Audio-video uređajiLCDRecenzijeTelevizori i monitori

Philips 46PFL9706H (46in/117cm) 3D Smart TV recenzija

RUKOVANJE I KVALITETA IZRADE

 

TV Box

Philipsov top model dolazi u prepoznatljivom kartonskom pakiranju koje se praktično otvara na bočnim stranama što ubrzava raspakiravanje obzirom da ne treba rezati ljepljivu traku duž gornjeg poklopca. Slogan ovog modela sve govori: Award Winning performanse – 3 sided Ambilight and best picture quality, više nego jasno nagoviješta koju kvalitetu kupac može očekivati unutar pakiranja.

Unutar pakiranja pronašli smo:

  • 1x Philips 46PFL9706H zamotan u neprozirnu vreću, panel prekriven zaštitnom plastikom
  • 1x daljinski upravljač (koristi dvije CR2032 baterije, 2x Newsun 3V baterija u pakiranju)
  • 1x stalak s priključkom za napajanje ugrađenih zvučnika
  • 1x vertikalni element za povezivanje televizora i stalka
  • 1x kanalica za provođenje kabela
  • vijci potrebni za instalaciju, imbus ključ priložen
  • kutni RCA priključci u slučaju montiranja na zid
  • 1x brzi vodič
  • 1x nacrt za montažu na zid
  • 1x Scart adapter
  • 1x naponski kabel (2-pinski, bijele boje)
  • informacije o Smart TV značajkama
  • 1x krpica za čišćenje

Kako je vidljivo iz liste, 3D naočale se ne isporučuju u pakiranju, što znači da ovo je ovo 3D Ready televizor i zahtijeva dodatnu investiciju ako želite gledati 3D sadržaje. Bez obzira na to, sve komponente su uredno složene i stigle na test bez ikakvih oštećenja.

Zemlja porijekla: Mađarska

Dizajn

Prvi pogled na Philipsov 9706H model otkriva vrlo sličan dizajn u odnosu na prošlogodišnji 9705H model. Aluminijski okvir sa zaobljenih rubovima, ekran koji nije u istoj ravnini kao i okvir, uvučena površina s kontrolama i srebrni finiš okvira s mat crnim zaslonom. Ipak, pomnijim pogledom otkrivaju se razlike. Za početak, ekran na ovogodišnjem modelu je mnogo više crn – najtamniji što smo vidjeli na ijednom televizoru do danas zahvaljujući Moth Eye filteru. Zvučnici nisu više postavljeni na uvučenu površinu duž donjeg dijela već su preseljeni – na poleđinu i u sam stalak. Okvir je podjednake debljine – 3.2 mm duž donjeg dijela i cca. 2.9 mm na ostalim stranama. Kvaliteta izrade je odlična i ovoga puta.

Kontrole osjetljive na dodir nalaze se direktno ispod logotipa, zajedno s malenom LE diodom koja svijetli u standby načinu rada.

Enigmatsko crni zaslon je zajedno s okvirom zaštićen dodatnom folijom koju je potrebno odstraniti prije paljenja. U pakiranju dolaze upute koje upozoravaju na diranje zaslona i korištenje isključivo priložene krpice za čišćenje kako se specijalni premaz ne bi oštetio.

Pogled sa strane otkriva 3.9 cm veliku debljinu, što je mnogo bolji rezultat nego 4.4 cm, odnosno 7 cm koliko je 9705H iznosio u najdebljem dijelu. Manjom debljinom Philips se je približio bočno osvjetljenim LED modelima, a čak niti LG-jev LW980S sa svojih 2.75 cm nije značajno tanji. U cilju očuvanja energije na boku se nalazi smješten i On/Off prekidač.

Ambilight Spectra XL LE diode smještene duž bočnih i gornje strane prvo je što ćete uočiti gledanjem na bijelu poleđinu televizora. Ukupno je 60 LED segmenata implementirano u 9706 (20 po strani, 40 po širini) za snažno osvjetljenje.

Priloženi stalak nije tipično pasivni kao što je to obično slučaj jer iz njega izlazi kabel s konektorom koji se treba povezati na televizor kako bi ugrađeni niskotonski zvučnici mogli proraditi. Dva su zvučnika ugrađena s pogledom prema podlozi, a na bočnim stranama stalak ima bas-reflex rupe. Stalak kombinira aluminijsku gornju, lagano zakrivljeno, plohu i bočne stranice od bijele plastike, baš kao i poleđina televizora. Mogućnost rotacije za 20 stupnjeva je također uključena.

