FilmoviSinopsisi filmova

Prvi Disneyev potpuni 3-D animirani film u Movieplexu

POMICANJE GRANICA KOMPJUTERSKE ANIMACIJE

Animacija, umjetnička režija i rasvjeta u filmu ‘Bolt’

Odabravši glasove za film, autori su se obratili animacijskom timu kako bi osmislili vizualne elemente za film ‘Bolt’. Redatelj Byron Howard pojašnjava, „Razina animacije ovog filma stvarno je impresivna, pogotovo kad je riječ o animaciji životinja. Proveli smo podosta istraživanja kako bismo prenjeli suštinsku bit pravog psa. Što više povjerenja imate u te likove, to vam je teže povjerovati da je riječ tek o crtanim likovima koji se kreću po platnu. Što vam je više stalo, to se više trudite oko njih.“

Pseća zvijezda ovog filma bio je jedan od ključnih prioriteta. Za animatoricu Becky Bresee, članicu tima koji je radio na izradi lika Bolta, ovaj je zadatak bio priličan izazov, ali i sjajna zabava. „Puno smo istraživali i puno vremena posvetili promatranju pasa koje smo zatekli u Studiu. Čak sam snimala i svog vlastitog psa kod kuće kako bih proučila kako mu se pokreću obrve kad nešto promatraju. Štenci i psi često su skloni nepredvidivom ponašanju. Iznenada će se preokrenuti, usred jedne aktivnosti, iznenada će ustati i otrčati u sasvim suprotnom smjeru.“
Animatorica Amy Smeed dodaje, „Bilo mi je vrlo korisno prebaciti se u ulogu psa i na neki se način spustiti na sve četiri kako bih shvatila kako je to biti pas. Slušali smo brojna predavanja o kretanju pasa i njihovom ponašanju, a doveli su nam i nekoliko pasa kako bismo mogli proučiti njihov način hoda i trčanja, te uočiti njihove različite izraze lica ovisno o tome jesu li sretni ili bijesni. Travoltin glas također nam je zadao puno posla, jer je vrlo izražajan, s puno uzlaznih i silaznih tonova te njihovih nijansi.“

„Uživala sam animirajući Penny,“ nastavlja Smeed, „Ona je jedan od mojih najdražih likova jer postoje jasne razlike između Penny akcijske heroine i djevojčice Penny izvan svjetla pozornice, koja obožava svog psića. Ona u stvari predstavlja dva različita lika, i vrlo je srčana kad nije na snimanju. Obožavam scene u kojima se igra sa svojim psom. Njoj je istinski stalo do Bolta.“

Animacija hrčka Rhinoa ispostavila se kao najveći izazov čitavog filma. Glavni animator Clay Kaytis pojašnjava, „U početku, animiranje hrčka koji se vrti u svojoj kugli činilo se vrlo kompliciranim. Svaka sekvenca zahtijevala je dobro promišljanje smjera u kojem će se ta kugla okrenuti ako on drugačije rasporedi svoju težinu. Srećom, s nama su surađivali sjajni kompjuteraši koji su osmislili kuglu koju amo pomicali kako bismo rješili problem rotacije. Dugo nam je trebalo da se naviknemo na takav rad, ali srećom smo nekako došli do toga da svaki animator tom kretanju pristupa na drugačiji način.“
Kako bi kretnje hrčka Rhinoa bile što uvjerljivije, članovi Studia usvojili su hrčka zvanog Doink kako bi ga mogli nesmetano promatrati. Doinka su snimali od ispod dok je hodao po stijenci pleksiglasa kako bi umjetnici što preciznije predvidjeli kako će mu se pomicati šapice dok trči po kugli. Imali su priliku promatrati kako se hrčak propinje i kako maše rukicama, te kako mu se pokreću uši i njuškica.
Za razliku od brojnih kompjuterski animiranih filmova koji imaju ograničen broj lokacija i okruženja, ‘Bolt’ je film virtualnog putovanja koje će naš trio životinjskih putnika odvesti od New Yorka do Hollywooda s maštovitim stajanjima u Ohiu, Nevadi i drugim stanicama na putu. Povrh toga, autori filma odabrali su izgled i stil filma koji nalikuje više slikarskom pristupu. Ta je odluka pomaknula granice samog medija te odvela ‘Bolta’ i društvo na putovanje jednako šareno kao i sam odabir likova.

