Preporuke televizora po cjenovnim klasama

2021./2022.

Zadnje ažuriranje: 25. studenog 2021.

Ulazna klasa (cjenovna klasa do 4000 kuna za 140 cm veliki ekran / 55 inča)

Svi televizori ulazne klase su bazirani na LCD tehnologijom s LED pozadinskim osvjetljenjem, imaju 60 Hz ekran, te mogu imati HD ili Ultra HD rezoluciju ekrana. Osim najpovoljnijih modela koji ili nemaju Smart TV funkcionalnost ili koriste neku osnovnu verziju, naša preporuka odabrati platformu koju proizvođač koristi u širokoj paleti televizora – uključujući i u visokoj klasi. To su Tizen OS kod Samsung TV-a, webOS kod LG TV-a, odnosno Android TV platforma koji Sonyja, Philipsa, TCL-a i ostalih proizvođača. Na ovaj način ćete dobiti veći broj aplikacija, dulju podršku za nadogradnje, te će cjelokupno iskustvo korištenja biti bolje.

Opcija 1 – dobar kontrast, no uzak vidljivi kut

Samsung AU7172/AU8002/8072 TV

samsung-tu7000-lifestyle

Ako ne želite izdvojiti puno novca, a želite televizor s dobrom kvalitetom slike i mogućnostima, naša preporuka je Samsungova AU7100 serija. Dostupna je u širokom rasponu veličina ekrana, od 43″ pa do 85″, ima DVB-T2 HEVC dekoder, kao i Samsungovu Tizen OS Smart TV platformu sa svim popularnim aplikacijama (YouTube, Netflix, Amazon Prime…). Kvaliteta slike je solidna, pa će tamo na tom televizoru dobro izgledati TV program, online video, DVD, Blu-ray, a i ako se poželite poigrati, tu je poseban način rada optimiran za igre. AU8000 serija nudi slične karakteristike, no obično se u višu seriju ugrađuju nešto bolji paneli pa možete očekivati i nešto veći kontrast prikaza.

Napomena: na našem tržištu ćete uočiti da oznake Samsungovih modela završavaju s brojem 2, npr. AU7172, AU8072.

Test Samsungove AU7172 serije možete pronaći ovdje >>

Aktualne cijene i trgovine možete pronaći na linkovima niže:

Samsung AU7172 serija na nabava.net >>

Samsung AU8072 serija na nabava.net >>

Opcija 2 – niži kontrast, no širi vidljivi kut

LG UP7500 TV

lg-um7100-lifestyle

LG-jeva UP7500 serija je dostupna u širokom rasponu dijagonala (od 43″ do 75″), ima Ultra HD 4K zaslon baziran na IPS tehnologiji koja pruža ujednačen prikaz boja iz širokog kuta gledanja. webOS platforma je vrlo jednostavna za korištenje (premda kompliciraniji u najnovijoj verziji 6 u odnosu na ranije), nudi sve popularne aplikacije, a moguće je dokupiti izvrstan LG Magic Remote za još jednostavnije i brže korištenje. Tu je i DVB-T2 prijamnik s podrškom za HEVC, tako da imate sve potrebno za gledanje TV programa preko antene u HD rezoluciji.

Recenziju UP7500 serije možete pronaći ovdje >>

LG UP7500 serija na nabava.net >>

 

paragraph-separator-divider

Srednja klasa (cjenovna klasa do 7000 kuna za 140 cm veliki ekran / 55 inča):

U srednjoj klasi očekuje se bolja kvaliteta slike, više mogućnosti i elegantniji dizajn. Ovdje se očekuje i HDMI 2.1 sučelje s podrškom na Ultra HD 4K rezolucije pri osvježavanju od 120 Hz, što je bitno za moderno igranje preko igračih konzola i računala. S obzirom da se i u ovoj cjenovnoj kategoriji radi o televizorima baziranim na LCD tehnologiji, nudimo dvije opcije – visok kontrast no uzak vidljivi kut i obratno.

Opcija 1 – dobar kontrast, no uzak vidljivi kut

TCL C728

hisense-u7qf-header

Iz godine u godinu vidimo napredak TCL-ovih televizora, kako u pogledu kvalitete slike, tako i u segmentu brzine i stabilnosti Android TV platforme koju koriste. Model C728 iz C72 serije je prvi TCL-ov televizor koji možemo toplo preporučiti s obzirom na performanse koje je pokazao na našem testu. Uz osvježavanje zaslona od 120 Hz, HDMI 2.1 sučelja s podrškom za 2160p120, Android TV 11 koji se brzo učitava, dva daljinska upravljača i ugrađen mikrofon u sam TV, C728 serija s naše strane dobiva toplu preporuku.