42PDL7906H posjeduje priključke smještene u tri orijentacije, baš kako je prikazano na slici dolje:

Priključci su postavljeni kako slijedi:

Prema dolje postavljeni: Ethernet, Toslink, SCART (zahtijeva adapter), 2x HDMI, 3.5 mm audio ulaz, antenski ulaz i VGA

Postavljeni bočno: 1x HDMI, 2x USB, 1x SD Card i CI utor

Postavljeni horizontalno: 1x HDMI, komponentni video i audio, izlaz za slušalice i servisni port

Osim SCART priključka svi konektori su standardni i može ih se koristiti bez adaptera. U slučaju montaže na zid preporučuje se korištenje kutnih RCA adaptera za komponente priključke što je zgodno rješenje koje je Philips odlučio implementirati u sustav.

 

Instalacija stalka

Philips televizor visoke klase dolazi sa svim potrebnim alatima da se instalira, a sama instalacija je jednostavna i temelji se na sastavljanju stalka i montiranjem na tijelo televizora. U slučaju montaže na zid stalak se također monitora ali pod drugačijom orijentacijom, tako da se i u tom slučaju mogu iskoristiti u njega ugrađeni zvučnici. Za instalaciju je potreban imbus odvijač kojim se vertikalni element poveže na stalak i zatim sve zajedno na televizor. Priložene upute su jednostavne, a za montažu na zid se čak isporučuje karta s točkama gdje treba bušiti zid.

Softverski dio instalacije

Instalacija 9706H modela je potpuno identična ranije testiranim 6606H i 7606H modelima, tako da nikakvih iznenađenja nije bilo. Po inicijalnom paljenju dočekalo nas je već poznati 1,2,3 čarobnjak za instalaciju. Nakon odabira jezika, pozicije televizora (stalak – zid, kuća – dućan), slijedili su koraci pretraživanja kanala, detaljnog ugađanja slike po principu odabira lijeve ili desne varijante, te izbor karakteristika zvuka. Obzirom da TV posjeduje mogućnost snimanja, pauziranja i reprodukcije filmova i videa preko NetTV platforme, tokom instalacije je moguće pripremiti SD memorijsku karticu za te svrhe. Philips preporučuje 4 GB prostora za SD sadržaj, te 8 GB za HD materijale. Za pauziranje programa je potreban tvrdi disk kapaciteta od najmanje 250 GB.

Od procesa instalacije kod Philipsa nismo očekivali ništa manje od jednostavnosti i jedinstvenih opcija poput podešavanja slike i zvuka po ukusu pojedinca. HD video na kraju instalacije biti će sjajna uvertira za sve koji ne posjeduju HD filmove i uređaje, te žele provjeriti koliko dobru sliku njihov novi TV može prikazati.

Izbornici

Philipsova 9000 linija se ne razlikuje po sučelju u odnosu na ostale testirane Philips televizore, tako da u ovom segmentu iznenađenja nije bilo. Izbornici su vizualno atraktivni, animirani i s polu-prozirnim pozadinama. Fluidnost je dobra, no za korisnike koji vole brzo skakati po izbornicima Philips nije implementirao dovoljno brz sustav. Do pojedinih opcija je potrebno doista mnogo klikanja po daljinskom upravljaču, a mišljenja smo kako je Philips u pokušaju da pojednostavi korištenje i oslobodi korisnika od previše detalja samo zakomplicirao situaciju.

 

Daljinski upravljač

Priloženi IR daljinski upravljač je izrađen od aluminija, hladan na dodir, no robustan i iznimno čvrst. Hod tipki je iznimno precizan, uz jasan klik tipaka u dvostrukoj navigaciji i oko nje. Za rad upravljač zahtijeva dvije CR2032 baterije, a čije dimenzije osiguravaju nizak profil upravljača no i manje energije radi čega pozadinsko osvjetljenje nije dostupno. Stražnja strana upravljača je vrlo glatka pa lako može doći do klizanja – da je ime proizvođača utisnuto u srednjem dijelu malo bi se povećalo trenje i klizanja ne bi bilo u tolikoj mjeri izraženo.

U odnosu na 9705 model, novi daljinski iako istog oblika donosi veći broj tipaka što pojednostavljuje interakciju. Dvostruko navigacijsko kolo zahtjeva neko vrijeme prilagodbe, no jednom kada se korisnik navikne upravljač će dobro obavljati svoje zadatke.

