Vijesti

LG Display najavio 8K, savitljive i na veselje mnogih – manje OLED TV panele!

lg-oled-quality-control

LG Display, proizvođač WRGB OLED panela koji se nalaze u svim OLED televizorima koje danas možete kupiti na tržištu, prošlog je utorka po prvi put održao događanje u Europi, točnije u Munchenu. Pod sloganom “OLED, The Future Display is Here”, 2017 Europe OLED Day je kompanija iskoristila kako bi predstavila novosti na kojima radi i koje bi se u narednim godinama trebale pojaviti u OLED televizorima.

Svi WRGB OLED televizori, a kojih u svojoj ponudi najviše nudi već niz godina LG Electronics, dostupni su isključivo u veličinama od 55″, 65″ i 77″. Isprva su bili zakrivljeni, a danas su svi od reda ravnih ekrana. Svi od reda nude izvrsnu kvalitetu slike, a uz sve niže i niže cijene jako otežavaju posao proizvođačima koji se i dalje drže LED LCD tehnologije. Dok su prije dvije godine svega dva proizvođača imala OLED televizore u ponudi (LG i Panasonic), danas ih istu ima čak devet (Sony, Philips, Panasonic, Loewe, B&O, Toshiba…) s ukupno 96 različitih modela.

Philips-OLED-901-F-Lifestyle-Photography-650-80
Philipsov prvi OLED TV lansiran je prošle godine

Kako prenosi CNET Francuska koji je prisustvovao događanju, u premium segmentu televizora (cijene preko 1300 eura, odnosno 10000 kuna), 25% otpada na OLED televizore u odnosu na tek 13% u 2016, što je gotovo 100-postotni porast. Samim time LG Display najavljuje povećanje proizvodnje OLED panela i to s 2 milijuna koliko se očekuje da će ih biti proizvedeno ove godine na preko 6 milijuna 2020. Ove brojke ne uključuju samo panele za televizore već i one za pametne telefone, pametne satove i automobile.

oled-seoul-lg-group-hq
LG-jeva centrala u Seoulu ponosno ističe OLED.

Kako bi bio u mogućnosti razviti tolike panele, usavršavati njihove performanse i optimirati proizvodnju, LG Display ulaže ogroman novac u razvoj – u srpnju su najavili ulaganje 7 milijardi američkih dolara u proizvodnju, a do 2020. se očekuje da će se ulaganje popeti sve do 11 milijardi am. dolara.

Na događanju su se predstavnici kompanije dotaknuli novosti koje nas očekuju u godinama koje dolaze. Za početak, do sada smo na sajmovima poput CES-a i IFA-e mogli vidjeti samo LCD televizore Ultra HD 4320p rezolucije (skraćeno poznate kao 8K), dok 2019. bi na tržište trebali stići prvi OLED televizori s tom rezolucijom. Spominju se dijagonale od najmanje 80 inča – svakako da na manjim ekranima rezolucija koja je četiri puta veća od Ultra HD 2160p i nema previše smisla, a i pitanje je kakav sadržaj će uopće biti dostupan do tada.

Na tržištu već postoje blago savitljivi OLED ekrani poput LG-jeve W7 serije, no 2020. se očekuju pravi savitljivi ekrani koji bi se mogli namotati poput papira velikog formata ili folije. Očekuju se i prozirne, kao i dvostrane varijante.

Na kraju, svi oni koji su čekali OLED televizore manje od 55 inča će doći na svoje – Sang-Deog Yeo, predsjednik LG Displaya je otkrio kako su manji OLED paneli veličine oko 40 inča također u pripremi, no nije obznanio točno kada bi to moglo biti. FlatPanelsHD je naveo da bi se to trebalo dogoditi 2020.

mario-medved-lg-curved-oled
Premijera LG-jevog OLED televizora u Zagrebu u studenom 2013.

Kako bilo da bilo, OLED tehnologija je ovdje da ostane. Ovo događanje, kao i najava niza novih varijanti i poboljšanja je dokaz kako je OLED tehnologija itekako podobna za primjene ne samo u segmentu televizora nego i za razne druge uređaje i platforme – od kućne elektronike pa do auto industrije.

Ovo je ujedno i najbolji način da se indirektno pobije nedavna Samsungova tvrdnja kako OLED tehnologija nije prikladna za televizore, a koju je kompanija objavila vjerojatno kako bi skrenula pažnju na svoje “QLED” televizore, a koji se baš i ne prodaju tako sjajno kako su očekivali. Iako trajno zadržavanje statične slike postoji na OLED tehnologiji, prema našoj analizi, kao i prema iskustvima tisuća korisnika koji su i više nego oduševljeni svojim OLED televizorima, uz malo pažnje se ova nesavršenost može u potpunosti izbjeći. Vezano za kratki životni vijek koji Samsung navodi kao drugi nedostatak također ne drži vodu – LG Electronics je prošle godine objavio kako OLED ima vijek od čak 100000 radnih sati, tako da teoretski OLED TV možete gledati svaki pan po 10 sati idući 30 godina. Naš LG OLED televizor koji već gotovo 3 godine svakodnevno koristimo radi isto kao i prvi dan – iste svjetline slike i prekrasnih boja bez ikakvih znakova starenja.

S obzirom na sve najave, Samsungu je bolje da ili usavrši svoju OLED RGB tehnologiju ili lansira prave Quantum Dot televizore ako želi ostati u igri.

Izvori: CNET France (Google Translate), FlatPanelsHD

Adsense

Darko Hlušička

Osnivač i glavni urednik HD Televizije. Licencirani ISF kalibrator (Level II). Veliki ljubitelj tehnologije koja ga danas očarava jednako kao i kad je po prvi put pokrenuo .exe datoteku u DOS-u u 90-im godinama prošlog stoljeća. Uživa slušajući filmsku glazbu.