Recenzija 55C728 televizora nalazi se ovdje >>

TCL C728 serija na nabava.net >>

Opcija 2 – niži kontrast, no širok vidljivi kut

LG NanoCell NANO86 TV ili Samsung Q80A TV

lg-nanocell-tv

Ako vam treba televizor gdje će slika biti dobrih karakteristika što se boja tiče iz raznih kutova gledanja (primjerice ako često gledate TV sa strane, npr. iz kuhinje), u tom slučaju naša preporuka ide LCD televizorima koji koriste tzv. IPS, odnosno ADS panel. Detaljno o IPS tehnologiji možete pronaći ovdje. LG svoje LCD televizore bazira upravo na toj tehnologiji, a naša preporuka ide u smjeru njihove NanoCell TV linije. Alternativno pogledajte Samsungovu Q80A seriju koja jedina u ponudi ove godine koristi ADS panel.

LG NanoCell televizori na nabava.net >>

Napomena: tek od modela NANO86 ćete dobiti 120 Hz panel i HDMI 2.1 sučelje

Samsung Q80A televizori na nabava.net >>

Napomena: Q70A koristi VA panel, baš kao i modeli iznad Q80A serije.

Visoka klasa (cjenovna klasa preko 7000 kuna za 140 cm veliki ekran / 55 inča):

LG C1 OLED TV

lg-c1-header

S obzirom na kvalitetu slike i mogućnosti, kao i cijenu i ove godine optimalni izbor televizora u visokoj klasi smatramo LG-jevu C1 seriju. Premda bez značajnih poboljšanja u odnosu na prošlu godinu, C1 nudi sve što je potrebno za vrhunsko uživanje u slici i zvuku, bilo da je riječ o filmovima, serijama, TV programu ili igranju. LG C1 je ujedno dobitni nagrade “najbolji TV za gaming” u 2021. godine u HDTV shootoutu koji je organizirao britanski HDTVtest.

Detaljan test 55-inčnog C1 modela možete pronaći ovdje.

Aktualne cijene i dostupnost provjerite na nabava.net >>

Alternativni OLED modeli u visokoj klasi se mogu pronaći u asortimanu proizvođača poput Sonyja i Panasonica. Konkretno, ako tražite najbolje po pitanju kvalitete slike (iako ne značajno bolje od LG-jevi OLED TV-a), radi se o modelima Panasonic JZ2000 i Sony A90J. Oba modela su osvojila nagrade na HDTVtestovoj HDTV shootoutu 2021 i to u kategorijama:

Best Home Cinema TV: Panasonic JZ2000

Best Living Room TV: i Best TV of 2021: Sony A90J

Više detalja o ovom natjecanju možete pronaći u ovom videu.

Sony A90J je ujedno okrunjen titulom “King of 4K TV” u HDTV shootoutu Value Electronicsa u SAD-u.

Glavni nedostaci OLED tehnologije leže u manjoj svjetlini slike i riziku od trajnih tragova statičnih objekata koji su dugo na ekranu. Oba nedostatka u tipičnim kućnim uvjetima i nisu veliki nedostaci i većina će biti i više nego zadovoljna sa svjetlinom slike, a trajne tragove će uočiti samo ako gleda stalno isti TV program ili intenzivno koristi TV kao monitor i ne pridržava se naših 7 savjeta kako izbjeći “burn-in” na OLED televizorima.

Ukoliko vas brine rizik od trajnih tragova ili vam treba TV za jako osvijetljen prostor, u tom slučaju pogledajte televizore s LCD tehnologijom i mini LED pozadinskim osvjetljenjem. Trenutno najbolje ocijenjen LED LCD TV na renomiranoj Rtings.com stranici je Samsung QN95A (Neo QLED serija).

paragraph-separator-divider

Korisni linkovi

Kako kupovati televizore? Donosimo smjernice koje će vam olakšati izbor

Specifikacije televizora: Display Specifications

Rtings – kvalitetne recenzije televizora

Adsense

26 komentara

    1. pa nije da ih imas vise…..OK, za ulazne modele ja bih radije uzeo neki TCL ali za srednju klasu nemas kaj. Phlilips i Panasonic su odustali od LCDa, ono kaj imaju je tu tek tak da ima nesto ali daleko je to od ozbiljnih TVa.