3D naočale

EISA je nagradila 9706H model kao najboljim 3DTV-om za aktualnu sezonu, no baš kao i prošle godine zanemarena je činjenica da 3D televizor uz koji ne dolaze 3D naočale nije 3DTV, već 3D Ready TV po svojoj definiciji. Iz uvoda je jasno kako Philips i ove godine nije odlučio priložiti 3D naočale u svoje aktivne 3D modele televizora, što je prava šteta obzirom na cjenovnu klasu kojoj televizor pripada.

Philips je za 2011. podijelio modele u dvije skupine – polarizacijske modele – Easy 3D (serija 7000), te aktivne – 3D Max (serije 8000 i 9000). 9706H pripada seriji 3D Max televizora koja se bazira na aktivnoj tehnologiji gdje su stakla naočala zamijenjena LCD ekranima koja se sinkronizirano pale i gase i omogućuju punu HD razlučivost po oku. Testirane 3D naočale, model PTA516, rade kako s ovogodišnjim, tako i s prošlogodišnjim Philipsovim 3D televizorima.

Naočale su izrađene od plastike crnih okvira sa srebrnim detaljima, a za rad zahtijevaju bateriju koju je moguće puniti putem priloženog USB kabela. IR sinkronizator je postavljen u sredinu između stakala. Naočale imaju dvije tipke, jednu za paljenje i jednu za aktivaciju igre za jednog ili drugog igrača. Ugrađena LE dioda označava status baterije – kompletno punjenje traje do tri sata, a naočale mogu raditi do 30 sati.

 

Udobnost je solidna, ugrađene su gumice za nos i na krilcima meki profili za fino nalijeganje. Ipak, cca. 70 grama koliko iznosi masa se nakon dužeg nošenja osjeti kao teret i daleko je od lepršavosti koju nude polarizacijski modeli.

Bez naočala LG AG-S100 – aktivne LG AG-P110 polarizirajuće Philips polarizirajuće Philips PTA516
Sunčane naočale Kuota
Crna boja [cd/m2] 0,25 0,08 0,09 0,09 0,09 0,03
Svjetlina [cd/m2] 295 91 109 109 112 38
Postotak zatamnjenja 0% 69% 63% 63% 62% 87%

Zatamnjenje slike je na razini polarizirajućih 3D modela, što je solidan rezultat.

Adsense
Prethodna stranica 1 2 3 4 5 6 7Sljedeća stranica

Darko Hlušička

Osnivač i glavni urednik HD Televizije. Licencirani ISF kalibrator (Level II). Veliki ljubitelj tehnologije koja ga danas očarava jednako kao i kad je po prvi put pokrenuo .exe datoteku u DOS-u u 90-im godinama prošlog stoljeća. Uživa slušajući filmsku glazbu.

Povezani tekstovi

33 komentara

  1. Hvala na još jednoj odličnoj recenziji.
    Odličan Tv. Mislim da je sramota što za tu cijenu ne nude i 3D naočale, ali očito oni imaju takvu politiku koja ih je i dovela tamo gdje danas jesu.

  2. Zanimljivo da je crna toliko dobra bez local diminga? Neobično, znači da je bez potrebe local diming u ovom tv-u :)
    Što vam je konkretno upaljeno kod hd filmova što se tiae clear lcd i pnm, kada je slika glatka i bez upotrebe interpolacije, sve je na off? I kada aete konačno napisati obečane postavke koje ste dobili kalibriranjem?????:)

  3. Još jednom se pokazalo da je pasivni 3D superiorniji naspram aktivnog 3D-a.
    Neki proizvo?ači stvarno nikada neče naučiti..ili ne žele.

          1. Vidis da mozes svasta nauciti.
            Mislim da je bolje radi cijene naocala, manjeg zatamnjenja slike, manjeg napora za gledanje, barem se meni vise svidjelo gledati lg na prezentacijama nego sony npr. sto neznaci da je svima tako.

            1. Cijena nije razlog za reai kako je neka tehnologija bolja ili lošija vea samo skuplja ili jeftinija. Napor pri gledanju isto diskutabilno pošto ja nemam nikakvog problema gledajuai aktivan 3d. Ono najbitnije full 1080p ide u korist aktivne tehnologije pošto pasivna daje dvije slike od 720p.
              Je li se to vidi? Teško je reai ali vea kada kupujem želim 1080p a ne 720p. Kada pasivna tehnologija bude u moguanosti pokazati sliku u 1080p onda au je uzeti u obzir, do tada… interesantno, za sada se pasivna tehnologija ugra?uje u jeftinije modele dok oni najbolji i najskuplji imaju aktivnu…bar što se tiče philipsa a panasonic samo ima modele s aktivnom tehnologijom. Koreanci mi nisu interesantni jer ne mogu podnjeti da mi ispod tv piše lg ili samsung…

            2. Sve je to stvar ukusa, ja nepodnosim 3d, nesvidja mi se i tacka, ko voli neka izvoli ja to nikada necu u kucu bez obzira na tehnologiju.