Povezani tekstovi

19 komentara

  1. “na veselje mnogih – manje OLED TV panele!” ??? Pa što će mi manji panel? Pa 55″ 4K se može gledati sa metar i pol udaljenosti. Treba raditi veće panele a ne manje pa će pasti cijene velikih i postati dostupniji svima. A ovo, 8K panel, a koristi od toga tko će imati? U dnevnom boravku ako gledaš sa udaljenosti 3m da bi imao koristi od 8K rezolucije trebat ćeš dijgonalu od 3-4m. A optimalno bi bilo imati 5m za tu rezoluciju i udaljenost. Osim ako netko umjesto 100%-tnog vida nema orlovski vid.

    1. 8K nema nikakvog smisla. Trebaš imat 100 inca da bi vidio razliku. I sa Željkom se potpuno slažem glede veličine zaslona. Šta ce ti manje od 55 inca?? Ja niti ne razmišljam ispod 65 inca i da nebi neko mislio da imam veliku sobu, razmak od kauca do televizora mi je 3 metra

  2. Ne slažem se. Meni je 55” preveliko. Morate računati da TV služi i za ostale sadržaje gdje kvaliteta signala nije tako dobra( tv signal), a onda to na 55” izgleda očajno. Ne volim još kad mi je TV toliki da kad gledam seriju ili film titlove moram čitati pomicanjem glave ljevo desno. A što se tiće ovoga ” na veselje mnogih”, pročitajte malo izvještaje sa svih sajmova ( CES, IFA..) i vidjet će te da se na svakom postavlja to pitanje kad će manji OLED-i.

    1. Ne kažem da odgovara svakom ta veličina, ali jesi stao ispred 65 inca u dučanu na 2 metra ispred njega?
      Ja jesam i nisam imao potrebu da pomičem glavu da nešto vidim čak mi je bilo vrlo ugodno za gledat, a što se tiče ostalih sadržaja npr dnevnik, neki dokumentarac za to ce služit drugi TV od 47 inca ;)
      I samo da ti kažem da ovaj TV od 47 inca znam gledat kad se ispružim na podu i onda mi je daljina do TV- a 2 metra i nije mi prevelik nego mi je žao što nije barem 55 inca.
      Jbg svako ima svoj gušt, pa neču GT Sport igrat na portablu ;)

  3. Stipest, postoji ti 1:1 pixel mapping kad ti svaki piksel ima svoju fizičku veličinu, tako ti možeš na velikom televizoru ako baš želiš gledat manju sd sliku u njenoj nazivnoj rezoluciji i onda ćeš na velikom televizoru imati pola metra u sredini ekrana sliku zadovoljavajuće oštrine a okolo sasvih strana crni okvir. Ja tv ne kupujem zbog najlošijeg signala kojeg ću gledati nego zbog najboljeg.

  4. ps: anakin dobro kaže: kupiš jedan ozbiljni veliki tv (skupi) i jedan mali, može biti jeftini 32″ koji ne košta ni 5% tog velikog lošije rezolucije i ostalog ako baš želiš gledati SD. Samo me zanima u stvarnom životu ti gledaš samo u jednu točku ispred sebe? Meni je vidno polje puuuno šire od televizora tako da mi svaki ekran može biti samo premalen.

  5. A neki jednostavno nemaju mjesta za ekran veći od 50″, a ipak žele imati OLED TV. Drugi primjer je manji TV u drugoj sobi, zašto i taj ne bi bio OLED? Svatko ima svoje potrebe i ja pozdravljam uvođenje OLED-a manjih dimenzija! I siguran sam da će biti odlično prodavani.

    1. Tu nije u pitanju samo OLED nego 4K koji nema smisla ako nije minimalno, ali minimalno 55 inca.
      O 8K neču niti govoriti

      1. Upravo, svaki se smisao gubi na manjim ekranima.
        Nemogu shvatiti ni one koji kupuju 27″ pc monitor 4k, pa meni na 55″ pc patnja raditi ako sam dalje od 80cm do 1m.

  6. Nije da sam za manje tv panele daleko od toga ali ,da čovek pati i nemože “radit” na 55″ iz metar odaljenosti od televizora,je preterano.
    Volim 55+ TV panele normalno
    i neki odprilike min. jest 4K 50″+ to sve drži ,a patnja što je spomenuta ne… .

    Budimo realni to što svaki prodavač ti tvrdi “u 3.5 m. odaljen si od tv panela ,znači najmanji 65″(160cm diagonale) trebate kupiti” tv,to nije istina,
    netreba bit max. izkorištena resolucija itd.,samsvim dobro ,če se vidjet i na 140Cm recimo normalan program šta god imaš kod kuče.Bič ,če i malan kroz nekoliko vrijeme ali gledaš još uvjek ko čovek bar par godina taj TV.

    Hvala ,lp.

    Edit;

    Darko sva čast na za sve što praviš za nas.

    1. Idiote, prvo procitaj sta sam napisao, kao tv monitor 4k 55″ je patnja sve preko 1m ako ne upalis u windowsu skaliranje od barem 300%, misa trazis pola sata, nisam rekao za gledanje, ali za 4k i za filmova mora biti 55 ili vis da bi stvarno vidio 4k, ispod je sranje, imam i 50, i 43″ 4k ili fullHD isti klinac

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Back to top button
Close

Adblock Detected

Molimo podržite naš rad tako da onemogućite blokiranje oglasa na ovoj stranici - hvala! Please support our work by disabling Adblock in your browser - thank you!