Redatelj Byron Howard pojašnjava, „Paul Felix, naš sjajni umjetnički direktor, došao je na zamisao da pozadina ovog animiranog filma bude osmišljena na slikarski način, kako bi cijelu stvar malo omekšala. Kompjuterska animacija je u puno pogleda sjajna stvar, ali ono u čemu je najbolja jest stvaranje savršeno ravnih linija i savršeno zaobljenih, glatkih površina. Zbog toga cijela stvar ponekad izgleda previše oštro ili pak prejasnih obrisa. Stoga je Paul sa svojom skupinom genijalaca osmislio software koji kroz cijeli film na rubove predmeta i vizualne pozadine nanosi mrljaste poteze kistom. To cijelom filmu daje neku toplinu i živost, zbog čega je i samo gledanje filma puno udobnije.“

„Paul je veliki obožavatelj Disneyeve povijesti i obožava izgled starinskih, rukom slikanih pozadina,“ dodaje Williams. „Stvarno je želio pokušati dio toga prenijeti u doba kompjuterske animacije. Boltov je svijet osmislio na vrlo raskošan način, s puno tekstura. Cijeli film kao da vas poziva da mu se pridružite.“
Na izradi i osmišljavanju izgleda samog filma, s Felixom i autorima filma surađivao je i Adolph Lusinsky, direktor stila i rasvjete.
„Još jedan od presudnih utjecaja pri osmišljavanju izgleda filma ‘Bolt’ bili su i filmovi iz ranih 70.-tih – posebno inovativni uradci redatelja Roberta Altmana i legendarnih direktora fotografije poput Gordona Willisa i Vilmosa Zsigmonda,“ pojašnjava Lusinsky. „Oni su otkrili ljepotu prirodnog svjetla. Mi smo željeli prikazati Boltov svijet onakvim kakav on zaista jest, bez idealiziranja. Slikarski smo pristup pomiješali s filmskim tehnikama – rasvjetom, ekspozicijom i različitim objektivima – kako bismo stvorili jedinstven svijet pun tekstura. Cijela se stvar doima vrlo opipiljivom, što dodatno doprinosti realizmu cijelog filma.“
„U kompjuterski animiranim filmovima oštri vas bridovi često udalje od same priče, stoga smo željeli unijeti dozu realizma na način da ne prikazujemo previše detalja,“ nastavlja Lusinsky. „Primjerice, s računalom je moguće pokazati sve cigle koje sačinjavaju neku zgradu – možete prebrojati ama baš svaku ciglu. U našem ćete filmu možda jasno uočiti tek prvih par cigli nekog zida, ali kad se od tog zida odmaknete nekoliko metara, cijela će stvar prerasti u jednu apstraktnu crvenu boju. To je potpuno drugačiji pristup animaciji.“

Lusinsky i njegov tim proputovali su čitavu Ameriku, uključujući i RV parkove u Ohiu, pustinju u blizini Las Vegasa, brodogradilišta u San Franciscu i ulice New Yorka, kako bi proučili prirodno svjetlo i na koji način ga uklopiti u film. Tim dizajnera i majstora rasvjete uspjeli su prenjeti suštinu navedenih lokacija i kvalitetno ih iskoristiti na filmu.
Spencer komentira, „Željeli smo da film ima atmosferu pravog akcijskog filma kad je u pitanju svjetlo. Realistično svjetlo je ključ uvjerljivosti, iako je naš svijet popunjen animiranim likovima. Nismo željeli ostaviti dojam kao da je cijela stvar proizvedena putem računala.“
„Jedna od John (Lasseterovih) glavnih zamisli o kojima uvijek govori jest stvaranje uvjerljivog svijeta,“ nastavlja Spencer. „Imamo mačku, psa i hrčka koji žive u stvarnom svijetu, stoga smo se svojski potrudili osmisliti uvjerljiv svijet za ove naše likove, svijet koji će se svidjeti i našoj publici.“

Adsense
Prethodna stranica 1 2 3 4 5 6 7Sljedeća stranica

Darko Hlušička

Osnivač i glavni urednik HD Televizije. Licencirani ISF kalibrator (Level II). Veliki ljubitelj tehnologije koja ga danas očarava jednako kao i kad je po prvi put pokrenuo .exe datoteku u DOS-u u 90-im godinama prošlog stoljeća. Uživa slušajući filmsku glazbu.

Povezani tekstovi

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Back to top button
Close

Adblock Detected

Molimo podržite naš rad tako da onemogućite blokiranje oglasa na ovoj stranici - hvala! Please support our work by disabling Adblock in your browser - thank you!