            3. Tu se mogu složiti, stvar ukusa i izbora. Panasonic vt30 volio bi imati ne zbog 3d prikaza vea zbog njegovih kvaliteta opaenito i ne bi ga zaobišao samo zato kaj ima 3d. O.K. to je samo moguanost više koju i ne moram koristiti..

            4. Ne možeš podnjeti da ti ispod TV-a piše Samsung i LG?
              Više voliš KINESKI PHILIPS. Daj mi sad objasni u čemu je razlika.

            5. Ja nebjezim ni od lg-a (cak sta vise) ni od samsunga, mada mi uprincipu nemora nista pisati samo da je kvalitetan.

            6. Philips se ne slaže u kini, kao prvo a kao drugo philips je brend koji ovi koreanci nikada neae biti. A još bitnije od slaganja i komponenti je tehnologija koja sasvim sigurno nije kineska. Zna se čija je.Kada kažeš televizor, prvo ti na pamet padne philips, panasonic, sony, sharp, pa nekada telefunken, grundig..
              Kužiš? To se zove brend i to se ne može kupiti, to se zasluži kroz dugi niz godina rada. Kada vidim samsung, lg to me asocira na jeftina korejska smeaa i uopae me ne interesira o čemu se radi. To su kinezi shvatili i prestali su kopirati i izmišljati vlastite brendove te su počeli kupovati zapadne pa tako danas imamo puno legendarnih firmi kojima su vlasnici kinezi da se i ne zna. Recimo b&W iako i dalje na njima stoi made in uk. Da skratim, nemam ništa protiv kaj ae u tvojoj sobi stajati. Znam da u mojoj stoji philips. Tako je bilo jučer, tako je danas i tako ae biti sutra…

  4. Ovi komentari su isti kao i kad čitam na nekim forumima o autima kada je jedino wv auto , a ostali ne vrijede ništa , a korejski auti su smeae. . Riječi kao ne mogu podnjeti da mi ispod tv piše lg ili samsung ili korejsko smeae govori sve o autoru takvg mišljenja i stava pa mislim da nije vjerodostojan i da uopae ne treba uzimati njegovo mišljenje u obzir bez obzira tko je on i koliko testova i recenzija napisao , jer kad dobije lg ili samsung na test kako mogu biti siguran da je objektivan nakon takvih izjava. Mislim da koreanci ne dolaze neškolovani i sa polja riže i u nekakvoj garaži idu raditi tv-e za svjetska tržišta.Pa više od pola njihove proizvodnje je u europi po europskim standardima sa europskim inženjerima i tehnologijom koja nezaostaje za svjetskom. Mislim nisu oni ni glupi ni slijepi.

    1. Ja nisam rekao da su koreanci glupi, slijepi, lijeni, lopovi ili nešto deseto. Samo sam rekao kada dajem 26 000 kn za tv hoau da na njemu piše
      philips, panasonic, sony, sharp. Jer osim kvalitete i tehnologije time plaaam i odre?eni bred a to samsung nije. Ista stavr je u auto industriji.
      Tko normalan hoae dati 50 tisuaa eura za neki korejski auto ako za to može kupiti novi bmw? Stvar je logična, osim kvalitete ti plaaaš i brend.
      Mogu popušiti i kupiti neki samsung tv do tri četiri tisuae kuna i staviti ga u kafia, radionu i slično ali ne mogu dati 27 000 kn za samsung tv serije 9000 i točka. Tko me kuži super, tko me ne kuži opet super. Više manje u tom cjenovnom razredu svi su televizori podjednako kvalitetni ali samsung nije taj bred za koji se daje taj iznos niti ga ikada nakon kupnje možeš prodati za neke pristojne novce. Nema karizmu i možeš ga jebati. Što aeš ti staviti u svoju sobu tvoja je stvar kao i što au ja staviti u svoju ali nikada nisam stavljao ono što bi drugi rekli da je dobro vea samo ono što se meni svi?a…