  1. Pala knjiga na tri slova, ali realno niko drugi nema nista za ponuditi da vrijedi, ovo smece po trznim centrima netreba razmatrati ni za wc.

  2. Pa ima još veoma dobrih televizora u toj klasi , od Philips modela 7304 ili 8804 , Panasonic GX800 itd..

    1. GX800 je OK no skuplji je od 3000kn koliko je limit za ulaznu klasu. Taj isti GX800 nema kaj traziti pored navedenih samsunga i sonya u srednjoj klasi.

    1. obzirom da ti OS nije presudan, SONY 55XG95. Barem ako je sve sto te zanima cim boja slika. Nije to sad neka razlika, ali meni je Q90T imao vrlo cudno lokalno zatamnjenje bez obzira na 10x vise zona od SONYa, je on bio”bolje” crn i sa nesto manje bloominga ali je i gubio vise detalja u tamnim scenama.

  3. Hvala puno na odgovoru.:) Bolja slika je naravno najbitnija stavka i da se krece u tom nekom cjenovnom rangu, max 1200 eura…U montazi imam LG C9 koji je…….ali “ne bacaju” mi se pare za neku skuplju varijantu za tv u dnevnom boravku, na kojem ponekad nesto pogledam.Q80T ima ok ocjene na rtingsu, ali za Nano 91 i nisam nasao nesto, sony nisam ni gledao, ali svakako cu sada istrazit ponudu. Gledao sam ovogodisnje modele , zbog filmmaker moda, kada su se Nolan i ekipa toliko borili..:)))

    1. taj filmaker mode nije nis kaj ne mozes dobiti i bez njega, barem kod modela na kojima se da pogasti sve te stvari. Kaj se tise XG95, sad ih ima stvarno za pola cijene sa kojom su startali a u bit je TV isti kao i XH95 (moze se instalirati SW od XH na XG) osim onog wide angle filtera i zvucnika. I daljnca.
      Ja sam imao Q90R, XG95 i panasonic GZ950 i realno, koji god da sam uzeo ne bi mi bilo zao ali SONY sam mogao dobiti za dosta manje novaca tak da je to i cinjenica da bi uz panasonic trebao i neki box jer je njihov OS koma prevagnulo.

  4. Što mislite o Xiaomi Mi TV 4S 65″ kao zamjena za 10g staru Panasonic plazmu?
    Korsiti se za gledaje televizije od IP operatera te Kodi.

    1. pa ne znam kaj da ti velim, nisam se druzio sa njima. Inace xiaomi ima solidne proizvode ali TV ipak nije mobitel i procesuiranje slike igra veliku ulogu. Pogotovo na 65″.
      No ako gledam samo brojke……. 60Hz, IPS panel, je Android TV ali mislim da ne koristi mediatek kao SONY ili philips tak da je pitanje kak KODI radi na tome. Jer i mediatek nije bas najsretnije rijesenje za KODI.
      Trebao bi to biti solidan TV no 5000kn nije bas za baciti a za slicne ili malo vece novce ima TCLa u toj velicini koji je, barem kaj se TVa tice ipak ozbiljniji igrac.

      1. Hvala.
        Koji 65″ TCL model si imao u mislima za slicne novce (da je Andorid i da ima Chromecast)?
        Negdje sam cak procitao da je Xiaoijev LCD od TCL-a.
        No najboje bi bilo cuti misljenje nekog tko takav Xiaomi TV ima ili ga je testirao ;-)

          1. A P715?

            Koji od ta 3 TCL-a je najbolji u 65″ velicini?
            Na netu su jako rastrkane infomarmacije spceifikacija – svugdje neki podatak fali :-)

            1. i jos nisu svi modeli istu za sva trzista bez obzira ne seriju……..
              Mislim da je najveca razlika izmedju P715 i C715 ta da C715 ima quantum dot

  5. Postoji li koji TV, a da nije Samsung serije 9 ili 8 (to mi je fakat preskupo) da ima solidni filter protiv refleksije?

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Back to top button
Close

Adblock Detected

Molimo podržite naš rad tako da onemogućite blokiranje oglasa na ovoj stranici - hvala! Please support our work by disabling Adblock in your browser - thank you!