji čija tradicija se proteže 700 godina u prošlost Njemačke, Stauffenberg je odrastao u Bavarskoj okružen prednostima elitne obitelji. Umjetnički nastrojen, volio je arhitekturu, glazbu i poeziju, no 1920. je postao vojni časnik koji će ubrzo postati zamijećen i po svojem naprasitom individualizmu i po neupitnom junaštvu. Povijest tvrdi da je zbog svojeg genija za vojnu organizaciju i logistiku zapažen od strane viših časnika, te se rapidno uzdigao kroz vojne redove.

Na početku 1943., boreći se u Africi s desetom tenkovskom divizijom, Stauffenberg je zadobio teške ozlijede, izgubivši oko, desnu ruku i nekoliko prstiju na lijevoj ruci. Usprkos tim teškim ozljedama, u jesen iste godine imenovan je glavnim zapovjednikom. Do tada, on se već pridružio pokretu otpora. Prvog srpnja 1944. Staufenberg je postao zapovjednikom pričuvnih vojnih snaga – položaj koji će ga dovesti u osoban kontakt sa samim Hitlerom. Najednom se našao na idealnom položaju za pokušaj atentata na Führera.

Povjesničar Annedore Leber je o Stauffenbergu pisao: „On je bio prototip mladih viših časnika koji su, iako njihova buduća karijera nikada nije bila upitna, uvijek bili spremni na akciju. Oni su djelovali iz osjećaja časničke odgovornosti za svoje vojnike, i iz građanskog osjećaja dužnosti prema svojoj domovini. Čak su i agenti Gestapa koji su istraživali događaje 20. srpnja osjetili snagu njegova duha. Govorili su o Stauffenbergovim težnjama…“

To je ujedno ono što je iznenadilo McQuarriea i Alexandera kod Stauffenberga. Kakve god zagonetke možda danas postoje o njegovom životu, nema sumnje da je bio čovjek velike predanosti i snažnih etičkih načela. „Jedna od glavnih stvari koju sam zapamtio je da je Stauffenberga pokretao snažan osjećaj obaveze da pomogne svojim bližnjima,“ kaže Alexander. „Mi ne možemo znati točni trenutak u kojem je on počeo sumnjati u Hitlera, no jednom kada je shvatio što se događa iza kulisa, postaje jasno da je vjerovao kako je njegova dužnost kao Nijemca i kao ljudskog bića da preuzme odgovornost za uklanjanje Hitlera.“

Stauffenberg je junak iz stvarnog života, no u kontekstu filma on je ujedno nevjerojatan lik za glumiti. Ta uloga predstavlja pravi izazov, no autori filma su smatrali da je Tom Cruise savršen glumac za taj pothvat.

„Stauffenberg je bio intenzivan i karizmatičan čovjek, tako da nam je trebao glumac koji je sposoban to prikazati,“ kaže redatelj Singer. „Bio sam iskreno uzbuđen kada se Tom pridružio projektu. Mali broj glumaca je sposoban odigrati te uloge junaka, no Tomu to u potpunosti uspijeva – on je vrlo vješt glumac koji posjeduje tako snažnu prisutnost. Tom je ujedno od samog početka bio jako strastven prema ovom projektu, i dijelio je moje uvjerenje da je ovo priča koju treba ispričati. Bio je važan element za postupak nastanka filma, a njegova izvedba će biti jednako važan element prenošenja priče svijetu.“

Prije preuzimanja uloge Cruise nije znao mnogo o Stauffenbergu, no kako bi se pripremio za ulogu čitao je sve što je mogao naći o svom budućem liku, i njegovo istraživanje i pažljivost prema detaljima mu je otkrilo koliko je impresivan čovjek Stauffenberg zapravo bio.

„Kada sam prvi puta pročitao scenarij, iznimno me se dojmio na brojnim razinama,“ kaže Cruise. „iz povijesne perspektive, no istovremeno kao odličan triler. Fascinirala me sama zavjera. Scenarij je od početka do kraja bio dinamičan i napet. I kada sam kasnije saznao da je napisan prema istinitoj priči – još me više oduševio. Ta kombinacija ga je učinila vrlo zanimljivim.“

Prilika za suradnju sa Bryanom Singerom je druga stvar koja je privukla Cruisea ovome projektu. „Bryan je netko s kime sam uvijek htio raditi,“ kaže glumac. „Mislim da je on stvarno izniman redatelj. Bryan je netko tko je još kao dijete smišljao filmove o Drugom Svjetskom Ratu. Njegova fascinacija ovim povijesnim periodom je bila očita, a uz takav interes i predanost bio je lagan zadatak sve nas okupiti i reći, 'Dobro, idemo snimiti ovo.'“