  5. Po tome šta si napisao izgleda da ti ne gledaš program na tv-u nego upališ tv i gledaš u njegov logo i diviš se njegovoj karizmi. Mislim da možda i više od 90% ljudi kupuje tv da gleda program , koji film na dvd-u možda malo igra igrice ako spoji tv sa pc-em i ps-om i za to izdvoji nekih 5 , 6 tkn i drži tv barem 10 godina. Takva je sitacija. Naravno i ja kad kupujem , kupujem ono što se meni svi?a , a ne ono što ae mi netko drugi reai , ali vodi me neka logika da nebi nikad dao za tv , recimo 26000 kn , zato što au gledati tv 3 do 5 sati dnevno i pogledati oko 5 , 6 filma na blu-rayu na mjesec. Tvoj komentar me posjeaa na ovaj vic- Dao tip oglas u novinama , imam vilu s bazenom , jahtu , vilu na moru , bmw kabrio , terenac za po gradu , ne prodajem samo se hvalim.

    1. Da bi gledao logo ne moram paliti televizor. Svatko tko je kupio televizor
      kupio ga je da bi gledao neki program na njemu. Ne znam za neke druge slučajeve. Sasvim normalno je da ljudi kupe auto kao prijevozno sredstvo kao što je i normalno da neki ljudi od auto ništa više niti ne očekuju dok neki drugi ljudi osim što kupe prijevozno sredstvo žele udoban, moderan, kvalitetan i brendiran auto. Sasvim sigurno u tom slučaju neae kupiti koreanca i neae se nikome zamjeriti niti ae ih itko smatrati idiotima. Jednostavno svaka roba ima svog kupca i svoje tržište i svi znamo kojem segmentu tržišta pripadamo. Osobno, nikada nisam mogao shvatiti kakav čovjek mora biti idiot pa da u sebe uvlači dima ajoš k tome na taj dim dnevno potroši 50 kn. Za godinu dana popuši kvlitetan televizor. I onda sam recimo ja idiot što sam dao za tv odre?enu svotu novca a ovaj koji je tu istu svotu novca popušio ili popio nije idiot jer je kupio prihvatljib tv za 3000 kn? Gle, meni je tv dnevno upaljen po 15h. Kresnem ga ujutro u 10 i gasi se debelo poslije ponoai. Danas sam igrao fifu na PS3 nekih pet šest sati. Uživam u velikoj dijagonali i kvalitetnom aparatu. Nije mi žao dati novce na gušt i na ono što svakodnevno koristim..

  6. Oko rasprave korejskih i ostlaih brenda hteo bih da kazem da hjundai pre 10 godina je bio gola voda a sada je toliko napredova kvlaitetom izrada da je ispred fiat i nekoh francuskih brenda automobila. Za Tv ne znam ali poenta mi je da oni stalno napreduju i da ;e sigurno dostignuti kvlaitet nekoh brendova koje je samo ime ostlao od kvaliteta.

    1. Bio je ovdje gola voda, ali u Koreji i aziji ne. Pa od 10 najvećih svjetskih brodogradilišta, 7 ih je u J. Koreji!

  7. Svako vozilo, pa tako i televizije, imaju u svom segmentu neke pluseve i minuseve, neke top modele i best buyeve. Ukratko, pošto sam imao priliku uživati u vozilima od 200-300 tisuća eur mogu slobodno reći da se u masu vozila plaća znak, a ne realna kvaliteta, jer ni BMW, Mercedes više ne pravi vozila kao nekad, ali ipak npr. BMW seriji 7 ili Mercedes S klase nijedno korejsko vozilo ne može donijeti vode, dok s druge strane BMW i Mercedes ne mogu ponuditi best buy u klasi gradskih vozila i kompakta kao KIA ili Hyundai.
    Sad da se vratim na TV-e, nisam neki stručnjak, ali koliko pratim svaki proizvodjač u nekoj klasi ima neki model koji se ističe, a svaki od tih modela ima odredjene mušice, ali opet nekako mi se čini da su Japanski proizvodjaci još uvjek i vodstvu, mada se to vodstvo smanjiva. A Philips se generalno srozao, Grundig je nestao, a sjećam se kao mulac da su bili sinonimi za TV. Just my 2 cents.

  8. Da me nebi krivo shvatili, i ja po prvom dojmu, dizajnu i osjećaju preferiram Philips pa Sony, ali kada se sve zbroji i oduzme ide mi redoslijed Panasonic, LG, Samsung.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Također pogledajte
Close
Back to top button
Close

Adblock Detected

Molimo podržite naš rad tako da onemogućite blokiranje oglasa na ovoj stranici - hvala! Please support our work by disabling Adblock in your browser - thank you!