Cruisea su nevjerojatno dirnuli događaji koji su se odigravali unutar Njemačkog pokreta otpora. „Iskusiti to iz Stauffenbergove perspektive i vidjeti što su ti ljudi riskirali – ne samo vlastite živote, već i živote svojih obitelji – to je strahovito,“ kaže glumac. „Nevjerojatno je vidjeti da se netko pod tolikim pritiskom bori za ono što vjeruje da je ispravno, da ima toliko poštenje u tim okolnostima.“

Glumca je Stauffenbergovo junaštvo pogodilo i na osobnoj razini. „Ne možete si pomoći da se ne zapitate 'Kako bi se ja nosio s time?', i to je vrlo ono što čini priču toliko snažnom. Ovo je zaista bezvremeni film jer se bavi pitanjima koja nikada ne zastarijevaju: poštenjem, junaštvom, kukavičlukom, kompromisima. Za što ste se voljni boriti, ili što ste voljni pasivno trpjeti? To su pitanja na koja mi kao ljudska bića odgovaramo u vlastitim životima.“

„Na kraju, mislim da je Stauffenberg nije sebe vidio kao junaka,“ nastavlja Cruise. „On je svoja djela vidio kao ispravan postupak, pokušaj da okonča rat i spasi brojne ljudske živote. Stauffenberg je netko tko je uvijek težio višim moralnim vrijednostima i trudio se biti moralno ispravan i pravedan, a to je želio i za svoju domovinu. Bio je jedan od rijetkih ljudi koji su imali hrabrosti suprotstaviti se Hitleru i bili voljni žrtvovati vlastiti život kako bi ga pokušali zaustaviti.“

Glumeći Stauffenberga, jedan od izazova s kojima se Cruise morao suočiti su bile Stauffenbergove ozlijede iz sukoba u Sjevernoj Africi, koje su uključivale i povez preko oka. „Povez je bio vrlo neugodan,“ kaže glumac. „U početku mi je utjecao na osjećaj ravnoteže, i mogao sam zamisliti koliko je bilo neugodno živjeti s time. Bio je to ujedno veliki izazov sa izvedbene strane, kako komunicirati kao glumac sa pokrivenim jednim dijelom lica.“

Biti u Stauffenbergovoj uniformi se također pokazalo teškim. „Odjenuti tu uniformu i gledati na svijet iz Nacističke perspektive je bilo vrlo traumatično,“ kaže Cruise. „Nije mi se uopće svidjelo. Definitivno promijeni način na koji čovjek gleda na svijet. No, gledati na to iz Stauffenbergove perspektive i znati što je njemu značilo nositi tu uniformu i prolaziti konflikt s kojime se on suočio – to mi je pomoglo.“

Osim detalja svakodnevnog života njegovog lika, snimanje u Berlinu se pokazali kao vrlo snažno iskustvo za Cruisea, kao i za ostatak ekipe. „Teško je opisati kakav je osjećaj stajati tamo,“ kaže glumac. „To je utjecalo na sve nas, i nismo mogli prestati razmišljati što se zapravo odigralo na mjestu gdje smo.“

„Tom ulozi donosi nevjerojatan intenzitet, držanje i usredotočenost, i više od ičega, donosi karizmu koja je tom liku bila nužna,“ kaže McQuarrie. „Kada Tom Cruise uđe u prostoriju, dobivate osjećaj karizme koju je Stauffenberg vjerojatno imao. Druga stvar koju Tom donosi ulozi je njegovo iskustvo kao glumca i pripovjedača. Scenarij se poboljšao, lik postao jasniji, kao i naše razumijevanje povijesti i našeg mjesta u tom svijetu, sve to je postalo jasnije Tomovim sudjelovanjem u projektu.“

U konačnici, uz sav naporan trud koji je uložen u film i nevjerojatno iskustvo rada na njemu, Cruise je vrlo zadovoljan sa rezultatom. „Film je poput sata koji otkucava,“ kaže glumac. „Riječ je o dinamičnom napetom trileru koji će vas neprestano držati na rubu sjedala. Ponosan sam da smo uspjeli završiti film, i jako sam ponosan na to što je svatko od nas postigao.“
Bringing Definition to High Definition

Odgovori